Новини / Кейси     28 жовтня 2019 08:28

Як заробити на відходах землеробства: херсонські фермери впроваджують екотехнології

Технологія компостування, яку сьогодні активно впроваджують фермерські господарства Херсонщині, дозволяє заощаджувати на агрохімічному обробітку та добривах до 30% коштів, а отже, дає змогу більше заробити в підсумку.

Про це повідомляє Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва.

Гуміреактор, розроблений винахідником Іваном Бураковим, сьогодні активно впроваджується фермерськими господарствами, зокрема на Херсонщині. Якщо ще кілька років тому гуміреактор будували лише ті фермери, які були готові експериментувати, то сьогодні херсонські садівники вважають цю технологію абсолютно виправданою.

Господарство Едельвейс-2

Власник господарства виноградар та садівник Тажидін Мустафаєв обладнав частину своїх теплиць сучасними системами малооб’ємної гідропоніки під суницю садову, в інших – росте виноград. В одній із теплиць розташований компостер на кілька кубів, заповнений рештками бур’янів та виноградної лози. В ньому утворюється рідкий концентрат гумістоку, що має назву «Здоровий врожай».

Читайте: Пластику – ні: українці розробили біорозкладний матеріал для пакування

Розміщувати гуміреактор саме в теплиці потрібно для того, щоб підтримати працездатність бактерій у прохолодний період, коли на вулиці температура опускається нижче нуля.

ОСГ «Павлівських»

Господарство має кілька сучасних тепличних комплексів. У більшості теплиць вирощуються одразу по кілька культур: наприклад, суниця садова, виноград, картопля та кріп. Також господарство спеціалізується на виробництві малини,ожини та лохини, які завдяки гуміреактору вирощують практично без хімічних обробок.

Гуміреактор тут також розташований у теплиці – в середині компостера багато зелених обрізок винограду. Швидке компостування можливе завдяки роботі мільярдів корисних мікроорганізмів.

«Якби не гуміреактор, тут була б гора у кілька десятків метрів заввишки, – розповідає власник Михайло Павлівський. – Ми використовуємо роботу бактерій для власної користі. Вони перетравлюють рештки, а потім разом з поживним розчином потрапляють до субстрату та в прохолодний час піднімають його температуру в середньому на 20 °С вище, ніж у теплиці».

ОСГ «Анастюк»

Господарство має гуміреактор під відкритим небом: споруда з литим бетонним фундаментом, що має накопичувальну ємність для рідкого добрива – гумістоку. Концентрат з неї викачується мотопомпою.

Препарат використовується для підживлення рослин і, у вигляді розчину, для листових обробок з метою захисту від шкідників (для цього 1 л концентрату розводять у 100 л води та обробляють насадження 1 раз на 7–10 днів). Превентивні обробки забезпечують надійний захист, тож фермер може заощаджувати на агрохімікатах.

Landlord раніше повідомляв про те, що no-till: землеробство стає інструментом боротьби зі змінами клімату.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!