За об’ємом вирощування волоського горіха Україна посіла сьоме місце у світі. Середнє річне виробництво цієї продукції в країні з 1994 по 2022 роки становить понад 87,2 тис. тонн, інформує AgroTimes за даними FAOSTAT.
Натомість найбільшим світовим виробником волоських горіхів у шкаралупі є Китай із середнім щорічним показником у понад 705,8 тис. тонн. На другому місці США – понад 405 тис. тонн. Замикає трійку лідерів Іран із середнім щорічним виробництвом понад 255,6 тис. тонн.
Наступні – 4-те, 5-те і 6-те місця відповідно посідають Туреччина, Буркіна-Фасо і Мексика. Україна в рейтингу посідає 7-ме місце, випереджаючи Чилі, Румунію та Францію.
Так, згідно з даними FAOSTAT, 57% світового виробництва волоських горіхів у шкаралупі припадає на країни Азії, 25,5% світового обсягу виробляють країни американського континенту. На Європу припадає 14,4%, Африку – 3%. Ще 0,1% світового виробництва сконцентровано в Океанії.
З 1994 по 2011 роки відбувалося постійне зростання виробництва волоського горіха у світі. Після піку 2011 року відбувся певний спад, але вже з 2013 року зростання відновилося. Так, у 2022 році у світі виростили понад 3,8 млн тонн волоських горіхів у шкаралупі.
Нагадаємо, на Хмельниччині подружжя пенсіонерів Микола та Любов Гуминюки замість звичної для українців картоплі вирощують на городі горіхи – волоські та фундук.
Фундук вимагає більше затрат на першому етапі: до перших промислових урожаїв, а це близько 5 років, доведеться лише вкладати в сад. Проте, ліщина — рослина, яка спрямована на перспективу і дає прибуток до 80 років.
Закладання в Україні горіхових садів невипробуваними на місцевості саджанцями французької та молдовської селекції призвело до їх масового вимерзання.
ФГ “Сади Черкащини” планує зменшити на 50% горіховий сад. Натомість мають висадити сливу, абрикос і нішеву культуру — бузину, розповів керівник підприємства Олег Коновалюк.
За минулі три-чотири роки домінантною культурою в закладених горіхових садах є фундук. Частка промислових горіхових садів становить 42,1% від площі всіх садів України, закладених за підтримки, передбаченої в державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва та хмелярства.
Зауважимо, біля села Новоозерне розташувався єдиний в Україні горіховий сад, який закладений за стандартами промислового. При його вирощуванні не потрібна ручна праця.
Згідно з прогнозами 20% горіхових садів України будуть органічними до 2030 року.
За даними Міністерства сільського господарства США (USDA), у сезоні 2022/23 років, експорт волоських горіхів з України експорт зросте майже на 60% до 95 тис. тонн. Одночасно прогнозується, що виробництво гоюріхів в Україні впаде на 17% до 96 тис. тонн через різке скорочення площ в окремих районах Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Харківської та Херсонської областей після російського вторгнення в лютому 2022 року.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!