Новини / Аналітика     01 вересня 2022 16:59

Релокація бізнесу повертає оптимізм у промисловість – НБУ

Підприємства промисловості покращили оцінки економічних перспектив з огляду на релокацію частини підприємств до більш безпечних регіонів, поступове налагодження ланцюгів постачання та адаптацію до нових умов

Невизначеність із тривалістю війни та пов’язане з цим погіршення інфляційних очікувань, подальша руйнація виробничих потужностей та інфраструктури, значна вимушена міграція населення всередині країни стримують відновлення економічної активності підприємств усіх секторів економіки. Індекс очікувань ділової активності зріс до 44,1 пункта у серпні з 43,6 у липні. Про це йдеться у щомісячному опитуванні бізнесу Національним банком, передає liga.

Підприємства промисловості покращили оцінки економічних перспектив з огляду на релокацію частини підприємств до більш безпечних регіонів, поступове налагодження ланцюгів постачання та адаптацію до нових умов. Секторальний індекс у серпні становив 46,7 порівняно з 43,1 у липні. Вперше за останні місяці підприємства очікували збільшення обсягів виготовленої продукції та були менш песимістичні з приводу обсягів нових замовлень на продукцію, зокрема експортних.

Підприємства сектору будівництва також посилили у серпні оцінки своєї діяльності завдяки сприятливим сезонним умовам та відновленню будівництва житлових та нежитлових будівель. Секторальний індекс становив 41,2 (у липні – 35). Знизився песимізм в очікуваннях обсягів будівництва та обсягів нових замовлень, а також обсягів закупівлі сировини та матеріалів.

Підприємства торгівлі у серпні трохи погіршили очікування своєї економічної діяльності, проте все ще перебувають ближче до нейтрального рівня. Секторальний індекс становив 47,4 проти 48,7 у липні. Респонденти очікують зменшення обсягів товарообігу, залишаються стриманими щодо обсягів закупівлі товарів для продажу, вказують на зменшення залишків товарів для продажу та обмеження постачання нового товару. Підприємства торгівлі й надалі налаштовані на зниження торгової маржі.

Підприємства сфери послуг мали найстриманіші оцінки серед інших секторів економіки, враховуючи подальше пошкодження транспортної інфраструктури, слабкий попит та втрату замовлень. Секторальний індекс погіршився до 39,6 із 41,9 у липні. Респонденти очікують на зменшення обсягів наданих послуг, обсягів нових замовлень та послуг у процесі виконання, послабили очікування підвищення тарифів на власні послуги.

Підприємства всіх секторів, що беруть участь в опитуваннях, зберігають високі очікування щодо здорожчання своєї продукції/послуг на тлі посилення очікувань зростання цін на сировину та товари постачальників.

Оцінки зайнятості залишаються стриманими. Підприємства всіх секторів не очікують на збільшення загальної чисельності працівників. Водночас підприємства промисловості та будівництва зауважили деяке підвищення попиту на персонал.

Обсяги приватних грошових переказів за перші 6 місяців 2022 року зменшилися на 6,2%, порівняно з аналогічним періодом минулого року, та становили $6,46 млрд.

Інфляція стрімко зростала та сягнула 21,5% р/р у червні переважно внаслідок шоків, зумовлених війною, та через глобальний ціновий тиск. Інфляційний тиск зберігатиметься й надалі: за підсумками 2022 року інфляція перевищить 30%. У наступні роки вона суттєво сповільниться, хоча все ще перебуватиме значно вище цілі Національного банку в 5% передусім через наслідки війни.

Споживчі ціни у єврозоні у березні збільшилися на 7,5% у річному вираженні.

Раніше Landlord повідомляв, що МВФ очікує до 30% зниження виробництва в Україні.

Раніше інвестори в зовнішній борг України погодилися на відтермінування платежів до 2024 року з можливою пролонгацією ще на рік.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також