На Миколаївщині ТОВ “СП “ПАЕК” розпочало роботи з підготовки землі під посіви ярої цибулі, інформує пресслужба компанії.
Наразі проводимо нарізання гряд під посів цибулі, — мовиться у повідомленні.
Зазначається, що компанія цьогоріч під цибулю відвела близько 300 га землі.
Зауважимо, аграрії чотирьох областей — Вінницької, Миколаївської, Одеської та Херсонської розпочали посівну ярих зернових та зернобобових. Сіють пшеницю, ячмінь і горох, повідомляє Мінагрополітики.
Станом на кінець лютого вже засіяно 22,3 тис. га. З них — 0,8 тис. га пшениці, 11,4 тис. га ячменю та 10,2 га гороху.
Зокрема:
- на Одещині — 7,8 тис. га ячменю і 7,1 тис. га гороху;
- в Миколаївській області — 3,5 тис. га ячменю та 2,4 тис. га гороху;
- на Вінниччині посіяли 0,8 тис. га пшениці та 0,5 тис. га гороху;
- на Херсонщині — 0,05 тис. га ячменю та 0,15 тис. га гороху.
Українським фермерам не варто чекати різкого подорожчання овочів. Аграрії досить швидко відновили втрачені обсяги овочів, які раніше вирощувалися переважно в південних регіонах країни, заявив президент Української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник, пише SEEDS.
Якщо говорити окремо, то по овочах не варто сподіватися на великі ціни. Усі ніші вже зайняті, глобальних високих цін на овочі вже не буде, крім точкових. Але це рідкість – раз на 10 років, як зараз із картоплею. За 2022-2023 роки Україна фактично на 100% замістила виробництво овочів. Це те, що ми втратили на самому початку війни, тому що частина південних територій тимчасово окупована, – переконаний Баштанник.
Не менш стабільна ситуація з цінами й в ягідному секторі. Однак є одна ягода, ціни на яку в Україні знову зазнають запаморочливого спаду.
По ягодах ситуація більш стабільна, крім малини. Малина 2023 року обвалилася в ціні, що було абсолютно закономірно й очікувано, тому що аж надто розширили площі. Я думаю, що ця ситуація ще як мінімум на рік, – додав він.
Чималу допомогу українські садівники та овочівники отримали завдяки грантовим програмам, які працюватимуть і цього року.
Глобально – це гранти на сад. Будь-які гранти на холодильники чи для переробки, вони не носять системного характеру. Та і я не чув, щоб хтось масово отримав такі гранти. Є ще гранти по лінії Мінекономіки на обладнання для заморозки, сортування. Але програми там прописані так, що не так багато обладнання, яке потрібно ягідникам, підійде під цю програму. Тому грант на сад – це такий “локомотив”, який витягнув усю історію, – зазначив Баштанник.
Зауважимо, у 2024 році українські фермери планують збільшити обсяг будівництва сховищ для зберігання овочів удвічі порівняно з попереднім роком, за словами директора ТОВ “Толсма Текнік” Олеся Капітанчука, який поділився своїми думками з агентством “Інтерфакс-Україна”.
У 2023 році фермери вже власним коштом, без допомоги зовні, звели 15 нових сховищ для овочів. Капітанчук вважає, що обсяги, зведені торік, були значно більшими, ніж оцінювалося, особливо враховуючи внесок “Толсма Текнік”, що спорудила сховища на 10 тисяч тонн. Отже, загальна потужність нових сховищ у 2023 році склала близько 20 тисяч тонн, більшість з яких призначені для зберігання цибулі, з невеликим відсотком припадають на моркву та картоплю. На початок 2024 року вже надійшли замовлення на спорудження ще більше, ніж на 25 тисяч тонн сховищ, переважно для зберігання цибулі.
Капітанчук також зауважив, що минулого року багато контрактів було укладено у квітні-травні, тому не всі компанії ще розкрили свої плани. За його словами, у 2024 році може бути побудовано сховища для овочів і картоплі загальною місткістю близько 40 тисяч тонн.
Всі ці проєкти будуть фінансуватися самими аграріями. Для багатьох з них 2023 рік був досить вдалим завдяки високим цінам на овочі, що були значно вищими, ніж у попередні періоди.
За словами фахівця, нові сховища будуть розташовуватися в центральних та західних регіонах України, де промислове вирощування овочів найбільш активне.
Нагадаємо, сільгоспвиробники з Дніпропетровської області отримали дозвіл на проведення цілодобової сівби під урожай-2024 без обмежень через комендантську годину.
У південних регіонах України (Херсонщина, Одещина та Миколаївщина) аграрії минулого тижня почали контрактувати пальне під посівну.
На Одещині аграрії вже розпочали третю весняну посівну в умовах збройної агресії рф. Відповідно до структури посівних площ під урожай 2024 року необхідно посіяти 789,4 тис. га ярих сільськогосподарських культур, поінформували у Департаменті аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА.
Варто відзначити, що у 2024 році будуть збільшені, у порівнянні з минулим роком, посівні площі зернових, технічних, овочевих, баштанних та кормових культур.
Серед ярих зернових – ранні ярі: ячмінь, горох, пшениця та овес займуть 91,5 тис. га. Їх сівба фактично розпочалася. Користуючись теплою лютневою погодою, аграрії посіяли 7,5 тис. га ярого ячменю та 4,2 тис. га гороху.
У групі пізніх зернових до посіву підлягає 150 тис. га кукурудзи, 8 тис. га проса, 8 тис. га зернобобових (нут і сочевиця), 5 тис. га сорго та 2,5 тис. га рису.
Серед технічних культур найбільші посівні площі – 420 тис. га відведено під соняшник, 25,0 тис. га займе льон олійний, 6,5 тис. га соя.
У 2023 році Україна відновила будівництво овочесховищ, яких було побудовано 15 одиниць загальною потужністю близько 10 тис. тонн, повідомив “Інтерфакс-Україна” комерційний директор ТОВ “Ван Дайк Технікс” Андрій Марущак. Примітно, що для будівництва аграрії використовували власні кошти, зароблені від реалізації овочів за рекордними цінами, що встановилися восени-навесні 2022-2023 МР через дефіцит цієї продукції в країні, викликаний втратою основних овочівницьких регіонів – Херсонської та Запорізької областей.
Важливим є будівництво овочесховищ довготривалого зберігання: багато регіонів збільшили обсяги посівів овочів, що має вплинути на їхню ціну.
ТОВ “Поділля овочі” планує побудувати склади зберігання для овочів. Це дозволить підприємству розширити період продажу цибулі з вересня по березень.
На Вінниччині нестача складських приміщень для зберігання плодоовочевих культур. Представники Мінагрополітики на чолі з директором Департаменту аграрного розвитку Ігорем Віштаком взяли участь у виїзній робочій нараді з питань розвитку плодоовочевого сектору на Вінниччині. До засідання також долучилися представники обласних військових адміністрацій з питань розвитку АПК Вінницької, Житомирської, Хмельницької, Чернівецької областей, науковці та агропідприємці.
У цьому сезоні овочеві плантації на тимчасово окупованих територіях швидко замістили виробники в інших регіонах, які раніше не вирощували ці культури.
У 2024 році на Одещині продовжиться реалізація проєкту з меліорації, затверджено 12 пріоритетних об’єктів відновлення зрошення в області на суму 750 млн грн, згідно з “Програмою соціально-економічного та культурного розвитку Одеської області на 2023 рік та основні напрями розвитку на 2024-2025 роки”.
У 2024 році в ТОВ СП “ПАЕК” будуть значно збільшені площі під висадку овочів. Перші 50 га уже відведено під урожай наступного року.
На тлі повномасштабної війни та значних економічних втрат в Україні у 2023 році інфляція, за прогнозами уряду, не сповільниться і може сягнути 28% у разі песимістичного сценарію. Найбільше вона проявиться у подорожчанні продуктів.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!