Новини / Політика     16 лютого 2023 10:10

Польські фермери отримають доплати від уряду за втрати від експорту українського зерна


Уряд Польщі доплачуватиме місцевим фермерам за втрати, зумовлені збільшенням надходжень до країни українського зерна.

Про це заявив журналістам міністр сільського господарства і розвитку села Польщі Генрік Ковальчик.

Раніше низка організацій, які об’єднують польських фермерів, висловили протест щодо того, що з України до Польщі ввозиться зерно, яке призначене на експорт, але залишається всередині країни, а також з приводу того, що це зерно — неналежної якості. За офіційними даними польської сторони, за минулий рік до Польщі було ввезено з України близько 2 млн тонн зерна.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

При цьому міністр уточнив, що підтримка полягатиме в субсидіях фермерам на продані зернові: пшеницю і кукурудзу. Розмір субсидій буде залежати від відстані воєводства від портів, оскільки це впливає на ціну зерна. Нині готується відповідна постанова уряду.

“Таким чином, найвищими будуть субсидії для фермерів з воєводств, що межують з Україною, де ситуація найскладніша: Підкарпатського і Люблінського, де фермери зможуть отримати 250 злотих (близько $57) до продаваної тонни пшениці. У Малопольському, Свентокшиському, Мазовецькому, Підляському воєводствах фермери отримають доплату в розмірі 200 злотих (близько $45,5). Сільгоспвиробники з інших регіонів отримають 150 злотих (близько $34) доплати до тонни зерна. При цьому допомога буде поширюватися на 60% врожаю на площі посівів до 50 га”, – додав голова аграрного відомства Польщі.

Ковальчик також визнав, що припинити ввезення зерна з України Польща не в змозі.

“Аграрії очікують обмеження або навіть припинення імпорту зернових з України. Це, звичайно, неможливо. Ми можемо ввести якісні обмеження, і ми це робимо”, — сказав він.

Читайте також: У Польщі аграрії протестують проти будівництва олієпроводу з України

Нагадаємо, польські фермери з групи AgroUnia виступають проти експорту українського зерна до Польщі, заявляючи, що це обвалює ціни на їхню продукцію.  Експорт українського зерна до Польщі різко скоротився, а багато його партій відкликали. Тому Польща запровадила перевірки якості українського зерна.

За словами міністра сільського господарства Польщі Генрика Ковальчика, в інших країнах, таких як Словаччина, Угорщина, Румунія та Болгарія, також є схожа проблема з надмірним імпортом зерна з України та падінням цін на зерно. А вони на біржі MATIF зараз низькі.

Міністр також повідомив, що в середині січня починає переговори з міністрами сільського господарства країн ЄС для вироблення нових рішень у сфері експорту сільськогосподарської та харчової продукції з України.

Зокрема, на думку Ковальчика, транзит українського зерна через Польщу можна було б забезпечити депозитною системою. Депозити повертатимуть, коли зерно буде експортоване з Євросоюзу.

Ціни на продукти у Польщі 2023 року знову зростуть. Пік прогнозують перед Великоднем. Левова частка подорожчання спричинена цінами на українське зерно під час війни. Буханець хліба може коштувати 8-10 злотих (67- 84 грн), булочки – 5 злотих (42 грн).

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також