Новини    01 січня 2023 15:37

Українська компанія вирощує  свіжу зелень у бомбосховищі

Вертикальна ферма-лабораторія розміщується у приміщенні, яке має по підлозі 300 кв.м, висота стелі досягає 5 м

Базилік за ціною від 800 гривень за кг реалізує українська компанія Green Future. Продукцію вирощують на унікальній вертикальній фермі-лабораторії, яка розміщується у бомбосховищі у Дніпрі. Така вартість базиліка забезпечена високою якістю продукту, якого вдалося досягти, зокрема завдяки впровадженню системи освітлення, розробленої засновником Green Future Віктором Шулешком. Також завдяки цій інноваційній системі компанії вдалося збільшити обсяг виробництва зелені вдвічі: з 1,5 до 3 кг з кв. м. Про новаторський підхід у галузі вертикального фермерства Віктор Шулешко розповів в інтерв’ю SEEDS.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Фахівець зазначив, що створена його командою вертикальна ферма-лабораторія розміщується у приміщенні, яке має по підлозі 300 кв.м. Висота стелі досягає 5 м. Приміщення розбите на зони вирощування, кожна з яких характеризується власним мікрокліматом.

“Своєю чергою, система вирощування розбита на модулі: стелаж має 4 рівні та загальну площу 16 кв.м. Таких модулів ми маємо 13 (208 кв.м). Кожен із них має свій бак, автоматичну систему коригування живильного розчину, автоматику управління 24 спектрами системи освітлення.Такий підхід дозволяє експериментувати з розчинами, що живлять (звертаючись до різних виробників, концентрацій, органічних добрив) системою освітлення (спектром, інтенсивністю) та мікрокліматом для отримання максимального результату по виходу продукції з квадратного метра площі вирощування, при цьому знизивши операційні витрати”, – зазначив Шулешко.

За словами засновника, Green Future має досвід вирощування салату, коріандру, руколи, мізуни, гірчиці. Також на фермі займаються виробництвом надзвичайно вимогливої ​​культури – базиліка. Його вирощують на площі 208 кв.

“Для початку взялися вирощувати базилік, як найдорожчу та вибагливу рослину, яка потребує максимум світла та відповідного харчування. Зазначу, що 90% фермерів перед початком співпраці з нами мали проблеми з виробництвом цієї зелені. Так ми взялися за їхнє рішення. На момент початку тестувань результати (озвучені фермерами) зі збору базиліка з квадратного метра корисної площі вирощування становили 1-1,5 кг. Тому першочергове завдання було вийти цей рівень, але вертикальним гідропонним методом. Так і вийшло: перші результати, отримані 2020 року, були на рівні 1,4-1,5 кг/кв.м. За ці два роки було безліч експериментів з підбору сорту, складу живильного розчину і, найголовніше, технології освітлення. Ми вийшли на результат 3 кг/м. кв за 40 днів від насіння. При цьому нам удалося заощадити 30% операційних витрат”, – пояснив експерт.

Фахівець зазначив, що реалізація продукції, вирощеної на території їхнього вертикального комплексу, проходить оптом по 800 грн/кг. Також зелень поставляють у мережі ресторанів. У цьому випадку її вартість складає 1500 грн/кг. Оскільки якість продукції, вирощеної на їхній фермі, дуже висока, то ціна на неї відповідна.

У планах Green Future – адресна доставка свіжої зелені та пряних трав безпосередньо споживачеві.

Для підвищення показників виробництва на фермі використовується система освітлення, розробка якої належить Шулешку. Її ефективність – понад 200 лм/вт. Це робить цю систему висвітлення найпродуктивнішою в Україні.

“Освітленням я займаюся понад 10 років, тому конструкція світильників народилася з досвіду. Підбір світлодіодів проводиться експериментальним шляхом з використанням вимірювальних приладів, тому ми відбираємо найефективніші світлодіоди у світі. До речі, на вертикальних фермах основною і найдорожчою в капітальних, а потім операційних витратах є саме система освітлення”, – зазначив фахівець.

Віктор Шулешко наголосив на тому, що при розробці інноваційної системи освітлення він орієнтувався на низку аспектів.

“Передусім, кожен світильник ми виробляємо під конкретну культуру та систему вирощування (теплицю, вертикальну ферму). Усі запропоновані системи освітлення пройшли випробування на тепличних комплексах в Україні та мають лише позитивні відгуки. У нас на складі завжди є необхідні компоненти, тому ми можемо швидко виготовити будь-які світильники під різні завдання. На свій продукт наша команда дає гарантію 5 років”, – наголосив розробник.

За його словами, окупність створеної системи освітлення внаслідок енергоефективності та високої продуктивності становить до шести місяців за площі освітлення від 100 кв.м.

Система освітлення споживає 100 Вт на кв. і з висоти 35-40 див рівномірно забезпечує потік фотонів лише на рівні 150-160 ммол/с/м.кв. Вартість системи освітлення – 1,5 $ / Вт, тобто на один квадратний метр вирощування 150 $. Є замовники, які вже 5 років працюють із системою освітлення і жодного разу не зіткнулися з виходом світлодіодів із ладу.

Green Future активно працює над виведенням свого продукту на міжнародний ринок. Вже завершилося постачання системи освітлення для вертикальної ферми, яка покриває 400 кв. м у Дубаї (ОАЕ). А вже наступний рік команда планує розпочати з проекту власної вертикальної ферми у Райні (Німеччина).

Власник ферми розповів, що війна залишила негативний відбиток на його бізнесі. Так, багато представників команди стали на захист нашої країни, що спричинило відтік професійних кадрів. Є й проблеми із постачанням комплектуючих для створення нових систем освітлення.

Великим ударом стала також втрата лабораторії для проведення дослідів на території аеропорту в місті Дніпро. Проблеми виникли і на тлі енергетичної кризи у країні.

Та попри усе, міська ферма вертикального типу працює, збільшує показники продуктивності за нинішніх умов, а Віктор планує вихід власних українських технологічних розробок на міжнародний ринок.

Нагадаємо, вертикальна ферма Smart Oasis Farm починає займатися розробкою власних добрив, оптимізованих під технологію туману, та органічного субстрату, що повністю розкладається за кілька місяців.

У жовтні 2022 року Kaufland та Ultragreens відкрили перше вертикальне фермерське господарство в Румунії, продукція якого продаватиметься у магазинах роздрібної торгівлі. Інвестиції в проєкт компанії Ultragreens, провідного виробника мікророслин та трав у Румунії, становлять 350 тисяч євро.

Технологія вертикальних ферм дозволяє фермерам ОАЕ прискорити вирощування овочів у 3-4 рази і знизити витрати води на 95% у порівнянні з традиційним методом.

Український Smart Oasis Farm вже успішно представив свою “розумну ферму” у Кувейті.

Американська компанія Vertical Harvest планує розширювати свою концепцію інноваційних вертикальних теплиць у Чикаго.

Тим часом в Японії відкрили теплицю площею 13 га з електростанцією на біомасі.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...