Новини / Ринок землі / Фінанси     05 квітня 2023 10:05

Податкові пільги на територіях, де велися бойові дії, досі не працюють – УКАБ


Асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” звернулась до парламентарів із проханням виправити ситуацію стосовно пільг на мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) та плати за землю на територіях, де ведуться (велися) бойові дії.

Про це йдеться у повідомленні УКАБ.

У зверненні наголошується, що на початку квітня 2022 року запрацював закон №2120-ІХ, відповідно до якого тимчасово, за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки, не нараховується та не сплачується загальне МПЗ за земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік таких територій має затверджуватись Кабінетом Міністрів України.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Лише в кінці грудня 2022 року Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України було прийнято наказ №309 “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією”. 9 місяців знадобилося уряду, аби визначити території, де ведуться (велися) бойові дії. Проте виявилося, що затверджений перелік не працює для податкових цілей. Тобто, попри те, що землі є непридатними для обробітку або до них немає навіть доступу, аграрій все одно має розрахувати та сплатити по них МПЗ та земельний податок. Що і був вимушений вже зробити на початку 2023 року”, — пояснюють в УКАБ.

Як виправити ситуацію

На сьогодні в Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики опрацьовується законопроєкт №7632, який, зокрема, має врегулювати питання щодо звільнення від сплати МПЗ та плати за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) на територіях, які були окуповані або на яких ведуться (велися) бойові дії.

“Тому закликаємо народних депутатів-членів Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики виважено та відповідально підійти до голосування за законопроєкт №7632 до другого читання”, — зазначили в УКАБ.

Читайте також: Мінімальне податкове зобов’язання на землю не вплине на аграріїв, які обробляють землю офіційно

Зокрема, законопроєкт має передбачати, що звільняються від сплати МПЗ та плати за землю не лише окуповані території та території активних бойових дій, а й території можливих бойових дій. Адже земельні масиви, які знаходяться на відстані одного-двох десятків кілометрів до кордону з рф і формально визначені як території можливих бойових дій, не можуть бути оброблені належним чином через постійні обстріли з боку агресора. Тому агровиробництво на територіях можливих бойових дій є небезпечним, а в деяких випадках просто неможливим, вважають спеціалісти.

“Так, зокрема, на Сумщині по Білопільській громаді регулярно ведуться обстріли з боку рф, хоча ця міська рада внесена лише до переліку можливих бойових дій. Натомість, наприклад, територія Річківської сільської ради Сумського району, що знаходиться на кордоні з рф та зазнала обстрілів минулого тижня, взагалі не внесена до переліку можливих чи активних бойових дій згідно з наказом №309 Мінреінтеграції, хоча аграрії вже де-факто були змушені відмовитися від посіву в прикордонній смузі ще минулого року”, — уточнюють в асоціації.

Крім того, законопроєкт має передбачати чітку, прозору та детальну процедуру надання пільги по тих територіях, які було виключено з переліку, але які все ще залишаються непридатними для обробітку, наприклад, через мінне забруднення, підсумували в УКАБ.

Що таке МПЗ і хто має його сплачувати

Чинне законодавство передбачає, що з 2023 року власникам або користувачам земельних ділянок треба буде починати сплачувати мінімальне податкове  зобов’язання (МПЗ) за свій пай. Якщо земельна ділянка не перебуває в офіційній оренді, тоді сплачувати МПЗ доведеться її власнику. У кого ж є офіційний договір оренди – за того сплачувати має орендар.

Ще в жовтні минулого року УКАБ звернулася до уряду з проханням якнайшвидше затвердити перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тих, що є тимчасово окупованими збройними формуваннями російської федерації. Зволікання й надалі в цьому питанні може призвести до критичних наслідків для аграріїв. Законом встановлено, що для коректного проведення розрахунків МПЗ Кабінет Міністрів України має затвердити Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації. Проте, Кабмін затримує цей процес.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також