У Баришівському районі на Київщині підприємство “МХП-Агро-С” започаткувало новий напрям виробництва – овочівництво. Планується вирощувати картоплю, буряк та моркву на площі понад 50 га, повідомляє пресслужба компанії.
На всіх площах буде застосовано крапельний полив для оптимального зволоження ґрунту. Овочівництво – досить перспективна, прибуткова та конкурентоспроможна галузь. Тож очікуємо гарних прибутків, – зазначив головний агроном підприємства Віктор Дорошенко.
Очолив відділ овочівництва провідний агроном Олександр Гордієнко, який має досвід у цьому напрямі.
Розпочали цей проєкт цьогоріч. Нині активно йде процес висадки картоплі на землях Баришівського району Київської області. Плануємо засадити 10 га продуктової картоплі сортів Арізона та Рів’єра та 19 га насіннєвої картоплі. Висадка здійснюється саджалкою Spedo F.LLI, що дозволяє досягти максимальної продуктивності. У травні розпочнемо посів моркви на площі 19 га та буряку – 5 га, – додав Гордієнко.
Аналітики EastFruit провели анонімне опитування стосовно того, площі під якими культурами найістотніше планують розширювати фермери Східної Європи. В опитуванні взяло участь 323 людини, з яких 174 – обрали одну з культур, а решта просто захотіли побачити відповіді.
Відповіді виявилися дещо несподіваними, з одного боку, але дуже навіть логічними з іншого, зазначають аналітики. На тлі невдач тих, хто інвестував у зберігання цибулі для перепродажу в сезоні 2023/24, очікували на деяке охолодження до сегмента цибулі. Однак цибуля з величезним відривом знову стала тією культурою, площі під якою планується розширювати в першу чергу.
А логіка цього рішення цілком очевидна – якщо подивитися на ціни цибулі для України, Молдови та Польщі в сезоні 2023/24, то можна зрозуміти, що для виробників вони були цілком сприятливими. Для України вони були близькими до середніх значень за минулі роки.
Для овочівників Молдови цибуля теж була вельми прибутковою культурою в сезоні 2023/24. До речі, це єдина країна регіону, де ціни до березня були істотно вищими, ніж під час збирання. Хоча й тут заробити на зберіганні навряд чи б вдалося.
Цибулю планує розширювати майже половина, а саме 44% тих, хто взяв участь в опитуванні.
На другому місці, що не дивно – картопля. Розширювати площі під картоплею хоче 28% картоплярів Східної Європи. Щодо картоплі ситуація в ЄС була ще гіршою, ніж щодо цибулі, і ціни били всі мислимі й немислимі рекорди. І навіть в Україні ціни на картоплю вперше за кілька років порадували картоплярів. Тому бажання розширити площі не дивує.
Далі розташувалася капуста, яка також коштує порівняно дорого і попит на неї перевищує пропозицію в регіоні.
А ось морква в пріоритеті лише у 9% опитаних, і це теж логічно. Річ у тім, що зараз морква в Україні здебільшого дешевшає, і коштує значно дешевше, ніж зазвичай.
У 2024 році українські фермери планують збільшити обсяг будівництва сховищ для зберігання овочів удвічі порівняно з попереднім роком, за словами директора ТОВ “Толсма Текнік” Олеся Капітанчука, який поділився своїми думками з агентством “Інтерфакс-Україна”.
Всі ці проєкти будуть фінансуватися самими аграріями. Для багатьох з них 2023 рік був досить вдалим завдяки високим цінам на овочі, що були значно вищими, ніж у попередні періоди. Нові сховища будуть розташовуватися в центральних та західних регіонах України, де промислове вирощування овочів найбільш активне.
Нагадаємо, у зв’язку з катастрофою на Каховській ГЕС частина полів компанії “ПАЕК”, що розташовані в Баштанському районі на Снігурівщині (Миколаївська область), опинилися під водою. Наразі сказати про точну кількість затопленої території неможливо, як і оцінити збитки від втраченого врожаю.
У березні український бізнесмен Юрій Кормишкін, якому належить агрохолдинг Південна аграрно-експортна компанія (ТОВ “СП “ПАЕК”), отримав поранення внаслідок підриву трактора на полі в Миколаївській області.
Вперше за два роки компанія ПАЕК збирає врожай на деокупованих полях, повідомив власник групи компаній Юрій Кормишкін.
У 2023 році Україна відновила будівництво овочесховищ, яких було побудовано 15 одиниць загальною потужністю близько 10 тис. тонн, повідомив “Інтерфакс-Україна” комерційний директор ТОВ “Ван Дайк Технікс” Андрій Марущак. Примітно, що для будівництва аграрії використовували власні кошти, зароблені від реалізації овочів за рекордними цінами, що встановилися восени-навесні 2022-2023 МР через дефіцит цієї продукції в країні, викликаний втратою основних овочівницьких регіонів – Херсонської та Запорізької областей
Важливим є будівництво овочесховищ довготривалого зберігання: багато регіонів збільшили обсяги посівів овочів, що має вплинути на їхню ціну.
ТОВ “Поділля овочі” планує побудувати склади зберігання для овочів. Це дозволить підприємству розширити період продажу цибулі з вересня по березень.
На Вінниччині нестача складських приміщень для зберігання плодоовочевих культур. Представники Мінагрополітики на чолі з директором Департаменту аграрного розвитку Ігорем Віштаком взяли участь у виїзній робочій нараді з питань розвитку плодоовочевого сектору на Вінниччині. До засідання також долучилися представники обласних військових адміністрацій з питань розвитку АПК Вінницької, Житомирської, Хмельницької, Чернівецької областей, науковці та агропідприємці.
У цьому сезоні овочеві плантації на тимчасово окупованих територіях швидко замістили виробники в інших регіонах, які раніше не вирощували ці культури.
У 2024 році на Одещині продовжиться реалізація проєкту з меліорації, затверджено 12 пріоритетних об’єктів відновлення зрошення в області на суму 750 млн грн, згідно з “Програмою соціально-економічного та культурного розвитку Одеської області на 2023 рік та основні напрями розвитку на 2024-2025 роки”.
У 2024 році в ТОВ СП “ПАЕК” будуть значно збільшені площі під висадку овочів. Перші 50 га уже відведено під урожай наступного року.
На тлі повномасштабної війни та значних економічних втрат в Україні у 2023 році інфляція, за прогнозами уряду, не сповільниться і може сягнути 28% у разі песимістичного сценарію. Найбільше вона проявиться у подорожчанні продуктів.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!