Новини    07 травня 2022 15:21

Після шоку перших тижнів війни економіка України почала активізуватися – НБУ

Наприкінці квітня найбільше підприємств працювали у сільському господарстві, відновлювалась робота транспорту та переробної промисловості

Після шоку перших тижнів війни економіка помірно активізується у порівняно спокійних регіонах. Українські підприємства відновлюють роботу, але значна їх кількість працює суттєво нижче довоєнного рівня завантаженості. Про це повідомляється у «Щомісячному макроекономічному та монетарному огляді» Національного банку України, який був оприлюднений 6 травня.

Так, за даними Національного банку, кількість підприємств, які повністю зупинили діяльність, скоротилася майже вдвічі порівняно з початком військових дій – з 32% до 17%. Утім, 60% підприємств працює нижче довоєнного рівня завантаженості, майже 23% – більш, ніж удвічі.

При цьому, майже третина підприємств наразі не відчуває проблем із нестачею ресурсів, а майже у половини підприємств (48% від загальної кількості опитаних) вистачить ресурсів більше, ніж на місяць.

«За коментарями підприємств, крім порушеної логістики та втрати ринків збуту, роботу обмежують комендантська година, заблоковані порти, погіршення платіжної дисципліни, окуповані або зруйновані потужності, закриті реєстри», – зазначає в огляді НБУ.

Дещо повільніше відбувається відновлення роботи підприємств у сегменті малого та середнього бізнесу окремо. Так, опитування представників МСБ показало скорочення кількості непрацюючих підприємств із 42% (на початку війни) до 26% наприкінці квітня. Із загальної кількості тих, хто призупинив діяльність, вже 17% МСБ вже відновило роботу, а ще 23% опитуваних готується до відновлення. Позитивно, що збільшилась і кількість малих та середніх підприємців, які працюють у повному обсязі – з 13% до 20%. Хоча, слід зазначити, що серед великих компаній частка таких вже дійшла до 41%.

Читайте такожУкраїна та Польща домовились максимально спростити проїзд вантажівок з паливом

У галузевому розрізі, найбільша кількість працюючих підприємств наприкінці квітня припадала на сільське господарство, поступово відновлювали роботу транспорт та переробна промисловість.

У харчовій промисловості вже працюють на повну потужність підприємства у західних областях, у звільнених регіонах (Київщина, Сумщина, Чернігівщина) – активно відновлюють виробництво. Державне замовлення частково компенсує зниження споживчого попиту, пов’язане з падінням доходів та міграцією громадян, а також труднощі з експортом; надлишок сировини на внутрішньому ринку додатково підтримує харчове виробництво.

Найскладніша ситуація в будівництві та добувній промисловості, також значно нижче довоєнного рівня залишається завантаженість торгівлі (насамперед поліпшилася завантаженість на деокупованих територіях, але в регіонах з активними бойовими діями або окупованих регіонах ситуація складна).

Нагадаємо, що Єврокомісія спільно з Урядом обговорили плани щодо відновлення України.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...