Молдова запроваджує ліцензування імпорту українського соняшника

Україна та Молдова спільно з Румунією працюють над тим, щоб запровадити дієві механізми транзиту українських зернових.
Про це розповів заступник міністра економіки України — торговий представник України Тарас Качка у Facebook.
Він зазначив, що у контексті застосування між Україною та 5 державами-членами ЄС, зокрема з Румунією, механізму верифікації та погодження експорту деяких аграрних товарів, Україна та Молдова також співпрацюють над тим, щоб нормалізувати товаропотоки, які зазнали суттєвих змін через російську агресію.
“Так, у консультаціях з Україною молдовська сторона запроваджує імпортне ліцензування на імпорт насіння соняшнику до Молдови. Це рішення не стосується транзиту через Молдову. Усі режими транспортування продукції через територію Молдови зберігаються”, — уточнив він.
Качка зауважив, що захід не передбачає заборон на імпорт української продукції та відповідає діям України щодо поступової нормалізації торгівлі зерновими з сусідніми країнами в цілому.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
“Нашим чітким спільним пріоритетом є збільшення транспортних можливостей для експорту продукції та інтеграція наших ринків з ЄС в контексті євроінтеграції”, — підсумував він.
Водночас Міністерство сільського господарства та харчової промисловості Молдови заявило, що вводиться регулювання імпорту деяких сільськогосподарських товарів під час дії надзвичайного стану.
“Ліцензування імпорту зернових в Республіці Молдова є необхідним процесом для регулювання торгівлі сільськогосподарською продукцією в країні”, — сказав віце-прем’єр-міністр Володимир Боля.
Він також повідомив, що необхідність запровадження ліцензування імпорту пшениці, кукурудзи та насіння соняшнику є метою збереження внутрішнього ринку зернової продукції та стабільної ціни.
Читайте також: Аграрії почали подавати заявки на видачу експортних ліцензій за новими правилами – Качка
Відповідно до Положення ліцензії на імпорт матимуть право лише юридичні та фізичні особи, які провадять господарську діяльність у сфері виробництва олії та рослинних жирів, продуктів перемолу, препаратів для годівлі сільськогосподарських тварин та розведення тварин.
До заяви про видачу ліцензії на імпорт додаються документи, що підтверджують необхідність поповнення запасів. Заявки на видачу імпортних ліцензій розглядає спеціально створена комісія.
Нагадаємо, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України та Міністерство інфраструктури та регіонального розвитку Республіки Молдова погодили продовження Угоди про лібералізацію вантажних перевезень між країнами до кінця 2025 року.
Верховна Рада України ратифікувала Протокол між Кабінетом міністрів України та урядом Республіки Молдова про внесення змін до міжурядової угоди про діяльність залізничного транспорту.
Молдовська залізниця погодила знижку у розмірі 27% до чинних тарифів на транзитні перевезення української агропродукції своєю територією у напрямку портів Рені, Джурджулешти та Галац.
Підприємці, які перевозять соняшникову олію залізничним транспортом через Молдову до дунайських портів Рені, Джурджулешт, Галац отримали знижку в 39%.
Як відомо, блокування “зернового коридору” змінило напрямок залізничних перевезень зернових на дунайські порти, тарифи знаходяться на узгодженні з Молдовою. Зріс вантажопотік у напрямку дунайських портів “Ізмаїл” та “Рені”.
Читайте також: Молдова реконструює дві ділянки залізниці, що дасть змогу збільшити транзит товарів із України до ЄС
Молдова реконструює дві ділянки залізниці, що дасть змогу збільшити транзит товарів із України до ЄС. У межах проєкту передбачається спочатку відремонтувати ділянку залізниці на півночі Молдови від Велчинця до Унгена, а потім на півдні — від Кишинева до Каїнар.
Наприкінці березня розпочав роботу додатковий прикордонний перехід між Україною та Молдовою – Березине–Басарабяска (Серпневе-1-Басарабяска). З 25 березня 2023 року є можливість транспортувати експортні/транзитні вантажі в напрямку портів Рені, Галац, Джурджулешт за значно коротшим маршрутом. Так, зазначений перехід є альтернативою транзитним маршрутам через прикордонні переходи з Сокиряни–Окниця та Могилів-Подільский – Велчинець.
24 березня уряд України ухвалив низку рішень у сфері логістики та розбудови оборонної інфраструктури України, зокрема, рішення щодо організації прямого залізничного вантажного сполучення з портом Рені через територію Молдови.
Валерія Пепеля