Україна може допомоги ЄС замістити 17% експорту російського газу своєю електроенергією

Європа планує понизити енергозалежність від Росії. Україна долучилася до обговорення та надала свої пропозиції в рамках REPowerEU щодо використання українських енергосистем для полегшення завершення переходу на відновлювальні джерела енергії. Тож українська енергія може вже у найближче майбутнє збільшити свій експортний потенціал.
Директор з ринкових операцій НЕК “Укренерго” Микита Вишневський у Facebook повідомив: “У 2021 році в Україні 70% електроенергії було вироблено без вуглецевого сліду. Разом з тим наша генерація має великий експортний потенціал. Українська електроенергія вже у найближчому майбутньому може допомогти Європі позбутися залежності від російського газу і полегшити завершення переходу на відновлювані джерела енергії”
Також Вишневський розповів, що енергосистема України вже впродовж двох місяців успішно працює у складі європейських енергосистем. Наразі для подальшої інтеграції Україні потрібно забезпечити роботу внутрішніх нововведень.
Читайте також: The Economist назвав варіанти, як можливо вивезти українське зерно
“Для відновлення експорту електроенергії з України до країн ЄС необхідно, щоб українська генерація провела переналаштування певного обладнання на атомних, теплових та гідроелектростанціях. Також необхідно забезпечити функціонування FSKAR – механізму фінансового врегулювання ненавмисних відхилень (технологічних перетоків). Наразі всі ці процеси розпочаті й активно втілюються. Також основна та беззаперечна передумова для початку експорту – це неухильне дотримання ринкових принципів, зокрема щодо доступу до міждержавного перетину. Він має бути забезпечений на конкурентних ринкових засадах”, – підкреслив Вишневський.
Довідка. Через російське вторгнення в Україну Європейська комісія створила пропозицію REPowerEU, котра передбачає план припинення залежності від російського палива до 2030 року. Досягнення цілей потребують інвестицій у розмірі 210 млрд євро до 2027 року, але в результаті дозволить зберегти 100 млрд в рік. План містить в собі наступні пункти: збільшення цільового показника енергоефективності ЄС на 4%; об’єднання закупівель трубопровідного газу, водороду та СПГ; прискорення використання відновлювальних джерел енергії; обов’язкова установка сонячних панелей на дахах нових комерційних та громадських будівель.
Нагадаємо, банк ПУМБ та OSTHEM RETAiL пропонують вигідні умови на придбання добрив.
Марковська Катерина