На Херсонщині відновлюють сади після деокупації

На деокупованій Херсонщині СТОВ “Енограй” посадило 60 га персика та нектарина на заміну тих садів, що загинули через недогляд в окупації, розповів головний агроном господарства Віталій Крупа, передає AgroTimes.
Господарство працює вже 1,5 року після деокупації земель. Більш як вісім місяців — з початку війни і до 11 листопада 2022 року — сад кісточкових та зерняткових площею 360 га ріс без господарів: не оброблявся, не обрізувався і не удобрювався. У результаті більша частина дерев на площі 200 га виявилися непридатними для подальшого повноцінного виробництва, проте частину саду вдалося зберегти. На решті земель садівники поступово корчують дерева та саджають на їх місці нові.
Нині “Енограй” культивує 66 га черешні, 33 га персика плодоносного, 30 га сливи, 4 га абрикоса та 20 га яблунь.
З усіх дерев вижили тільки ті, що були молодші та мали більше сили або замульчовані соломою, яка утримала запас вологи, — розповідає Віталій Крупа. — Не вижило багато яблунь, старіший персик 2004-2010 років посадки. Точніше, не було сенсу їх відновлювати — вкладення у це не окупились би. Дешевше викорчувати та засадити новими деревами. Також 12 га черешні та 23 га сливи закинули під розкорчування.
Зауважимо, після деокупації правобережжя Херсонщини фермер Олексій Білий, який раніше вирощував зернові та технічні культури, розширює овочевий клин.
Нагадаємо, у зв’язку з катастрофою на Каховській ГЕС частина полів компанії “ПАЕК”, що розташовані в Баштанському районі на Снігурівщині (Миколаївська область), опинилися під водою. Наразі сказати про точну кількість затопленої території неможливо, як і оцінити збитки від втраченого врожаю.
У березні український бізнесмен Юрій Кормишкін, якому належить агрохолдинг Південна аграрно-експортна компанія (ТОВ “СП “ПАЕК”), отримав поранення внаслідок підриву трактора на полі в Миколаївській області.
Вперше за два роки компанія ПАЕК збирає врожай на деокупованих полях, повідомив власник групи компаній Юрій Кормишкін.
У 2023 році Україна відновила будівництво овочесховищ, яких було побудовано 15 одиниць загальною потужністю близько 10 тис. тонн, повідомив “Інтерфакс-Україна” комерційний директор ТОВ “Ван Дайк Технікс” Андрій Марущак. Примітно, що для будівництва аграрії використовували власні кошти, зароблені від реалізації овочів за рекордними цінами, що встановилися восени-навесні 2022-2023 МР через дефіцит цієї продукції в країні, викликаний втратою основних овочівницьких регіонів – Херсонської та Запорізької областей.
Польські садівники очікують зниження врожаю яблук у деяких регіонах через весняні нічні заморозки.
Важливим є будівництво овочесховищ довготривалого зберігання: багато регіонів збільшили обсяги посівів овочів, що має вплинути на їхню ціну.
На Вінниччині нестача складських приміщень для зберігання плодоовочевих культур. Представники Мінагрополітики на чолі з директором Департаменту аграрного розвитку Ігорем Віштаком взяли участь у виїзній робочій нараді з питань розвитку плодоовочевого сектору на Вінниччині. До засідання також долучилися представники обласних військових адміністрацій з питань розвитку АПК Вінницької, Житомирської, Хмельницької, Чернівецької областей, науковці та агропідприємці.
У 2024 році на Одещині продовжиться реалізація проєкту з меліорації, затверджено 12 пріоритетних об’єктів відновлення зрошення в області на суму 750 млн грн, згідно з “Програмою соціально-економічного та культурного розвитку Одеської області на 2023 рік та основні напрями розвитку на 2024-2025 роки”.
На тлі повномасштабної війни та значних економічних втрат в Україні у 2023 році інфляція, за прогнозами уряду, не сповільниться і може сягнути 28% у разі песимістичного сценарію. Найбільше вона проявиться у подорожчанні продуктів.
Відповідно до аналітичного звіту “FreshApples, Grapes, and Pears: World Markets and Trade” USDA, очікується, що виробництво яблук у сезоні 2023/24 збільшиться на 175 тисяч тонн, досягнувши 83,1 мільйона тонн. Хоча це може здатися ознакою зростання, насправді додаткові 175 тисяч тонн становлять лише 0,002% збільшення, що є значно меншим за звичайну похибку таких прогнозів.
Раніше відпускні ціни на яблука на українських ринках встановили ще один рекорд. Сьогоднішній рівень відпускних цін на фрукти є рекордним за всю історію незалежності України.
Експорт яблук у 2023/24 МР визначається декількома трендами. Володимир Гуржій, керівник компанії USPA Fruit, сказав, що згідно з його прогнозом, перш за все, немає передумов для зниження цін на експортні яблука – вони залишатимуться стабільними або навіть зростатимуть.
Україна перебуває серед лідерів зі створення нових сортів соковитої ягоди. Близько 500 нових сортів черешні створили за останні 30 років. Більш як 100 видів ягоди розробили українські селекціонери. За цим показником наша країна посідає перше місце у світі та значно випереджає США, Росію, Румунію, Канаду, Францію, Італію та Угорщину.
Анна Лиса