Новини / Аналітика     04 жовтня 2019 09:02

Ціни на кукурудзу та пшеницю: невтішний прогноз для України

Які чинники не були враховані при прогнозуванні глобального ринку кукурудзи та як вони вплинуть на світову зернову кон’юнктуру.

Не встиг розпочатися в Україні новий сезон збору головної зернової культури — кукурудзи, а сільгоспвиробники та трейдери вже надивилися і на стрімке зростання цін на культуру, і на не менш стрімке «кукурудзяне» цінове піке. Ще навесні ринок очікував досить спокійного сезону 2019/2020 маркетингового року з великим обсягом пропозиції кукурудзи у світі. Звичайно, всі прогнози робилися з невеликою поправкою на погодні умови, але так зазвичай відбувається кожного року.

Українська кукурудза врожаю–2019 на той час контрактувалася за форвардними контрактами за цінами, близькими до $150 за 1 тонну на умовах CPT. Але спокій ринкових гравців порушили зливи в американському кукурудзяному поясі. Як наразі почувається ринок кукурудзи та які перспективи відкриває перед ним новий сезон?

США: американський армагедон, якого не було

Жахливі погодні умови призвели до рекордної затримки посівної кампанії у США — найбільшого у світі виробника кукурудзи. На ринок буквально лився потік інформації з різних штатів кукурудзяного поясу про пізній початок вегетації культури, вимерзання і затоплення посівів маїсу.

Аналітики наввипередки видавали картинки армагедону на американських полях, прогнозуючи різке падіння виробництва та можливий дефіцит кукурудзи у світі. На тлі цього ціни на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі всього за місяць — із середини травня до середини червня — зросли на 30%. Такі коливання цін на сільгопсировину взагалі притаманні періодам глобальних економічних криз. Надто що кліматичні катаклізми відбулися на самому початку сезону і часу для відновлення рослин було вдосталь.

Вказане зростання цін не обійшло стороною й Україну, де наприкінці червня форвардні контракти на кукурудзу нового врожаю досягнули відмітки у $180 за тонну на умовах CPT.

Однак липневий та серпневий звіти Департаменту сільського господарства США (USDA) практично повністю нівелювали усі страхи ринку. В них було чітко вказано, що, незважаючи на погодні умови та затримку посівної кампанії майже на місяць, врожай кукурудзи у США все ж буде достатньо високим. Тож ціни в Чикаго впали до рівня початку травня й навіть нижче. Як наслідок українська кукурудза зустрічає початок нового маркетингового року із цінами, близькими до $145 за 1 т CPT.

Південна Америка: високий врожай, низька валюта

Власне, американські події стали не єдиним чинником, який сформував низькі ціни на українську кукурудзу. Менш драматичними, ніж у США, але важливими з точки зору середньострокової перспективи були і події в Південній Америці.

У 2018/2019 маркетинговому році головні країни-виробники регіону — Бразилія та Аргентина — зібрали рекордний врожай кукурудзи у 101 млн т та 51 млн т відповідно. Вдалим з точки зору врожайності прогнозується і сезон 2019/2020 маркетингового року — латиноамериканські обсяги валового збору будуть не меншими за минулорічні.

На додачу до високого експортного потенціалу кукурудзи в Аргентині політичні негаразди призвели до стрімкої девальвації національної валюти — песо, і країна взагалі опинилася на межі чергового дефолту. Знецінення песо допомогло аргентинським фермерам вийти на світовий ринок із найдешевшою ціновою пропозицією. Наразі аргентинська кукурудза пропонується по $145 за 1 т на умовах FOB.

Такий збіг цін ($145 за тонну) не випадковий. Адже вже декілька років поспіль Україна змагається за третє місце серед глобальних постачальників кукурудзи саме з Аргентиною. Щоправда, ціни на бразильську кукурудзу зараз перебувають біля відмітки у $158 за 1 т на умовах FOB. Але ще кілька тижнів тому вона пропонувалася по $150 за тонну FOB.

Ця, загалом конкурентна пропозиція, дозволила найбільшій південноамериканській країні потужно вийти на експортні ринки. Так, наприклад, за серпень Бразилія відвантажила на експорт 7,65 млн т кукурудзи, що на 200% більше, ніж у серпні минулого року. При цьому майже по 800 000 т бразильської кукурудзи було експортовано до Іспанії та Єгипту.

Нагадаємо, що минулого року Іспанія та Єгипет були серед головних покупців української кукурудзи. Для нашої країни це не дуже добра новина, адже цьогоріч ми також сподіваємося на великі обсяги закупівлі з боку вказаних країн.

Україна: рекордний врожай, який не радує

Повертаючись до України, зазначимо, що цього року згідно з оцінками USDA наша країна знову може зібрати рекордний врожай кукурудзи. Департамент сільського господарства США прогнозує, що українське виробництво сягне 36 млн т, а експорт становитиме 30 млн т (згідно з вересневим звітом).

Не всі локальні аналітики згодні з цими прогнозами та очікують, що виробництво кукурудзи в Україні буде не таким значним. Факторами ризику називають спекотні погодні умови наприкінці літа, які призвели до зниження врожайності, насамперед у південних та центральних регіонах. Водночас відмітимо, що цьогоріч, за даними аграрного відомства, українські аграрії збільшили посівні площі під кукурудзу на 9% до 4,97 млн га. Тож навіть при скороченні врожайності Україна дійсно може отримати ще один рекордний врожай.

Зазвичай великий врожай супроводжується великими ризиками. Насамперед, це логістичні труднощі, з якими аграрії та трейдери стикаються щороку. Враховуючи цьогорічний рекордний рівень виробництва та необхідність експорту пшениці, на початку осені виробники кукурудзи можуть зіткнутися з проблемами її доставки до портів, та, звичайно ж, з низькою ціною.

Деякі виробники все ж змогли скористатися літнім зростанням цін по форвардних контрактах та продати частину свого майбутнього врожаю за привабливими цінами. Але, за інформацією з ринку, обсяги форвардних продажів становили лише 10–15% від очікуваного врожаю. Таким чином, більшості виробників треба буде або змиритися з наявною ціновою кон’юнктурою ринка, або сподіватися на більш привабливі цін. На додачу до цього виробники аж ніяк не очікували такого значного укріплення курсу української гривні, що робить поточні ціни на кукурудзу для них вкрай неприйнятними. З іншого боку, багато виробників потребують оборотних коштів та мають складнощі зі зберіганням врожаю, що буде штовхати їх до продажу, незважаючи на можливе зростання цін у майбутньому.

Зростання цін: питання відкрите

Питання, чи є підстави очікувати значного зростання цін, окрім щорічної сезонності, наразі залишається відкритим. Незрозумілою також є і ситуація з фінальними показниками врожайності у США та обсягом виробництва кукурудзи в Україні, що у разі значного відхилення у менший бік від поточних прогнозів може стати поштовхом для зростання цін.

Великі надії ринок покладає, як і минулого року, на гарний попит на нашу кукурудзу з боку країн ЄС. Але, як ми відмітили вище, Україна неминуче зіткнеться на цьому ринку з великим обсягом пропозиції з боку виробників з Південної Америки. Деяке полегшення, з огляду на непривабливі експортні ціни, могла б внести помірна девальвація гривні до кінця року, але вже навіть досвідчені економічні аналітики відмовляються прогнозувати подальшу динаміку валютного курсу.

Підсумки

  • Україна в цьому сезоні окрім рекордного врожаю пшениці може оновити ще й рекорд із виробництва кукурудзи.
  • Укріплення курсу гривні з початку року ускладнило боротьбу за конкурентоспроможність української кукурудзи на світовому ринку, насамперед з країнами Південної Америки, валюти яких знижувалися до американського долара.
  • Багато виробників будуть очікувати більш високих цін на кукурудзу.
  • Чи зможемо ми повернутися до рівнів форвардних цін у першій половині літа, наразі залишається під сумнівом.

Текст: Олексій Єрьомін, аналітик компанії Agritel International

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також