Новини / Аналітика     01 березня 2023 22:36

Посівна на межі зриву: аграрії закликають уряд продовжити програму пільгового кредитування

Напередодні старту найскладнішої за роки незалежності посівної кампанії уряд не продовжує пільгове кредитування сільгоспвиробників

Аграрії стурбовані затримками з продовженням на 2023 рік урядової програми пільгового кредитування 5-7-9. Як зазначають українські сільгоспвиробники, це вкрай негативно вплине на подальшу роботу агросектору України в умовах війни. Через це Всеукраїнська аграрна Рада разом з провідними аграрними асоціаціями звернулися до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та міністра фінансів Сергія Марченка. А секретар комітету з питань аграрної та земельної політики Іван Чайківський наголосив, що час грає проти українських фермерів і продовження кредитування, на яке чекають всі аграрії, вкрай необхідне.

“Уже сьогодні сільгоспвиробники стикаються з тим, що банки, не маючи сигналів від уряду, почали вимагати повернення кредитів. Такий “кредитний зашморг” призведе до банкрутства агропідприємств”, – зазначають у ВАР.

Загалом, згідно з програмою, один суб’єкт господарювання отримував пільговий кредит у розмірі 90 млн грн та терміном до 12 місяців. Якщо уряд не продовжить програму, аграріям потрібно буде повернути близько 38 млрд грн кредитів.

“І це напередодні старту найскладнішої за роки незалежності посівної кампанії, на яку додатково необхідно залучити ще близько 40 млрд грн”, – додають у ВАР.

Звернення до Шмигаля та Марченка

Аграрії запевняють, що якщо найближчими днями програму “Доступні кредити 5-7-9” не пролонгують, весняна посівна буде зірвана. ВАР разом з провідними аграрними асоціаціями звернулися до премʼєра та міністра фінансів.

“Ми стоїмо на порозі проведення найтяжчої весняної посівної кампанії в історії України. Рішення про продовження термінів пільгового кредитування для аграріїв, збільшення ліміту кредитування на суб’єкта господарювання до 180 млн грн, з можливістю залучення державних портфельних гарантій, є терміновим та критичним для агросектору”, – йдеться у зверненні учасників Всеукраїнського аграрного форуму.

Звернення підписали: Аграрний союз України, Асоціація “Союз птахівників України”, Ukrainian Agribusiness Club Українська аграрна конфедерація.

“Час працює тут проти нас”

Іван Чайківський. Фото: facebook.com/I.Chaykivskyy

У коментарі Landlord  народний депутат України, секретар комітету з питань аграрної та земельної політики Іван Чайківський наголосив, що головною проблемою, з якою стикаються аграрії, і особливо, в часі війни, є відсутність обігових коштів.

“Я неодноразово піднімав це питання публічно, коли акцентував на питаннях, з якими зіткнуться сільгосптоваровиробники, плануючи свою роботу під урожай 2023 року. В той же час, посівна озимих пройшла відносно добре, а днями почалася посівна на півдні України”, – зазначив він.

Чайківський зазначив, що для того, щоб зібрати середній і вище урожай, аграріям треба вкласти в один гектар не одну тисячу гривень.

“Якщо до війни це була сума близько 15 тисяч гривень, то протягом минулого року вартість інвестиції в гектар зросла до 35-40 тисяч гривень. Для дуже доброго урожаю ця сума може бути ще більшою. І це при відсутності погодних катаклізмів. Про такі гроші в теперішніх умовах – фактично нема і мови”, – запевнив секретар комітету з питань аграрної та земельної політики.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Крім того, за його словами, навіть при отриманні кредитів, в агровиробників були проблеми з заставним майном, якого також не вистачало. Одним з виходів з такої ситуації було кредитування за програмою “5-7-9”.

“І на початку року аграріям обіцяли збільшити суму за цією програмою до 180 мільйонів гривень на одне підприємство. А проблему з заставою вирішити гарантіями Уряду. От саме на Постанову Кабінету міністрів, яка має врегулювати ці питання, і чекають всі агровиробники України. Однак, поки що Уряд зволікає з цим питанням. Тому маємо всі разом і на засіданнях нашого комітету підіймати цю проблему, бо час працює тут проти нас. Чим швидше допоможемо аграріям у вирішенні всіх питань, тим більше з них матимуть хоч якусь впевненість в завтрашньому дні і вийдуть в поле”, – підсумував Чайківський.

Довідка. За даними ВАР, підтримку агровиробників в рамках програми “Доступні кредити 5-7-9” уряд розпочав ще в березні 2022 року. Завдяки цьому, бізнес отримував кредити у банках-партнерах зі звичайною процентною ставкою, а держава компенсувала частину відсотків. Також у квітні 2022 року уряд передбачив можливість отримання державних гарантій за кредитами.

Станом на кінець січня цього року доступним кредитуванням скористалися майже 44 000 с/г товаровиробників. Обсяг залученого кредиту по всіх програмах кредитування становить понад 95 млрд грн, зокрема залучені під рефінансування за програмою портфельних гарантій 80% – майже 25 млрд грн.

Наталія Марченко

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також