Новини    22 лютого 2023 19:07

Україна хоче продовжити зернову угоду на один рік та включити до коридору Миколаїв

Україна наполягатиме на збільшенні кількості інспекційних груп, "щоб виключити скупчення суден в очікуванні перевірки".

Цього тижня Україна звернеться до Туреччини та ООН з проханням розпочати переговори щодо продовження чорноморської зернової угоди, домагаючись продовження щонайменше на один рік, що включатиме порти Миколаєва, заявив заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков.

Чорноморська зернова ініціатива за посередництва ООН і Туреччини в липні минулого року дозволила експортувати зерно з трьох українських портів. Угода була продовжена в листопаді і закінчиться 18 березня, якщо не буде погоджено подовження.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Цього тижня від нас надійде офіційна пропозиція про необхідність роботи над розширенням, – сказав він інтерв’ю Reuters.

За його словами, точна дата переговорів, які раніше відбулися в Туреччині, поки не визначена.

Україна наполягатиме на збільшенні кількості інспекційних груп, “щоб виключити скупчення суден в очікуванні перевірки”.

Україна неодноразово звинувачувала Росію у затримці перевірки суден, що перевозили українські сільськогосподарські товари, що призвело до скорочення поставок і збитків для трейдерів.

Експорт зерна з України, великого світового виробника та експортера зерна, знизився на 28,7% до 30,3 млн тонн у сезоні 2022/23 станом на 20 лютого через менший урожай і логістичні труднощі, спричинені російським вторгненням.

Відповідно до угоди Україна експортує близько 3 мільйонів тонн сільськогосподарської продукції на місяць, але Васьков сказав, що Україна зможе експортувати 6 мільйонів тонн на місяць з портів Одеської області та збільшити його до 8 мільйонів тонн, якщо приєднається Миколаїв.

Довідка. 22 липня РФ підписалася під угодою про розблокування експорту українського зерна з портів “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”.  7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що рф “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. В Організації Об’єднаних Націй розкритикували нападки президента рф на “зернову угоду”.

Нагадаємо, переговори про продовження угоди щодо Чорноморського зернового коридору розпочнуться за тиждень. У Мінінфраструктури сподіваються, що угоди буде досягнуто.

30 жовтня РФ заявила про вихід із зернової угоди нібито через те, що Україна обстріляла кораблі Чорноморського флоту країни-агресорки. Попри це, Україна, Туреччина та ООН продовжили рух суден у межах зернового коридору.

2 листопада Росія повернулася до зернової угоди.

Водночас Чорноморська зернова ініціатива працює не на повну потужність через російських інспекторів, котрі перевіряють зерновози у “коридорі”.

19 листопада 2022 року угоду, яка дозволила відновити експорт продовольства з портів України, продовжили на 120 днів.

З метою збільшення обсягів експорту “великим” суднам, які доставляють агропродукцію з портів Великої Одеси в рамках “зернового коридору”, продовжили пріоритетність при проходженні Босфору.

Під час перевірки кораблів з українським продовольством у Туреччині відбувається звичайний саботаж з боку російської делегації. Перевірка одного судна триває до двох годин, на свою чергу кораблі чекають по 2-3 тижні.

Заступник глави МЗС РФ Сергій Вершинін заявив, що на Росії вважають “недоцільним” продовження “зернової угоди”, якщо з Москви не буде знято санкції, що впливають на сільськогосподарський експорт.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...