Новини    11 жовтня 2023 18:14

Цьогоріч в Україні побудували 15 овочесховищ

Примітно, що для будівництва аграрії використовували власні кошти, зароблені від реалізації овочів за рекордними цінами, що встановилися восени-навесні 2022-2023 МР через дефіцит цієї продукції в країні, викликаний втратою основних овочівницьких регіонів – Херсонської та Запорізької областей

У 2023 році Україна відновила будівництво овочесховищ, яких було побудовано 15 одиниць загальною потужністю близько 10 тис. тонн, повідомив “Інтерфакс-Україна” комерційний директор ТОВ “Ван Дайк Технікс” Андрій Марущак.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Зокрема у першому воєнному році в Україні було побудовано лише одне сховище потужністю 1 тис. тонн для зберігання картоплі в Київській області на базі ТОВ “Бровари Картопля”.

У 2023 році можна говорити про пожвавлення ринку, оскільки було побудовано 15 сховищ потужністю 10 тис. тонн. До довоєнного рівня інвестування фермерам далеко – 2021 року вони побудували картоплесховищ на 51 тис. тонн, і це були переважно великі проєкти від 10 тис. тонн потужності. Тільки два учасники ринку інвестували в проєкти по 2 тис. тонн, – зазначив Марущак.

Зводили невеликі за місткістю овочесховища фермери Чернігівської, Вінницької, Тернопільської, Львівської, Черкаської областей. Призначені вони переважно для зберігання цибулі (85% побудованих потужностей), а також картоплі (15% потужностей).

Примітно, що для будівництва аграрії використовували власні кошти, зароблені від реалізації овочів за рекордними цінами, що встановилися восени-навесні 2022-2023 МР через дефіцит цієї продукції в країні, викликаний втратою основних овочівницьких регіонів – Херсонської та Запорізької областей, пояснив він.

Читайте також: Виторг з гектара овочів дорівнює результату з п’яти га зернових

Марущак нагадав, що будівництво камери зберігання картоплі потужністю 1 тис. тонн обходиться фермеру в 10 млн грн. Оптимальним для зберігання овочів є овочесховище на 4-5 тис. тонн, картоплесховище на 2-3 тис. тонн. Вони укомплектовуються лінією сортування та фасування, яка залежно від типу та продуктивності коштує від 4 до 20 млн грн.

Без допомоги держави або регіональних програм, спрямованих на розвиток промислового овочівництва, відновити галузь, яка забезпечує потреби насамперед внутрішнього ринку, Україна не зможе, – пояснив експерт.

Зауважується, що адресна регіональна допомога потрібна фермерам Черкаської та Дніпропетровської областей, які мають можливість забезпечити поля зрошенням, необхідним для вирощування овочів. Якщо враховувати готовність аграріїв інвестувати в будівництво потужностей для зберігання, такими також можуть бути Вінницька область і регіони Західної України.

Новини за темою:  Нічні заморозки до -3°C: синоптики попереджають про загрозу для посівів у західних та північних областях

Окрім цього, експерт додав, що інвестиції, які потрібні для зведення та оснащення таких овочесховищ, доволі великі й непосильні для мікро- та малих фермерів, а для аграріїв, які вирощують овочі на площах до 500 га, також непідйомні.

Довідка. У цілому по Україні площі посівів овочів у 2023 році становлять 392 тис. га, (на 4,6 % більше, ніж у 2022 р.),  під картоплю – 1210 тис. га (на 0,5 % більше, ніж у 2022 році). На 1 січня 2023 року загальна площа плодово-ягідних насаджень по всіх категоріях господарств склала 193,4 тис. га.

Нагадаємо, важливим є будівництво овочесховищ довготривалого зберігання: багато регіонів збільшили обсяги посівів овочів, що має вплинути на їхню ціну.

ТОВ “Поділля овочі” планує побудувати склади зберігання для овочів. Це дозволить підприємству розширити період продажу цибулі з вересня по березень.

На Вінниччині нестача складських приміщень для зберігання плодоовочевих культур.

У цьому сезоні овочеві плантації на тимчасово окупованих територіях швидко замістили виробники в інших регіонах, які раніше не вирощували ці культури.

У 2024 році на Одещині продовжиться реалізація проєкту з меліорації, затверджено 12 пріоритетних об’єктів відновлення зрошення в області на суму 750 млн грн, згідно з “Програмою соціально-економічного та культурного розвитку Одеської області на 2023 рік та основні напрями розвитку на 2024-2025 роки”.

У 2024 році в ТОВ СП “ПАЕК” будуть значно збільшені площі під висадку овочів. Перші 50 га уже відведено під урожай наступного року.

На тлі повномасштабної війни та значних економічних втрат в Україні у 2023 році інфляція, за прогнозами уряду, не сповільниться і може сягнути 28% у разі песимістичного сценарію. Найбільше вона проявиться у подорожчанні продуктів.

Новини за темою:  Трейдер з ОАЕ укладає угоду на 150 тис. тонн українського зерна: перспективи співпраці

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...