Новини / Політика     17 лютого 2023 12:04

Український парламент може ухвалити закон, який ліквідовує фермерські господарства


Всеукраїнський Конгрес Фермерів звернувся до найвищого керівництва держави та Посла Європейського Союзу в Україні з проханням не допустити остаточне ухвалення Верховною Радою України законопроєкту №6013.

Про це повідомляє пресслужба спілки, пише  agronews.ua.

Законопроєкт передбачає примусову реорганізацію в господарські товариства всіх суб’єктів господарювання усіх форм власності, які здійснюють комерційне та некомерційне господарювання у публічному та приватному секторах економіки.

Фермерські господарства за чинним законодавством України є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

В аграрному секторі економіки виробництвом сільськогосподарської продукції займаються понад 50 тис. сільськогосподарських підприємств, 92 % з яких є фермерські господарства. Кількість статистично активних фермерських господарств становить 32 452 одиниці, з яких 28 788 одиниць, за оперативними даними Держстату, мають в обробітку 4,7 млн гектарів сільськогосподарських угідь.

На думку ВКФ, прийняття законопроєкту 6013 та його зміст не може мати місце в практиці державотворення України, адже в результаті реалізації таких пропозицій фермерські господарства:

  1. Вимушені будуть не лише витрачати свій час на процедури перереєстрації юридичної особи та ланцюгу дій, який має бути забезпечений даним процесом, але й оплачувати дорого вартісні юридичні процедури, які з цим пов’язані. Зокрема, фермерські господарства мають забезпечити переоформлення статутних документів, правовстановлюючих документів на земельні ділянки, нерухомість, інші об’єкти права власності, включаючи переоформлення всієї системи дозвільних документів для ведення господарської діяльності та правочинів з контрагентами;
  2. Зобов’язані будуть створювати вебсайт, на якому оприлюднювати всі редакції статутів протягом останніх 5 років; положення про органи управління та контракти з посадовими особами у редакціях, що діяли протягом останніх п’яти років; всі рішення наглядової ради та власника щодо підприємства за останні п’ять років річну фінансову звітність за останні три роки; документи звітності, що подаються відповідним державним органам; річні звіти наглядової ради та керівника підприємства; перелік афілійованих осіб. Такі законодавчі ініціативи створюють широкомасштабну платформу для рейдерства, та інших злочинних дій, пов’язаних з посяганням на земельний ресурс фермерського господарства, адже всі дані про діяльність фермерського господарства буде в зоні прямого доступу будь-якого суб’єкта.
  3. Будуть позбавлені можливості укладання договорів контрактації, які базуються на державному замовлені на постачання державі сільськогосподарської продукції. Відповідно, скасування ГК України фактично означатиме скасування державних закупок сільськогосподарської продукції за державним контрактом, які наразі складають основу для ведення господарської діяльності для вагомої частини фермерських господарств.
  4. Будуть позбавлені можливості отримання державної підтримки, яка на даний час базується на особливому статусі фермерських господарств як ланки малого та середнього агробізнесу, в основі якої покладені сімейні традиції та родинні відносини. Адже за умови реалізації законопроєкту, фермерські господарства будуть стояти в один ряд з компаніями, які складають бізнес капіталів. Проте, в такому випадку, перетворення фермерських господарств за формою не означатиме те, що вони за майновою складовою будуть знаходитись на рівні з компаніями великого агробізнесу.

“Фермерські господарства в Європейському Союзі, до складу якого прагне потрапити Україна, займають особливе місце та мають спеціальний статус як суб’єкт агробізнесу. Маємо врахувати, що практика урівняння суб’єктів агросектора за організаційно-правовим елементом базово створить для компаній великого агробізнесу неконкурентні переваги, що підвищить галузеві диспропорції та обмежить багатоукладність агробізнесу в цілому, до розширення якого Україна йшла весь період своєї державності, відповідно до векторів державної аграрної політики країни”. – йдеться у повідомленні.

Читайте також: у ВАР назвали законопроєкти, які необхідно ухвалити цьогоріч для ефективної роботи аграріїв

Всеукраїнський Конгрес Фермерів вважає, що законопроєкт № 6013 не може бути прийнятий як такий, що не лише не враховую інтереси та статус фермерських господарств, а й, тому, що прийняття даного законопроєкту  має високий ризик поглинання фермерських господарств структурами великого агробізнесу, що суперечить як внутрішній, так і зовнішній державній аграрній політиці, та практиці Європейського Союзу.

Нагадаємо. Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт (№8166-д) про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо застосування режиму експортного забезпечення на період дії воєнного, надзвичайного стану.

Міністерство аграрної політики та продовольства планує напрацювати до березня 2023 року законопроєкт щодо встановлення пільгової ставки ПДВ на харчові продукти та запровадити акциз на солодку воду.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також