Новини / Фінанси     13 квітня 2023 09:09

Рада звільнила бізнес у зоні бойових дій від сплати МПЗ та податку на нерухомість


Верховна Рада України прийняла законопроєкт №7632 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно”.

Про це повідомила пресслужба Мінагрополітики.

Зазначений Закон звільняє від необхідності сплачувати плату за землю,  мінімальне податкове зобов’язання та єдиний податок за сільськогосподарські угіддя, які розташовані на територіях, де ведуться чи велися бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, та за землі, що перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами.

“Фермери чекали на прийняття цього законопроєкту з нетерпінням, адже необхідність сплачувати податки за землі, які фактично неможливо використовувати, окрім іншого, могло підштовхувати  фермерів йти на порушення техніки безпеки. Зокрема обробляти землі, які ще не розміновано або розміновувати самотужки, що є небезпечним для життя і здоров’я”, – зауважив міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Задля прозорості застосування норм закону, в частині звільнення від оподаткування замінованих та забруднених земельних ділянок, та з метою запобігання зловживань пільгами визначеними законом, Мінагрополітики ініціюватиме окрему процедуру моніторингу використання таких земельних ділянок.

Що передбачає закон 7632

Ухвалений закон:

  • передбачив можливість застосування Наказу Мінінтеграції 22.12.2022 №309 в цілях визначення переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією;
  • урегулював механізм адміністрування пільг з плати за землю, мінімального податкового зобов’язання та єдиного податку 4 групи для земель, що перебувають у консервації, або засмічених вибухонебезпечними предметами через отримання відповідних даних через Державний земельний кадастр;
  • для земель, що потенційно засмічені вибухонебезпечними предметами та знаходяться, на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, надано можливість отримання відповідних податкових пільг через рішення органів місцевого самоврядування. Для цього до них мають звернутись платники податків із відповідною заявою, в межах якої вони мають вказати кадастрові номери таких ділянок;
  • створив механізм надання пільг для зруйновної нерухомості чи такої, що потребує капітального ремонту, на підставі даних Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України;
  • надав право ОМС надати пільги зі сплати податку на нерухоме майно для нерухомості, що потребує поточного ремонту;
  • вирішив питання щодо звільнення від подання звітності про майновий стан на доходи осіб, що отримували доходи у формі матеріальної допомоги від іноземних держав або іноземних благодійних організацій;
  • уже чинні пільги по землі поширив також і на єдиний податок групи. Окрім того, якщо 30% земельного банку товаровиробників, що були платниками четвертої групи до 24.02.2022, припадає та території воєнних дій чи окуповані території, то ліміт обсягу сільгоспвиробництва для них зменшено до 50% (це положення стосуватиметься і показників 2022 року).

З історії проблеми

Днями, асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” звернулась до парламентарів із проханням виправити ситуацію стосовно пільг на мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) та плати за землю на територіях, де ведуться (велися) бойові дії.

У зверненні наголошується, що на початку квітня 2022 року запрацював закон №2120-ІХ, відповідно до якого тимчасово, за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки, не нараховується та не сплачується загальне МПЗ за земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік таких територій має затверджуватись Кабінетом Міністрів України.

Читайте також: То все Кабмін: Гетманцев знайшов винних у тому, що не працюють пільги для бізнесу в зоні бойових дій

Лише в кінці грудня 2022 року Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України було прийнято наказ №309 “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією”. 9 місяців знадобилося уряду, аби визначити території, де ведуться (велися) бойові дії. Проте виявилося, що затверджений перелік не працює для податкових цілей. Тобто, попри те, що землі є непридатними для обробітку або до них немає навіть доступу, аграрій все одно має розрахувати та сплатити по них МПЗ та земельний податок. Що і був вимушений вже зробити на початку 2023 року.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також