Новини / Ринок землі     25 серпня 2019 14:35

Розвиток агросектора в Україні на 12% залежить від ефективності роботи Держгеокадастру

Скільки коштує Україні неефективність роботи Держгеокадастру, досліджували фахівці Київської школи економіки. За їх висновками, продуктивність агросектора на 12,3% залежить від повноти офіційної реєстрації землі.

Про це повідомляє Економічна правда.

Світовий банк оцінює рівень українського землеврядування як дуже низький. Тож, щоб досягти позитивного ефекту від запровадження ринку землі в Україні, вкрай необхідно одночасно з його введенням забезпечити ефективність роботи держструктур, які управляють земельними відносинами.

Фахівці Київської школи економіки провели дослідження, в якому з’ясували, як впливає робота Держгеокадастру на продуктивність агросектора.

Читайте: Понад 8 тис. грн за гектар – найдорожче орендувати землю на Кіровоградщині

За даними Світового банку, додана вартість в агросекторі в Україні на 1 га становила $416 (порівняно з $1135 у Польщі або з $2445 у Франції). Тобто, хоча Україна має більш родючі ґрунти та більші площі ріллі, ніж інші європейські країни, продуктивність українського сільського господарства досить низька.

Однією з причин цього експерти вважають низький рівень землеврядування в державі. Таке твердження підкріплюється результатами нещодавнього економічного дослідження.

Науковці виділили низку чинників, які впливають на продуктивність сільського господарства:

  • ефективність функціонування держустанов,
  • розмір підприємства та наявність у нього обігових коштів,
  • освіта керівника,
  • погодні умови.

Вплив ефективності роботи держустанов, які управляють земельними відносинами, автори дослідження оцінювали за такими показниками:

  • бар’єри в перерозподілі земельних ресурсів;
  • рівень довіри до інституцій у сфері земельних відносин;
  • рівень доступності інформації щодо власності на землю;
  • повнота офіційної реєстрації землі.

Сумарно ці показники становлять понад 24% загального впливу всіх чинників на продуктивність агропідприємств. Однак вплив перших трьох із них виявився не дуже сильним, тоді як останній – повнота офіційної реєстрації землі – був статистично значущим. Його вплив оцінюється у 12,3%, що робить цей чинник економічно важливим.

В Україні за реєстрацію земель відповідає Держгеокадастр. Тож, автори дослідження роблять висновок, що «розвиток сільського господарства в Україні щонайменше на 12% залежить від ефективності роботи Держгеокадастру».

Вплив роботи Держгеокадастру на всю українську економіку дослідники оцінили в 1%, беручи до уваги, що у структурі ВВП України частка агросектора становить близько 10%.

Таким чином, забезпечення ефективної діяльності Держгеокадастру – «критично важливе питання» – підсумовують економісти.

Landlord раніше повідомляв про те, що в Україні пропонують контролювати експертів Держгеокадастру в питанні оцінки землі: створити для цього спеціальну комісію.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також