Новини / Думки     13 вересня 2022 11:40

Експерти оцінили збитки, яких агросектору вже завдало російське вторгнення


Війна завдала великої шкоди агросектору України. Так, за різними оцінками, потенційна пряма шкода агросектору склала вже зараз, станом на вересень, понад шість мільярдів доларів США, а непряма – понад 23 млрд доларів.

Дані щодо збитків ще не кінцеві, тобто цифра може збільшитися, повідомляє “Урядовий кур’єр” із посиланням на низку українських експертів.

“Додаткові економічні втрати галузі від війни лише у 2022 році очікуються у розмірі близько 22 мільярдів доларів, а зниження доходів сільського господарства та суміжних секторів — від 10 до 30%. За підсумками 2021 року, частка агропромислового комплексу становила 10,6%  національного ВВП. Проте оцінку наслідків бойових дій для аграрної галузі ускладнює нестача аналогії, коли у війну була б залучена країна з настільки масштабним і важливим для світового ринку сільськогосподарським сектором, як Україна”,  – розповів виданню виконавчий директор Північного міжрегіонального наукового центру НААН Олександр Нечипоренко.

Він додав, що експерти ООН порівнюють ситуацію в Україні із ситуацією в Сирії на 2011 рік – на той час її сільскогосподарський ВВП був на рівні 20% загального. Але це не зовсім доречне порівняння, оскільки Сирія за обсягами експорту сільгосппродукції й близько не стояла поряд з Україною.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Центр досліджень продовольства та землекористування KSE Institute спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства розробив аналіз “Огляд непрямих втрат від війни в сільському господарстві України”. В цьому аналізі Центр вказує, що збитки агросектору через падіння виробництва, блокаду портів та здорожчання складуть не менш як 23,3 млрд доларів США.

Заступник голови правління Асоціації представників малого та середнього бізнесу Києва Вікторія Тютюнникова, коментуючи ситуацію, розповіла виданню, що через три місяці російського вторгнення збитки вже сягнули 4,3 млрд доларів США. Це майже 15% державного капіталу.

“Найбільшу частину втрат фіксують через знищення чи пошкодження сільськогосподарських угідь та відсутність збору врожаю. Нині чітко визначити суму збитків аграрного сектору внаслідок бойових дій неможливо через їх продовження. Однак непрямі втрати в сільському господарстві очікують у розмірі приблизно 23,3 мільярда доларів” – додала вона.

Нагадаємо, що у липні збиток, який завдало аграріям російське вторгнення, оцінювався у цифру від чотирьох до шести млрд доларів.

Наприкінці травня було створено електронну платформу для збору інформації про завдані збитки аграрному сектору України через російських окупантів. Завдяки платформі аграрії могли сповістити державу про збитки.

АНТОН КОРЖ

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також