Новини / Аналітика     05 вересня 2023 18:53

Перевиробництво може наробити чималих збитків українським овочівникам

Збільшення овочевих площ в окремих регіонах не завжди буде означати збільшення якості, зауважують експерти ринку

У цьому сезоні овочеві плантації на тимчасово окупованих територіях швидко замістили виробники в інших регіонах, які раніше не вирощували ці культури, пише SEEDS.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Та через перевиробництво та низьку якість продукції вони з великою часткою вірогідності зазнають збитків. Такий прогноз озвучив у коментарі AgroTimes Олександр Хорев, керівник проєкту “АПК-Інформ: овочі та фрукти”.

На жаль, але по-іншому і неможливо, цим виробництвом почали займатись багато компаній та фермерів, які раніше не займались аграрним виробництвом взагалі, –  зазначив він. – Це тягне за собою не дуже професійний підхід – збільшення овочевих площ в окремих регіонах не завжди буде означати збільшення якості. Втім, таке заміщення відбулося, і такої залежності від імпорту, як на початку війни, навесні 2022 року, вже немає.

Тим часом ситуативні гравці-непрофесіонали вклали гроші в овочеві площі, щоб їх відразу повернути з гарним відсотком, і на наступний рік зайнятись чимось іншим, зауважив експерт.

Такі гравці будуть йти з ринку вже за результатами цього сезону. Не вважаю, що вони мають плани ставати професійними виробниками цибулі на все життя, – зазначив  Хорев. – І вони скоріш за все зазнають збитків – адже ми вже третій місяць спостерігаємо, як валяться ціни на цибулю, а найближчим часом вони можуть упасти навіть нижче собівартості.

Нагадаємо, у 2024 році на Одещині продовжиться реалізація проєкту з меліорації, затверджено 12 пріоритетних об’єктів відновлення зрошення в області на суму 750 млн грн, згідно з “Програмою соціально-економічного та культурного розвитку Одеської області на 2023 рік та основні напрями розвитку на 2024-2025 роки”.

У 2024 році в ТОВ СП “ПАЕК” будуть значно збільшені площі під висадку овочів. Перші 50 га уже відведено під урожай наступного року.

Наприкінці липня на українському ринку суттєво подешевшали популярні овочі. Зокрема, впала ціна на картоплю, капусту та моркву.

Сезон фруктів та овочів в Україні саме в розпалі, тому ціни на них поступово знижуються, і на деякі позиції досягли мінімуму. Однак ситуація на ринку пального та в енергетиці вже восени може вплинути на вартість продуктів.

Раніше експерти спрогнозували на скільки можуть змінитися ціни на продукти цього літа. Відтак у липні на нас може очікувати зниження цін на яйця та овочі, а от м’ясо може несуттєво, але здорожчати, як і хлібопекарські вироби.

На тлі повномасштабної війни та значних економічних втрат в Україні у 2023 році інфляція, за прогнозами уряду, не сповільниться і може сягнути 28% у разі песимістичного сценарію. Найбільше вона проявиться у подорожчанні продуктів.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також