Новини / Аналітика     05 вересня 2022 17:38

Світові ціни на харчові продукти падають п’ятий місяць поспіль – ФАО

Зниження цін на зернові показує поліпшення перспектив виробництва в Північній Америці та рф, а також відновлення експорту з портів Чорного моря в Україні

Світові ціни на продовольство падають п’ятий місяць поспіль, але все ще майже на 8% вище, ніж рік тому. Про це повідомляє Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Індекс цін на продовольство показує, що ціни на п’ять товарів — зернові, рослинну олію, молочні продукти, м’ясо та цукор — були нижчими в серпні, ніж у липні.

Індекс відстежує щомісячні міжнародні ціни на ці основні продукти житниці. Минулого місяця він становив у середньому 138,0 пунктів, що майже на 2% менше, ніж у липні, хоча на 7,9% вище значення роком раніше.

ФАО заявила, що зниження цін на зернові показує поліпшення перспектив виробництва в Північній Америці та рф, а також відновлення експорту з портів Чорного моря в Україні.

Угоду про розблокування експорту зерна з України на тлі війни, що триває, підписали в липні між країною, Туреччиною, ООН та рф.

Ціни на рис у середньому залишалися стабільними протягом серпня, тоді як котирування на грубі зерна, такі як кукурудза, незначно зросли.

Рослинна олія подешевшала на 3,3%, що трохи нижче рівня серпня 2021 року. ФАО пояснила це збільшенням доступності пальмової олії з Індонезії через зниження експортних податків і відновленням постачання соняшникової олії з України.

Хоча ціни на молочні продукти впали на 2%, вони залишилися на 23,5% вищими, ніж у серпні 2021 року. Ціна на сир зростає десятий місяць поспіль, хоча ціни на молоко зменшилися після очікувань збільшення постачання з Нової Зеландії, навіть на тлі прогнозів нижчого виробництва в Західній Європі та США.

Ціна на м’ясо знизилася на 1,5%, але залишилася трохи більше ніж на 8% вищою, ніж у серпні минулого року.

Міжнародні котирування на м’ясо птиці впали на тлі підвищеної експортної доступності, а ціни на яловичину впали через слабкий внутрішній попит у деяких найбільших країнах-експортерах, тоді як котирування на м’ясо свинини зросли.

Ціни на цукор також досягли найнижчого рівня з липня 2021 року, в основному через високі обмеження на експорт в Індії та нижчі ціни на етанол у Бразилії.

ФАО також оприлюднила свій глобальний прогноз виробництва зернових на цей рік, який прогнозує зниження майже на 40 мільйонів тонн, або на 1,4% порівняно з попереднім роком.

Основна частина цього падіння стосується в основному грубих зерен, причому очікується, що врожайність кукурудзи в Європі впаде на 16% нижче середнього п’ятирічного рівня через винятково спекотні та сухі погодні умови на континенті.

Натомість ФАО очікує “незначного падіння” світового виробництва пшениці внаслідок очікуваних рекордних урожаїв у рф та сприятливих погодних умов у Північній Америці.

Також очікується, що світове виробництво рису впаде на 2,1% від історичного максимуму, досягнутого у 2021 році.

Довідка. Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) (англ. Food and Agriculture Organization, FAO) — міжнародна організація під патронатом ООН. Діяльність ФАО спрямована на зменшення гостроти проблеми бідності і голоду в світі шляхом сприяння розвиткові сільського господарства, поліпшення харчування і розв’язання проблеми продовольчої безпеки — доступності всім і завжди харчування, необхідного для активного та здорового життя. ФАО діє як нейтральний форум, а також як джерело знання та інформації.

Нагадаємо, керівник регіональних програм ФАО у Європі та Центральній Азії Раймунд Йеле, здійснив свій перший візит до України з початку ескалації війни, щоб висловити готовність ФАО продовжувати надавати екстрену сільськогосподарську підтримку найбільш вразливим верствам населення та забезпечувати стійкість місцевого та світового постачання сільськогосподарської продукції.

За попередніми прогнозами від The Food and Agriculture Organization (ФАО), валове виробництво зернових у світі у 2022 році продовжить зростання четвертий рік поспіль і може досягти 790 млн т.

Оцінка ФАО щодо світових запасів зернових на кінець сезону у 2022 р. становить 856 млн т, що на 2,8% вище початкового рівня. Це обумовлено збільшенням запасів кукурудзи, зокрема через призупинення експорту з України.

З метою подолання наслідків війни в Україні для світового сільськогосподарського сектору, Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) розпочала новий проєкт на суму 17 мільйонів доларів, щоб допомогти українським фермерам зберегти очікуваний у липні-серпні урожай та забезпечити експорт найважливіших сільськогосподарських товарів на міжнародні ринки.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також