Новини / Аналітика     04 лютого 2023 14:07

НБУ прогнозує, що врожай-2023 буде на 15% меншим, ніж торік


Національний банк України прогнозує скорочення врожаю зернових та зернобобових у 2023 році на 15,2% до 45,6 млн тонн в порівнянні з 53,8 млн тонн у 2022 році. Ціни на світових ринках будуть знижуватися.

Про це йдеться у “Інфляційному звіті” Національного банку України за січень 2023 року.

За даними НБУ Урожай зернових у 2022 році скоротився на 40%, хоча це переважно відбулося шляхом суттєвого зменшення зібраних площ через окупацію та мінування окремих територій, а також на тлі рекордних врожаїв попереднього року.

Водночас завдяки частковій переорієнтації ярих посівів на користь ріпаку та сої (що замістили частину кукурудзи), їх урожай навіть перевищив торішній. Дещо ліпшими, ніж очікувалося, виявилися врожаї олійних культур.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Як зазначається у звіті, волога погода та дефіцит е/е (яка потрібна для сушіння зерна) наприкінці 2022 року затримали збирання кукурудзи, майже 20% якої на початок 2023 року все ще залишалося на полях. Це може затримати підготовку земель та зменшити площі посівів ярих культур під урожай 2023 року.

“Разом зі збереженням високих безпекових ризиків це зумовить зменшення оброблених площ та менші обсяги врожаю у 2023 році, що матиме близько 0.6 в. п. від’ємного внеску в зміну реального ВВП”, – йдеться в огляді.

За прогнозом НБУ, зниження експортних надходжень аграріїв і відповідно погіршення їх фінансового стану обмежуватиме нарощування випуску с/г і в наступні роки через вірогідне недоінвестування в обладнання, засоби захисту рослин та добрива.

За даними НБУ, у 2022 році на ринках пшениці та кукурудзи превалював знижувальний тиск на ціни, зокрема через дію “зернового коридору”. Погодні умови внесли свої корективи у врожаї в різних країнах: слабкий урожай кукурудзи в США був компенсований рекордними результатами в Бразилії, а високий обсяг збору пшениці в Австралії дав змогу компенсувати низький врожай в Аргентині. Очікується, що площі посівів збільшаться в країнах Латинської Америки, Індії та Австралії на тлі поліпшення погодних умов, що сприятиме зростанню врожаїв.

“Разом із подальшою роботою “зернового коридору” це сформує надлишкову пропозицію всупереч зростанню попиту, що призведе до зниження цін на прогнозному горизонті”, – йдеться в огляді.

НБУ прогнозує, що ціни на пшеницю на світових ринках у 2023 році впадуть на 13,9% до 310,3 долара за тону, на кукурудзу – на 18,4% до 259,9 долара за тонну.

Нагадаємо, за попередніми оцінками УКАБ, в 2023 році в Україні буде на 45% скорочено посівні площі під зерновими культурами та на 60% менше отримано врожаю зернових в порівнянні з довоєнним 2021 роком. Причинами такого скорочення є: зменшення всіх посівних площ, зміна структури посівів та зниження врожайності зернових культур.

За прогнозом Мінагрополітики цьогоріч через воєнні дії та погіршення погодних умов Україна матиме значно менший врожай, ніж торік. Проте його буде цілком достатньо для забезпечення продовольчої безпеки нашої держави та збереження її експортного потенціалу. Так, ідеться про понад 51 млн тонн зернових та 16 млн тонн олійних.

За прогнозами іноземних аналітиків у 2022 році через російське вторгнення Україна збере 54,1 – 55,7 млн тонн врожаю. Минулого року Україна зібрала рекордні 86 млн тонн, тобто через війну втрати врожаю складуть приблизно 30 млн тонн.

Тим часом Українська зернова асоціація (УЗА) збільшила прогноз врожаю зернових та олійних культур в Україні у 2022 році на 4,4% порівняно із серпневим прогнозом – до 67,5 млн тонн із 64,5 млн тонн.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також