Новини / Ринок землі     19 вересня 2019 16:20

Скільки коштує земля в Україні та ЄС

Найдешевша земля сільськогосподарського призначення серед європейських країн у Румунії. Натомість вартість ріллі в Нідерландах є найвищою. А скільки коштує на сьогодні земля в різних регіонах України?

Нинішню вартість землі в країнах Європейського Союзу та в Україні досліджував Економічний дискусійний клуб.

Найдешевшою серед європейських країн можна вважати ріллю в Румунії, там вона коштує приблизно 2 085 євро. А ось однією з найдорожчих можна назвати ріллю в Нідерландах – майже 68 197 тис. євро. Видання зазначає: вартість землі в Європі залежать від цілої низки факторів (зокрема, вимог національного законодавства, особливостей клімату, якості ґрунтів, ступеню розвиненості інфраструктури, попиту тощо).

Загалом же, в країнах ЄС земля сільськогосподарського призначення є досить дорогою. Бо за останні сім років її вартість лише підвищувалася. Зокрема, за  цей період у Чехії ціни на ріллю підскочили в 3,5 рази, в Литві – майже втричі, в Естонії – в 2,7 рази, в Польщі, Болгарії та Угорщині – вдвічі.

Аналітики відзначають: навіть у межах однієї країни коливання цін на землю може бути суттєвим. Скажімо, в Іспанії найнижча вартість земель сільськогосподарського призначення може коливатися, порівняно з найвищою, – в 20 разів!

До речі, якраз  на території Іспанії, а саме на Канарських островах аналітики називають найвищою вартість ріллі на території ЄС – 131 263 євро за гектар. Дня порівняння: гектар сільськогосподарської землі в південно-західній частині Болгарії можна придбати за 1 549 євро.

Видання також проаналізувало вартість української ріллі напередодні запуску ринку землі. І хоча через тривалий мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення в Україні ще не сформований цивілізований ринок землі, а відповідно й складно говорити про ринкові ціни, в нашій країні на законодавчому рівні існує «нормативна грошова оцінка земельних ділянок».

За даними Держгеокадастру, станом на 01.01.2019 нормативна грошова оцінка одного гектару ріллі у розрізі регіонів країни становила: від 21,4 тис. гривень (667 євро) у Житомирській області до 33,6 тис. грн. (1048 євро) у Черкаській області.

Як відомо, в державах-членах ЄС, як і в Україні, аграріям належать не всі сільськогосподарські землі. Значні обсяги ріллі перебувають у короткостроковій, або довгостроковій оренді.

Читайте: Гончарук пообіцяв фермерам “кредитний рай” на купівлю землі

Серед країн ЄС найдорожчою є оренда земель сільськогосподарського призначення у Нідерландах − 847 євро/га, найдешевшою − у Латвії – 57 євро за гектар. Слід відзначити, що у більшості країн розмір орендної плати за останні 7 років суттєво зріс.

В Україні минулого року середній розмір плати за оренду одного гектара  сільськогосподарської землі склав 1613 гривень (50 євро), що на 18% більше, ніж у 2017 році.

Найвища орендна плата за гектар зафіксована на Черкащині (3525 грн.), Полтавщині (2970 грн.) та Харківщині (2495 гривень). Найдешевше користування землею обходилося у Херсонській (927 грн./га) та Запорізькій (878 грн./га) областях.

Landlord раніше повідомляв, що Гончарук назвав точну дату запуску ринку землі.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також