Новини / Аналітика     16 листопада 2022 19:16

Непрямі збитки від війни збільшилися ще на 10 млрд доларів – Висоцький

На непрямі збитки впливає також спричинена обстрілами енергетична криза та ускладнена логістика

Повномасштабне російське вторгнення в Україну принесло колосальні прямі та непрямі збитки в агросекторі. За попередніми оцінками агросектору завдано прямої шкоди на понад 4 мільярди доларів США. Непрямі збитки становлять понад 35 млрд.

“З часу попереднього огляду непрямі збитки збільшилися на 10 млрд і сягають 35 млрд доларів. Це означає, що аграрії не посіяли озимі культури, відповідно не зберуть урожай наступним літом, навіть на деокупованих територіях. Ці збитки будуть зафіксовані”, – зазначив в етері інформаційного марафону на телеканалі Рада перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

На непрямі збитки впливає й спричинена обстрілами енергетична криза та ускладнена логістика, що спричинило зменшення ціни на українську продукцію. Тому зараз Україна разом з міжнародними експертами проводить фіксацію доказів злочинів, пов’язаних із розкраданням української сільськогосподарської продукції, навмисним знищенням цивільної інфраструктури, пов’язаної з виробництвом та розподілом харчових продуктів.

“Знищені ресурси будуть оцінюватися по їхній балансовій вартості. Та техніка могла б ще їздити, але вже потрібно купувати нову. На жаль, мультиплікатор негативний. Ми сподіваємось на позитивне рішення ООН з приводу репарацій. Впевнені, що українським фермерам вдасться компенсувати усі збитки”, – додав він.

Щодо ситуації на продовольчому ринку, зокрема зростання ціни на яйця, основні овочі на фрукти, Висоцький зазначив, що на ціну вплинуло декілька факторів: захоплення територій і виробничих потужностей, викрадення російською стороною української продукції, руйнування інфраструктури та знищення поголів’я та ін.

Водночас Висоцький запевнив, що підстав для хвилювань щодо доступності базових продуктів наразі немає.

“За цей період у нас виник ситуативний дефіцит двох продуктів – гречки та яєць. Аграрії посіяли більше площ, зібрали 150 тис тонн гречки (при внутрішньому споживанні 110 тис тонн), проблема дефіциту закрита, ціна на крупу впала. Через знищення поголів’я курей виник ситуативний дефіцит яєць. Виробники вже збільшують поголів’я, обіцяють збільшити його на третину до нового року, що призведе до стабілізації ціни. Ми бачимо, що оптова ціна вже знижується. Скоро це відчують і роздрібні покупці”, – зазначив він.

Разом з тим пояснив, що на ціноутворення суттєво впливатимуть кілька факторів: інфляція та ситуація з енергетикою. Знищення об’єктів критичної інфраструктури суттєво відбивається на ринку харчових продуктів.

Нагадаємо, наприкінці травня було створено електронну платформу для збору інформації про завдані збитки аграрному сектору України через російських окупантів. Завдяки платформі аграрії могли сповістити державу про збитки.

На початок вересня сума прямих збитків завданих агропромисловому комплексу України складає 6,9 мільярда американських доларів.

На початок вересня альтернативні експерти оцінювали потенційну пряму шкоду агросектору у понад шість мільярдів доларів США, а непряму – у понад 23 млрд доларів.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також