Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що Словаччина не підтримає пропозицію Європейської комісії про продовження режиму лібералізації торгівлі з Україною 21 лютого під час голосування в установах ЄС, якщо не будуть прийняті коментарі, що захищають словацьких фермерів, повідомляє teraz.sk.
Згідно з пропозицією ЄК, пільги для України мають бути продовжені на один рік — до 5 червня 2025 року, але Фіцо наголосив, що Україна повинна мати пільги, схожі на ті, що мають члени ЄС: “Жодних мит, жодних податків у торгівлі з країнами-членами ЄС”.
Він також підкреслив, що повна лібералізація торгівлі негативно впливає на країни, що сусідять з Україною, і вимагає захисту для країн-членів ЄС під час імпорту зерна чи меду з України, а також коригування багатьох термінів, запропонованих ЄК.
Читайте також: У випадку обмежень в ЄС агробізнесу в Україні загрожує криза
За словами Фіцо, ЄС і багато країн ЄС “глухі та сліпі” у боротьбі з Росією, навіть якщо це призводить до жертв серед словацьких фермерів в ім’я українських інтересів.
Фіцо наказав представникам, які голосуватимуть від імені Словацької Республіки, не підтримувати пропозицію ЄК, якщо не будуть прийняті коментарі, що захищають словацьких фермерів, і висловив сподівання, що такій же позиції прихильників знайдуться в інших країнах, таких як Угорщина, Польща, Румунія і Болгарія.
Європейські асоціації агровиробників виступили проти продовження торговельної лібералізації для України
Запропоноване Єврокомісією продовження торговельної лібералізації для України несе загрозу економічній стійкості таких секторів ЄС як виробництво м’яса птиці, яєць, цукру, зерна та меду.
Про це йдеться у заяві шести аграрних асоціацій Європейського Союзу, опублікованій на сайті COPA-COGECA.
В об’єднаннях зазначили, що рішення Єврокомісії про лібералізацію торгівлі з Україною після початку війни призвело до значного зростання імпорту української сільськогосподарської продукції. Крім того, “шляхи солідарності” лише до певної міри досягли своїх цілей, адже частина продукції залишається на ринку Європи.
“Фермери в Румунії, Болгарії, Польщі, Угорщині та Словаччині наразі продають свою продукцію за цінами, приблизно на 40% нижчими за стандартні ринкові — за умови, що вони взагалі здатні її продати. Те, що спочатку вважалося терпимою короткостроковою ситуацією, зараз переросло у вкрай суперечливе питання, а тисячі фермерських господарств опинилися перед загрозою краху. До того ж ця проблема почала впливати на інші країни-члени ЄС, такі як Франція, Бельгія, Нідерланди, Німеччина та Австрія, де виробники зерна, м’яса птиці та цукру зазнають значного тиску”, — говориться у повідомленні.
Експорт продукції, яка не відповідає екологічним та соціальним стандартам ЄС, призводить до зниження цін на сільськогосподарську продукцію, навіть попри те, що виробничі витрати продовжують зростати, говориться у заяві.
Нагадаємо, Міхал Колодзейчак, заступник міністра сільського господарства, висунув пропозицію піддати санітарному контролю кожну партію цукру, яка ввозиться до Польщі з України. Він висловив це під час пресконференції, яка відбулася у понеділок після його інспекційної поїздки на кордон з Україною.
Запровадження обмежень на експорт цукру до Європейського Союзу негативно позначиться на цукровій галузі України загалом і може призвести до закриття низки цукрових заводів. За інформацією керівника “Укрцукру”, у 2023-2024 виробничому році українські цукрові заводи виробили 1,8 млн тонн цукру, за внутрішньої потреби країни в 900 тис. тонн. Відповідно, Україна могла б поставити на зовнішні ринки 900 тис. тонн цукру.
Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський анонсував посилення контролю за кордоном з Україною, інформує пресслужба Міністерства сільського господарства Польщі.
Міністри сільського господарства Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини подали спільний лист до Єврокомісії, в якому висловили вимогу про введення імпортних мит на українське зерно.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!