Новини / Аналітика     13 серпня 2023 13:29

На українському ринку ціни на яблука є рекордними за всю історію незалежності

Цього року через холодну і затяжну весну дозрівання більшості сезонних фруктів і ягід значно сповільнилося. Водночас частина Херсонської та Запорізької областей, які традиційно виступали основними постачальниками цієї продукції на ринок, тимчасово перебувають під окупацією

Цьогоріч цінники на всі різновиди яблук суттєво підвищилися, зокрема на деякі сорти удвічі більше проти показників минулого року, зазначили фахівці всеукраїнського сервісу доставки продуктів Zakaz.ua.

У супермаркетах наразі плоди українського виробництва коштують у середньому 30 грн/кг.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Популярний сорт Голден нині вартує у середньому 35 грн/кг, тоді як минулого року цінник був 17,90 грн. Сорт Айдаред коштує 44,90 грн/кг (було 26 грн), Червоний принц — 42,90 грн/кг, Джонапринц — 41,99 грн/кг (було 20 грн), а яблука сорту Ред Чіф — 46 грн/кг (було 24 грн).

Наразі відпускні ціни на яблука є рекордними за всю історію незалежності України. За словами аграрних фахівців, цього року через холодну і затяжну весну дозрівання більшості сезонних фруктів і ягід значно сповільнилося. Водночас частина Херсонської та Запорізької областей, які традиційно виступали основними постачальниками цієї продукції на ринок, тимчасово перебувають під окупацією. А оскільки понад півтора року Україна перебуває в умовах постійних терористичних атак росії на цивільну інфраструктуру, а саме на систему енергопостачання, то зберігати яблука було доволі складно. Особливо окремі сорти, наприклад Голден, який дуже чутливий навіть до невеликого коливання температури повітря у фруктосховищі, – пояснили фахівці.

Нагадаємо, цього року українські садівники розпочали збір врожаю яблук майже на 10 днів раніше, ніж минулого сезону.

Раніше відпускні ціни на яблука на українських ринках встановили ще один рекорд. Щобільше, сьогоднішній рівень відпускних цін на фрукти є рекордним за всю історію незалежності України.

Українські садівники змогли відновити експорт свіжого яблука до країн Південно-Східної Азії та Близького Сходу, попри заблоковані російськими окупантами українські морські порти.

У Швейцарії яблуко є абсолютним лідером у рейтингу фруктів: кожен швейцарець з’їдає в середньому близько 16 кілограмів яблук на рік: сирих, соку або сушених. Зірка серед яблук – “Гала”, щороку швейцарські садівники збирають понад 30 тисяч тонн цього сорту. На другому місці “Голден Делішес”, на третьому – “Бребурн”. Найважливішим районом вирощування яблуні є східна Швейцарія.

Оптові ціни на фрукти в Україні станом на кінець 2022 року були в середньому на 98% вищими, ніж на кінець 2021 року. Основна причина такого різкого зростання цін — подорожчання імпортної продукції через девальвацію гривні та підвищення вартості логістики внаслідок повномасштабного вторгнення російських агресорів на територію країни.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також