Високі ціни на європейську пшеницю підвищують попит на українську пшеницю, яка подорожчала на 25-30% у травні.
Про це повідомляє GrainTrade.
Протягом тижня закупівельні ціни на пшеницю в Україні зросли ще на 5-10 $/т і через зростання курсу долара відносно гривні досягли 9700-10000 грн/т (215-220 $/т) на продовольчу пшеницю та 8900-9200 грн/т (195-200 $/т) на фуражну з доставкою до портів Чорного моря.
«Нещодавні дощі покращили стан посівів в Україні, але загалом кількість опадів у травні була значно нижчою за норму, що знизило потенціал майбутнього врожаю. На південному заході рф також пройшли незначні дощі, але прогнозована на найближчі тижні спека у 30-35°С погіршить перспективи урожаю», — додали аналітики.
Тим часом прискорення збору урожаю в США та покращення перспектив в Австралії чинять тиск на світові котирування. Австралійське бюро ABARES підвищило прогноз врожаю пшениці в країні на 0,7 млн т, до 29,1 млн т, що відповідає травневому прогнозу USDA (29 млн т) і перевищує торішній показник на 12%, а середній 10-річний — на 10%. Експерти вважають, що рясні дощі на сході створили ідеальні умови для посівів, але в інших регіонах фермери були змушені скоротити площі через дефіцит опадів.
За оцінками Rabobank, площі під пшеницею в Австралії у 2024/25 МР досягнуть 961 тис. га, що дозволить збільшити врожай на 5,7% до 27,4 млн т порівняно з попереднім сезоном.
У США 1 червня стартував сезон 2024/25. За даними NASS USDA, станом на 2 червня озима пшениця зібрана на 6% площ (3% у середньому за 5 років), а яра посіяна на 94% запланованих площ (90% у середньому за 5 років). У доброму або відмінному стані знаходяться 74% посівів ярої пшениці (64% торік).
Липневі ф’ючерси на пшеницю на початку тижня знизилися:
– на 0,9% до 247,2 $/т на м’яку озиму SRW-пшеницю в Чикаго (+3,5% за місяць),
– на 1,3% до 257,2 $/т на тверду озиму HRW-пшеницю в Канзас-Сіті (+3,7%),
– на 0,8% до 269,6 $/т на тверду яру HRS-пшеницю в Міннеаполісі (+1,2%),
– на 0,2% до 258,75 €/т (282,3 $/т) вересневі ф’ючерси на пшеницю на паризькій Euronext (+17%).
Нагадаємо, у першому кварталі 2024 року глобальні ціни на пшеницю та кукурудзу досягли трирічного мінімуму і продовжили знижуватися в квітні, як показують дані Світового банку, за інформацією від GrainTrade.
Україна та Болгарія домовилися щодо деталей впровадження системи ліцензування експорту української агропродукції. Йдеться про насіння соняшнику, ріпаку, кукурудзи та пшениці.
Протягом минулого місяця Укрзалізниця встановила новий рекорд, перевізши 14 мільйонів тонн вантажів – найвищий показник з початку повномасштабної війни.
Під час другого міжнародного саміту “Зерно з України” (Grain From Ukraine) зібрали понад 136 мільйонів доларів для цієї гуманітарної ініціативи.
До гуманітарної програми Grain from Ukraine, яку ініціював президент України, вже долучилося 43 країни.
Завдяки ініціативі Grain from Ukraine малі й середні сільгоспвиробники отримають більше грошей за свою продукцію.
Україна розширює міжнародну гуманітарну ініціативу Grain from Ukraine, в межах якої продовольство відправляють до країн Африки та Азії, на дунайські порти.
Україна готова включити Мозамбік в перелік країн, які отримують українські зернові в рамках гуманітарної ініціативи президента Володимира Зеленського Grain From Ukraine, аби підтримати продовольчу безпеку африканської країни. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час зустрічі з президентом Мозамбіку Філіпе Ньюзі та міністром закордонних справ Веронікою Макамо.
США підтримують ініціативу Grain from Ukraine і виділяють на її реалізацію близько $20 мільйонів.
Щоб забезпечити постачання агропродукції в рамках гуманітарної програми Grain from Ukraine, з українських портів планують відправляти до 10 суден щомісяця. Це дасть можливість до кінця весни 2023 року забезпечити зерном щонайменше 5 млн людей.
У Міністерстві аграрної політики пропонують змінити схему закупівель агропродукції для програми Grain from Ukraine, та закуповувати зерно з передплатою 50%. Зокрема міністр озвучив ідею, аби проводити закупівлю зерна за такою схемою: 50% передоплати навесні — на закупку зернових, а другу половину — восени вже після збору врожаю і за ринковою ціною
У лютому Україна здійснила експорт понад 5 млн тонн сільськогосподарської продукції через Чорне море, що відзначається як часткове відновлення попереднього рівня до повномасштабної війни. Інформацію цю передав Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради, під час брифінгу. Згідно з Марчуком, до початку конфлікту порти Миколаївської та Херсонської областей були активно використовні для експорту сільськогосподарської продукції. Тоді вони відправляли щорічно навіть 7-8 млн тонн.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!