Новини / Садівництво     05 листопада 2022 10:12

Українські виробники яблук зазнають серйозних втрат через війну


Цьогоріч врожайність яблук виявилася гарною, однак багато плодів  виявилися неякісними. Крім того, виробники мають проблеми зі зберіганням та логістикою фруктів.

Про це в коментарі  для SEEDS наголосив президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник.

“Через війну виробники яблука не мали можливості вносити достатню кількість засобів захисту у своїх садах. До того ж цього року фермери зіштовхнулися із несприятливими погодними умовами. Зокрема, вересень був дощовим. Все це негативно вплинуло на якість яблука”, – зазначив фахівець.

Некондиція виявилась також однією з причин зниження показників експорту яблука цього сезону. Погіршують ситуацію та проблеми з логістикою, спричинені війною.

“За останні 4-5 років нашій країні вдалося налагодити ефективну експортну взаємодію з країнами Близького Сходу та Азії. Однак туди продукція доставлялася морським шляхом. Зараз із цим каналом збуту є проблеми через блокування портів”, – розповів Баштанник.

Він зазначив, що зараз ціни в Україні тримаються на рівні 10 грн/кг на якісні яблука та 3-3,5 грн/кг на продукцію, яку надалі переробляють на концентрат. Але яка ситуація буде далі – спрогнозувати складно. Адже перелік проблем в аграрному секторі, на жаль, систематично зростає.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Наприклад, зараз Україна зіткнулася з дефіцитом електропотужностей через обстріл росії. Це негативно вплинуло на процеси закладання продукції тривале зберігання. Тож виробники яблук, як і представники інших аграрних галузей, намагатимуться якнайшвидше реалізувати зібраний урожай, – міркує президент УПОА.

Баштанник вважає, що наступного року фермерам ще важче працюватиме. Адже прямі витрати на вирощування, тобто на придбання засобів захисту рослин, добрив, пального, постійно зростають. Допомогти аграріям утримати бізнес у такій ситуації може пільгове кредитування та інші варіанти допомоги з боку держави. Також фахівець закликає представників українського АПК все ж таки взятися за організацію експорту своєї продукції, хоч би як важко це було.

Ще одне питання – це участь у грантових програмах. Але, за словами президента УПОА, ажіотажу в цьому напрямі не варто очікувати.

“Для отримання грантової допомоги потрібно відповідати цілій низці критеріїв. Однак зараз не всі можуть собі це дозволити. Наприклад, для отримання грантової підтримки необхідно надати документи про отримання права оренди земельної ділянки під господарство на тривалий проміжок часу. Але зараз орендувати землю запасу резерву довше за рік, не можна. Зовсім інша ситуація, коли йдеться про оренду паїв чи використання земельних ділянок, які є приватною власністю”, – додав фахівець.

Нагадаємо, цьогоріч виробники яблук можуть залишитися без заробітку. Ціна на яблуко буде високою через малу кількість якісних плодів. Попри невтішні прогнози експертів та ситуацію, що склалася на яблучному ринку України минулого року, на внутрішньому ринку вартість яблук зростатиме.

Через війну, подорожчання добрив та ЗЗР, складнощі з працівниками та низькі ціни на продукцію, експерти очікують зниження виробництва яблук на 10% до минулого року та до 3-4% – до багаторічних показників. Проте наразі спостерігається зменшення споживання яблук на внутрішньому ринку, проблеми з  експортом та загроза значних обсягів імпорту з Польщі. Тому експерти очікують дуже низькі ціни на яблука.

WAPA прогнозує зростання виробництва яблука в ЄС та важкий сезон для садівників Європи.

Landlord раніше повідомляв, більшість оптових компаній та роздрібних мереж ще продовжують продавати торішні яблука.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також