Новини / Аналітика     21 вересня 2023 16:54

На українському ринку відзначають подорожчання яєць

Зауважується, що ціноутворення курячого яйця в цьому сезоні визначатиметься в першу чергу ростом цін на енергоресурси

На українському прогнозують подорожчання яєць на 30% через сезонні фактори, ріст експортного попиту та складну ситуацію в енергосистемі. Delo.ua зібрало прогнози по вартості на осінь-зиму та встановило фактори, які впливатимуть на ціноутворення яєць.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Фінансово-економічний оглядач Богдан Слуцький спрогнозував, що протягом наступних двох кварталів вартість курячих яєць може зрости на 25-30% через наближення періоду холодів та ріст їх експорту в інші країни – за січень-серпень 2023 року він виріс на 95% порівняно з аналогічним періодом попереднього року, до 35 тис. тонн. Таким чином, до кінця року середня вартість десятка яєць першої категорії може зрости до 50-52 грн, а найвищої – до 80 грн.

Однак наявні дані Держстату не показують якихось аномальних змін в цьому році в порівнянні з 2022 роком. Згідно з державною статистикою, середні ціни на десяток яєць першої категорії змінювались в майже трикратному діапазоні:

Ціна за десяток: лютий-202233,4, травень-202219,4 (мінімум з початку повномасштабної війни)серпень-202228,5, вересень-202235,1, жовтень-202257,0, листопад-202263,3 (максимум з початку повномасштабної війни), грудень-202262,0, лютий-202361,9, квітень-202357,8, червень-202342,4, липень-202339,0, серпень-202339,0

Тож, зауважується, навіть якщо прогноз експерта справдиться і до кінця 2023 року ціни на десяток яєць першої категорії зростуть до 50-52 грн, вони все одно не досягнуть минулорічних показників, опублікованих Держстатом.

Продовольчий ритейлер “ЕКО маркет” в коментарі для видання наводить власну статистику – станом на вересень 2023 року ціни на нефасовані яйця в мережі складали 3,49-4,09 грн/шт., і 50,99-76,50 грн за десяток яєць в упаковці.

Якщо порівнювати нинішню динаміку з цінами вересня 2022 року, коли мінімальна ціна нефасованого яйця була 3,15 грн/шт. і 36,49 грн за десяток в упаковці, то в вересні-2023 зростання склало відповідно 10% та 40%.

Найнижчі ж ціни мережею на нефасовані яйця були у травні 2023 року – 1,99 грн/шт., а найвищі у жовтні-2022 – 6 грн/шт. Стосовно яєць в упаковці, то мінімальна ціна зафіксована у вересні 2022 року – 36,49 грн за десяток, а максимальна у березні 2023 року – 109,90 грн.

Іншим важливим питанням на ринку курячого яйця є наявність товару на полицях магазинів. Наприклад, на вихідних 16-17 вересня кореспондент видання не зміг придбати яйця в одному з київських магазинів. Втім, вже наступного дня полиці закладу були заповнені товаром.

“ЕКО маркет” не фіксує перебоїв з поставками курячого яйця або його дефіцитом. Проте ситуація не є статичною – порушення логістики, скорочення поголів’я курей і обсягів виробництва або перебої в електропостачанні можуть змусити виробників скоротити виробничі плани для уникнення можливих втрат.

Ціноутворення курячого яйця в цьому сезоні визначатиметься в першу чергу ростом цін на енергоресурси, стверджують в асоціації “Союз птахівників України” (СПУ).

Стрімке підвищення цін на енергоносії на більш ніж 30% протягом липня-серпня 2023 року призвело до росту собівартості виробництва продукції птахівництва. Через це виробники вже зараз будуть вимушені підвищувати оптово-відпускні ціни для покриття власних виробничих витрат.

Через ріст вартості енергоносіїв і невизначеність перспектив стабільного та безперебійного електропостачання цієї осени і зимою, галузь стикнулась з питанням економічної доцільності надалі нарощувати поголів’я птиці та виробництво продукції птахівництва. В країні поглиблюються песимістичні настрої щодо необхідності подальшого відновлення і розвитку підприємств галузі, зазначив в коментарі для видання виконавчий директор СПУ Сергій Карпенко.

Вирощування ремонтного молодняку курей-несучок потребує значних затрат енергоресурсів, і протягом 5 місяців виробники вкладаються в утримання птиці без отримання продукції. Тому виробники завжди оцінюють ризики і доцільність посадки птиці на вирощування, особливо в холодну пору року, маючи ще й ризики позапланових відключень електроенергії, – зазначив він.

Після шоку перших місяців повномасштабного вторгнення РФ, знищення частини підприємств і тимчасової окупації частини території країни, ріст поголів’я птиці почався ще восени 2022 року. За цей час відновили роботу фабрики в Вінницькій і Полтавській областях, раніше законсервовані через збитковість. Відновлюється поголів’я на підприємствах Чернігівської, Харківської і Сумської областей, уточнив експерт.

Інший великий виробник яйця курячого – “Овостар Юніон” (його продукція маркована ТМ “Ясенсвіт”) за 2022 рік скоротив виробництво до 1,55 млрд шт. (-9% до 2021 року). За  першу половину 2023 року обсяг отриманої продукції просів ще на 8% в порівнянні з першим півріччям минулого року – до 732 млн шт. У компанії зберігається тенденція до відновлення поголів’я курей, хоча останнім часом вона поступово сповільнюється:

Є і позитивні фактори, що стримують ріст ціни яйця  

Крім дорогих енергоресурсів ринок курячого яйця зараз стримує ряд інших факторів, наприклад, наявність в Україні зернових культур в достатній кількості і за прийнятними цінами. Саме вони є основою рецептури комбікормів для відгодовування птиці.

З позитивного потрібно зазначити наявність запасів зернових, що є додатковим фактором стримування росту цін на продукцію тваринництва, зокрема, птахівництва. Підтвердженням цього є те, що з червня по серпень споживчі ціни на м’ясо птиці згідно з Держстатом зросли лише на 3% (з 88,69 грн/кг до 91,43 грн/кг), а на яйця – знизились на 8% (42,4 грн/кг до 39 грн/кг), – пояснив Сергій Карпенко.

Експерт зауважив, що на ріст цін на яйця в цьому сезоні стримують наступні фактори:

  • з позитивного – збільшення виробництва яєць. Починаючи з липня-2023 місячне виробництво в промисловому секторі вже вище ніж торік і буде лише збільшуватись до кінця року;
  • із ситуативного позитиву – тривала тепла погода підтримує виробництво яєць в господарствах населення, що також впливає на попит і ціну промислового яйця.

Нагадаємо, на ринку вартість яєць залишатиметься відносно високою протягом 2023 року, проте в середньому нижчою, ніж у першому кварталі 2023 року.

Підвищення цін на електроенергію та пальне, яке відбудеться в Україні у найближчий місяць, вплине на собівартість продукції птахівництва і викличе зростання відпускних цін.

На українському ринку продовжують знижуватись ціни на курячі яйця, які різко подорожчали ще восени 2022 року.

За даними НБУ, подорожчання продовольчих товарів у квітні-травні суттєво сповільнилося, що пояснюється зниженням темпів зростання витрат на сировину та пальне, відновленням виробничих та логістичних ланцюгів, зокрема на тлі стабільної ситуації в енергетиці.

Експерти спрогнозували на скільки можуть змінитися ціни на продукти цього літа. Відтак у липні на нас може очікувати зниження цін на яйця та овочі, а от м’ясо може несуттєво, але здорожчати, як і хлібопекарські вироби.

На тлі повномасштабної війни та значних економічних втрат в Україні у 2023 році інфляція, за прогнозами уряду, не сповільниться і може сягнути 28% у разі песимістичного сценарію. Найбільше вона проявиться у подорожчанні продуктів.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також