Новини / Аналітика     22 січня 2023 17:27

Україна відновила експорт свіжих яблук до Малайзії та Близького Сходу

Садівники та трейдери України змогли знайти нові логістичні маршрути та відновити постачання до найбільш віддалених країн

Українські садівники змогли відновити експорт свіжого яблука до країн Південно-Східної Азії та Близького Сходу, попри заблоковані російськими окупантами українські морські порти, повідомляють аналітики EastFruit.

Країни Близького Сходу у новому сезоні стали головним напрямком експорту свіжого яблука у сезоні 2022/23, після початку збирання осінніх сортів яблука. Зокрема ОАЕ знову стали основним покупцем, купивши за перші три місяці сезону майже 3 тис. тонн українського свіжого яблука. Серед головних імпортерів яблука з України були Саудівська Аравія, Катар, Ірак, Кувейт та Оман. Особливо показовим для мене є відновлення експорту до Малайзії, де українське яблуко здобуло гарну репутацію. Адже ця країна дуже далеко від України, а логістика істотно подовжилася і подорожчала. Проте українські садівники довели, що вони продовжують знаходити рішення навіть у таких складних умовах та зберігати присутність на стратегічно важливих для України ринках збуту, — зазначив економіст інвестиційного департаменту продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Протягом кількох місяців з початку повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ на територію України, садівники та трейдери України змогли знайти нові логістичні маршрути та відновити постачання до найбільш віддалених країн. Звичайно, доходи виробників України знизяться через зростання витрат на логістику, проте вони дозволять покривати витрати на виробництво для ефективних садівників, закладаючи фундамент для активної експансії на зовнішні ринки після перемоги над російським агресором.

За даними EastFruit, за перший квартал сезону 2022/2023 (серпень-вересень) порівняно з тим же періодом минулого сезону Україна наростила експорт яблука в ОАЕ на 2% і в Катар – на 11%. Також різко більш ніж утричі зріс обсяг експорту свіжого українського яблука до Узбекистану. Водночас експорт до країн ЄС досить різко знизився. Серед країн ЄС, які продовжували у першому кварталі імпортувати значні обсяги яблука з України, можна відзначити лише Румунію та Швецію.

Якщо ж оцінювати календарний рік, то за перші 10 місяців 2022 року Україна експортувала, попри розв’язану росією війну, у 2,4 раза яблука більше, ніж за той же період 2021 року.

Нагадаємо, Верховна Рада України 12 січня ухвалила в цілому законопроєкт (№8166-д) про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо застосування режиму експортного забезпечення на період дії воєнного, надзвичайного стану.

В умовах війни аграрний сектор став основою українського експорту валютних надходжень від торгівлі. Чотири з топ-5 позицій товарів, що Україна продавала у 2022 році, посіли продовольчі та сільськогосподарські товари.

В 2022 році експортна виручка від продукції агропромислового комплексу становитиме близько 23,3 млрд USD, що на 16% менше аналогічного показника минулого року. На початку 2022 року на фоні потенційного нападу росії на Україну експортні відвантаження були суттєво збільшені, що і дозволило уникнути ще вагомішого розриву в річних показниках. Так, в січні 2022 року показник експортної виручки вдвічі перевищив показник січня 2021 року.

До схеми розкрадання коштів на експорті українського зерна у 2022 році причетні, в основному,  невеликі зернотрейдери, написав президент “Української зернової асоціації” (УЗА) Микола Горбачьов у колонці KyivPost.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також