Новини / Ринок землі     16 січня 2020 12:35

Ринок землі: експерт назвав ризики для малих фермерів

Михайло Соколов, заступник голови ВАР, назвав найбільш суперечливі моменти законопроєкту про ринок землі. Це відсутність поетапного запуску ринку землі та норма про передачу орендарем переважного права на викуп земельних ділянок іншим юрособам.

Про суперечливі моменти запуску ринку землі Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради, член Наглядової ради Української Ради Бізнесу, розповів виданню Бізнес.

Чому малим фермерам потрібен перехідний період

Перший момент, на який звернув увагу експерт – це відсутність поетапного запуску ринку землі. За словами експерта, малі фермери нині противляться запуску ринку землі, бо розуміють, що вони – не учасники на цьому ринку. Невеликі фермерські господарства не готові скористатися кредитними програмами підтримки, які пропонує уряд, вважає Михайло Соколов.

“Не готові з однієї простої причини: фермери кредити взяти не можуть. Найчастіше такі підприємці не мають ні потрібної кваліфікації, ні фінансової звітності. Вони для банків нецікаві, незрозумілі, непрогнозовані”, – пояснює експерт.

На його думку, потрібен перехідний період: слід дати час фермерам підготуватися. Для цього запустити державні програми, які допоможуть в навчанні, у підготовці та аудиті фінзвітності. Зокрема, ВАР пропонує запустити ринок лише для фізичних осіб, щоб ні в кого не було переваг на ринку землі.

“За три роки доводимо малих фермерів до стану, коли вони можуть кредитуватися, і відкриваємо ринок для юридичних осіб”, – висловив свою точку зору Михайло Соколов.

Натомість повний запуск ринку землі без відстрочки дасть перевагу великим агрохолдингам перед малими фермерами, що матиме негативні соціальні наслідки.

Чим загрожує передане орендарем право викупу

Михайло Соколов каже, що асоціації аграріїв та фермерів не підтримують норму законопроєкту про можливість передачі орендарем переважного права купівлі орендованої ними землі іншим юрособам. Він зауважує: сама норма першочергового викупу орендарями земельних ділянок є виправданою, якщо пропонується адекватна ціна.

“Але така логіка абсолютно не працює для юридичної особи, якій переуступили право продажу. Мета, мабуть, зовсім в іншому. Це спосіб, за допомогою якого великі холдинги, які зараз ніяк не вміщаються у визначені обмеження концентрації землі в одних руках — 10 тисяч га, — прагнуть зберегти свої земельні банки”,- каже заступник голови ВАР.

Читайте: Орендарям дадуть місяць на пріоритетний викуп землі – Микола Сольський

Він зауважує, що агрохолдинги реєструватимуть компанії на підставних людей, яким уступлять своє право на викуп землі кредитуватимуть їх. А потім ці ж люди здаватимуть холдингам в оренду викуплену землю. Норму переуступки права експерт вважає абсолютно недоречною.

Раніше Landlord  повідомляв що розгляд законопроєкту про ринок землі тепер очікується в лютому.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також