Новини / Аналітика     11 липня 2022 18:54

У 2022 році обсяги виробництва зернових у світі матимуть незначне скорочення – ФАО

У липні ФАО збільшила прогноз щодо світового виробництва зернових у 2022 році на 7 млн ​​тонн щодо прогнозу, зробленого місяцем раніше: очікується, що врожай досягне 2792 млн тонн.

У червні показник світових цін на продовольчі товари продовжив незначне зниження, яке спостерігається третій місяць поспіль. Про це повідомляє пресслужба ФАО.

Середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО у червні 2022 року склало 154,2 пункту, що на 2,3 відсотка нижче за показник травня. Водночас значення цього індексу, який дозволяє щомісяця відстежувати коливання світових цін на найбільш ходові продовольчі товари, виявилося на 23,1 відсотка вищим за показник за червень 2021 року.

Зниження, що відбулося в червні, пояснюється негативною динамікою світових цін на рослинні олії, зернові і цукор, водночас молочна продукція і м’ясо подорожчали.

Середнє значення Індексу цін на зернові ФАО у червні склало 166,3 пункту, що на 4,1 відсотка нижче за травневий показник, але на 27,6 відсотка вище за рівень червня 2021 року.

Середнє значення Індексу цін на олії ФАО у червні становило 211,8 пункту, що на 7,6 відсотка нижче рівня травня. Світові ціни на пальмову олію продемонстрували зниження на тлі сезонного збільшення виробництва в основних країнах-виробниках та прогнозованого нарощування постачання з Індонезії. Світові ціни на соняшникову та соєву олії знизилися внаслідок скорочення попиту з боку світових імпортерів на тлі збільшення витрат.

Середнє значення Індексу цін на цукор ФАО у червні становило 117,3 пункту, що на 2,6 відсотка нижче за травневе значення. Зниження триває другий місяць поспіль під впливом позитивних прогнозів щодо запасів цукру у світі, внаслідок чого цей індекс досяг найнижчого рівня з лютого.

Середнє значення Індексу цін на м’ясо ФАО у червні досягло рекордного рівня – 124,7 пункту, що на 1,7 відсотка вище за травневий показник і на 12,7 відсотка вище за рівень червня 2021 року.

Середнє значення Індексу цін на молочну продукцію ФАО склало в червні 149,8 пункту, що на 4,1 відсотка вище за травневий показник і на 24,9 відсотка вище за рівень червня 2021 року. У червні подорожчали усі види молочної продукції.

У липні ФАО збільшила прогноз щодо світового виробництва зернових у 2022 році на 7 млн ​​тонн щодо прогнозу, зробленого місяцем раніше: очікується, що врожай досягне 2792 млн тонн. Це на 0,6 відсотка нижче за рівень 2021 року. Підвищення прогнозу у порівнянні з попереднім місяцем в основному зумовлене збільшенням на 6,4 млн тонн прогнозу з фуражного зерна, виробництво якого, як очікується, становитиме 2022 року 1501 млн тонн, що на 0,5 відсотка нижче за показник 2021 року.

Прогноз загальносвітового споживання зернових у сезоні 2022–2023 років також підвищено на 9,2 млн тонн до 2797 млн ​​тонн, що, однак, на 1,7 млн ​​тонн (0,1 відсотка) нижче за рівень сезону 2021–2022 років; обумовлено це насамперед очікуваним скороченням споживання зерна на корм.

Проти прогнозу місячної давності поточний прогноз ФАО щодо світових запасів зерна на кінець сезону у 2023 році був підвищений на 7,6 млн тонн і склав 854 млн тонн, що на 0,6 відсотка (5,0 млн тонн) нижче за рівень попереднього року. За таких показників співвідношення запасів зерна до його споживання у світі знизиться з 30,7 відсотка у сезоні 2021–2022 років до 29,8 відсотка у сезоні 2022–2023 років.

За оцінками ФАО, зовнішньої продовольчої допомоги потребують 46 країн, зокрема 33 країни в Африці, 10 країн в Азії, дві країни в регіоні Латинської Америки та Карибського басейну та одна країна у Європі. У цей список включено Україну, де війна призвела до появи значної кількості переміщених осіб, і Шрі-Ланка, яка зіткнулася з багатоплановою кризою, яка спровокувала зростання цін і гострий дефіцит товарів першої необхідності.

Довідка. Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) (англ. Food and Agriculture Organization, FAO) — міжнародна організація під патронатом ООН. Діяльність ФАО спрямована на зменшення гостроти проблеми бідності і голоду в світі шляхом сприяння розвиткові сільського господарства, поліпшення харчування і розв’язання проблеми продовольчої безпеки — доступності всім і завжди харчування, необхідного для активного та здорового життя. ФАО діє як нейтральний форум, а також як джерело знання та інформації.

Нагадаємо, за попередніми прогнозами від The Food and Agriculture Organization (ФАО), валове виробництво зернових у світі у 2022 році продовжить зростання четвертий рік поспіль і може досягти 790 млн т.

Оцінка ФАО щодо світових запасів зернових на кінець сезону у 2022 р. становить 856 млн т, що на 2,8% вище початкового рівня. Це обумовлено збільшенням запасів кукурудзи, зокрема через призупинення експорту з України.

З метою подолання наслідків війни в Україні для світового сільськогосподарського сектору, Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) розпочала новий проєкт на суму 17 мільйонів доларів, щоб допомогти українським фермерам зберегти очікуваний у липні-серпні урожай та забезпечити експорт найважливіших сільськогосподарських товарів на міжнародні ринки.

Якщо українські чорноморські порти не будуть розблоковані найближчим часом, у липні на світовому продовольчому ринку почнеться справжня паніка.

Нині найбільша проблема сільгоспвиробників – неможливість вивезення збіжжя. Оскільки зерно не відвантажується, немає фінансових надходжень, тож аграрії опинилися в ситуації недостатнього фінансування.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також