Новини    09 грудня 2023 17:18

Українські юристи запустили розгляд скарг українських перевізників на блокаду кордону в судах


Перші скарги подані від імені Асоціації міжнародних перевізників України до місцевих органів влади в Польщі на територіях, де розташовані заблоковані прикордонні пункти. Це перший крок до розблокування польського кордону у правовий спосіб.

Про це розповів голова правління Асоціації українського бізнесу в Польщі та керуючий партнер правничої групи Ярослав Романчук у коментарі“BBC Україна”.

Він зазначив, що усі дискусії відбуваються у площині якихось емоцій і домовленостей, а не у юридичній, правовій площині. Першим завданням ініціаторів юридичного шляху є розблокування кордону, але наступним кроком може стати і відшкодування збитків, що їх зазнав бізнес від блокади.

Читайте також: Польща закликатиме ЄС скасувати “транспортний безвіз” для України – Моравецький

“І український, і польський бізнес зараз дуже потерпають — знизився товарообіг, не виконуються контрактні зобов’язання, компанії відкликають замовлення, переглядають інвестиційні плани”, — наголосив юрист, стверджуючи, що до ініціативи українських перевізників вже приєднуються й інші компанії.

Як пояснив Романчук, перший етап полягає у тому, щоб звернутися до місцевих органів влади з офіційними заявами про те, що блокада загрожує життю, здоров’ю та безпеці. Власне, це і зробили. Після отримання скарг керівники територіальних громад зобов’язані звернутися до організаторів блокування із закликом припинити акцію.

“Після двох попереджень, наприклад, вранці та ввечері, місцева влада має право розпустити страйк своїм рішенням. Якщо ж вона і надалі не втручатиметься або проігнорує подані заяви, це стане підставою до звернення до суду — вже на місцеву владу за бездіяльність”, — цитує видання слова правника.

Романчук зазначив, що бізнес і юристи налаштовані на те, щоб поки не доводити справу до суду: “Нас не цікавить судовий процес, нас цікавить процес розблокування кордону”.

Новини за темою:  Нові можливості для експортерів: які сервіси Експортно-кредитного агентства з'явилися на "Дія.Бізнес"

Читайте також: Федерації роботодавців України та Польщі шукають шляхи розблокування кордону

“Подання заяв-скарг є тим кроком, який зобов’яже діяти місцеві громади, і вони вже не зможуть залишатися осторонь конфлікту, адже на сьогодні ніхто не ухвалює жодних рішень — ані на рівні держави, ані на рівні місцевої влади”, — пояснює юрист.

Втім, правники не мають намірів відкликати свої заяви навіть у тому разі, якщо після формування нового уряду в Польщі ситуація зміниться, і страйк перевізників або блокування кордону припинять. Це необхідно для створення правового підґрунтя, додав експерт.

Нагадаємо, польські перевізники продовжують блокувати кордон з Україною на чотирьох напрямках. У чергах станом на 8 грудня стоять понад 3 тисячі вантажівок.

На українську економіку негативно впливатиме блокування автомобільних пунктів пропуску на кордоні України і Європейського Союзу. Очікується, що європейські покупці будуть або розривати довгострокові контракти, або не укладатимуть нових.

Віцепрезидент Асоціації міжнародних автоперевізників Володимир Балін наголосив, що польські страйкарі обманюють, коли звинувачують українських водіїв у спробах витіснити їх з ринку. За його словами, польські колеги мають краще умови на ринку, аніж українці.

Єврокомісія відповіла на вимогу Польщі щодо скасування “транспортного безвізу” з Україною, підтримуючи збереження умов угоди, укладеної у червні 2022 року та продовженої до червня 2024 року. У звіті “транспортної” Ради ЄС також висловлено звинувачення польській владі в “умиванні рук” у зв’язку із ситуацією на українсько-польському кордоні.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...