Новини / Трейдинг     26 жовтня 2022 11:16

Пшениця дешевшає, а кукурудза дорожчає: що відбувається з експортними цінами на зерно


На ринках спостерігається зниження експортних цін попиту на українську продовольчу та фуражну пшеницю з постачанням суходолом, а в українських портах зросли доларові ціни трейдерів на кукурудзу.

Про це повідомило видання АПК-Інформ.

Так ціни попиту на продовольчу пшеницю та фураж на кордоні зі Словаччиною, Угорщиною, Польщею і Румунією знизилися до 245-275 та 230-250 EUR/т DAP, а на продовольчу зернову в порту Констанца (CIF) і в містах Литви – до 300-330 EUR/т.

Це зумовлено скороченням обсягів експорту зерна морем та подальшими маніпуляціями РФ на темі розриву дії “зернової угоди”. Також тиск на ціни чинили відносно великі запаси пшениці в Україні на тлі стабілізації цінової ситуації на внутрішньому ринку після тривалого періоду поступового зростання.

Крім того, черги на західних переходах суттєво не змінилися, а процент виконання вантажовідправниками узгоджених з УЗ та іноземними перевізниками планів щодо навантаження зернових і зменшення перевезень у бік західних переходів характеризувався як дуже низький.

Також за підсумками минулого тижня в портах Великої Одеси та Дунаю дещо зросли доларові ціни попиту на фуражну кукурудзу, в той час, як гривневі ціни не зазнали істотних змін. Доларові ціни трейдерів у портах Дунаю та Великої Одеси на кукурудзу зросли на 10 USD/т й сягнули 190-215 USD/т, а гривневі продовжували варіюватися в межах 7300-8500 грн/т СРТ-порт.

Як повідомляли оператори ринку, чинником впливу на ціни виступали найвищі темпи відвантажень кукурудзи порівняно з іншими культурами та стабільний попит імпортерів на вказану культуру. Крім того, зростанню цін сприяла погода, що перешкоджала збиранню врожаю кукурудзи та негативно впливала на якість зерна. Проте через напружену воєнну ситуацію на півдні країни більшість аграріїв і трейдерів бояться формувати великі обсяги на зберіганні, що дещо нівелювало вказані фактори.

Серед позитивних тенденцій на ринку зерна слід зазначити, що УДП домовилося про рейдову перевалку українського зерна в порту Констанца, а в Угорщині відкрили мультимодальний термінал біля кордону з Україною, що дещо стримало ціни від більш значного зниження.

Нагадаємо, збір пізнього урожаю в Україні та Європі триває, тож прогнозовано на ринок вийшли великі обсяги кукурудзи та соняшнику. В Україні відзначають сповільнення портової логістики Одеси, Південного та Чорноморська, що створює шалені черги перед портами автомобільного та залізничного транспорту.

Водночас з початку вересня в Україні спостерігається поступове зростання закупівельних цін на соєві боби. Більшість переробників в порівнянні з показниками на кінець серпня підвищили закупівельні ціни на ГМ соєві боби на 1000-1500 грн/т і станом на 5 жовтня фіксували їх переважно в діапазоні 12000-14500 грн/т СРТ.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також