Новини    24 березня 2023 15:14

Як вистояти та забезпечити врожайність: у компанії “Нібулон” дали поради щодо ефективності посівної


Костянтин Хмельницький, заступник генерального директора “НІБУЛОНу” з сільськогосподарського виробництва, на прикладі ситуації в компанії, розмірковує про поточні умови здійснення посівної, очікування від цьогорічного сезону та дає практичні поради, спрямовані на зменшення впливу негативних факторів на врожай.

Про це йдеться у повідомленні на сайті компанії.

“З земельним банком, меншим майже на третину, “НІБУЛОН” розпочинає новий сезон. Певною мірою, подібна ситуація зі станом доступності до використання сільськогосподарських угідь України. Якщо до початку військових дій ми обробляли 76,5 тис. га у 20 господарствах, то цього року лише 51,0 тис. га в 13 філіях. Ще 5,5 тис. га знаходяться в Снігурівському районі на Миколаївщині і потребують обстеження та розмінування, а близько 20 тис. га перебувають в зоні бойових зіткнень або недосяжні для нас через окупацію”, – розповів Хмельницький.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Вплив військових дій на агровиробництво у південному регіоні України важко переоцінити. Так розмінування та збір невикористаних боєприпасів на полях філії “Прибужанівська” в Миколаївський області, яка минулого року потрапила в зону бойових дій лише на 4-5 днів, тривало понад місяць. Довелося обходити всі поля, придивлятися, вивозити боєприпаси, якими їх було засмічено, щоб провести сівбу. Чого очікувати від ситуації на полях філії “Снігурівська”, до яких компанія поки що не має доступу, важко навіть уявити, адже на території громади військові дії тривали більше ніж 220 діб.

Проте розмінування не єдина проблема аграріїв. Не дивлячись на те, що у порівнянні з минулим роком значно покращилася ситуація з матеріально-технічним забезпеченням, виробники страждають від погіршення фінансування. Так, рік тому не було постачання насіння, засобів захисту та добрив, були проблеми з паливом, що змушувало нас відмовлятися від частини технологічних операцій та, звісно, сказалося на кінцевому результаті. Проте був досвід, винахідливість і власні кошти, які допомогли здійснити сівбу. Однак всі ці обмеження, починаючи від браку людських ресурсів і закінчуючи зривами постачання, не сприяли отриманню високих результатів, що призвело до падіння доходів і надалі спровокувало ланцюгову реакцію, поступово погіршуючи фінансовий стан агровиробників.

За таких умов вистояти та забезпечити врожайність, на думку Хмельницького, агровиробникам допоможуть три речі:

  1. Demining as a Service.

Не намагайтесь самостійно розмінувати власні угіддя. Ми маємо багато прикладів в сусідніх громадах та селах, коли фермери на власний страх і ризик заходили в поля без попереднього обстеження. Вони сподівалися візуально знайти загрозу і обійти її вже в ході роботи сільськогосподарської техніки, проте лишилися життя. Ми з приводу розмінування звернулися і до благодійних фондів, і до МЧС, і до поліції – задіяли всі доступні канали. Крім того, створюємо власний підрозділ та отримуємо сертифікацію на проведення як обстеження, так і розмінування полів. Тож, сподіваюсь, що вже незабаром зможемо допомагати з розмінуванням нашим сусідам в форматі професійної послуги.

  1. Контроль собівартості.

У поточному сезоні найголовніше, на що треба звертати увагу аграріям – це економіка виробництва. Слідкуйте за прогнозованою вартістю сільськогосподарських культур. Рахуйте собівартість власного врожаю. Оптимізуйте витрати настільки, наскільки це буде можливо. Є загроза, що на окремих культурах можна отримати збиток в разі несприятливих погодних умов. За нашими даними це більшою мірою стосується зернових, але й олійні культури також можуть потрапити до зони ризику.

  1. Зважайте на дані по вологозабезпеченості.

Наш аналіз показує, що в цьому році ситуація з вологозабезпеченням у південній та центральній частині України гірша ніж в попередньому. Дослідження показують, що тут запаси вологи не перевищують 100-120 мм в метровому шарі ґрунту, а опади січня – березня менші за середньорічні показники останніх років. Тому слід уважно та обережно підходити до підбору культури. Вологолюбиві можуть не сформувати такий врожай, на який розраховують аграрії. Особливо в зоні Кіровоградської, Черкаської можливо навіть Київської областей.

Читайте також: Попри війну “Нібулон” будує новий термінал на Дунаї

Довідка: до війни компанія “НІБУЛОН” обробляла 82 тис. га землі, володіла і управляла мережею внутрішніх елеваторів і річкових терміналів і сучасним морським терміналом, розташованим у Миколаєві. “НІБУЛОН” експортувала переважно кукурудзу, пшеницю і ячмінь у більш ніж 20 країн світу. Крім того, компанія мала широку лінійку флоту (річковий, морський і змішаний).

Нагадаємо, агрокомпанія “Нібулон” у період із березня до серпня скоротила експорт на 88% унаслідок втрати можливості користуватися звичайними маршрутами через Миколаївський порт.

У ТОВ СП “НІБУЛОН” призначили міжнародну консультативну раду для формування стратегії наступного етапу розвитку компанії. Команда із трьох міжнародних експертів має десятки років досвіду роботи на товарних ринках, у банківській, фінансовій сферах та у менеджменті в Україні та за кордоном.
На елеваторах ТОВ СП “НІБУЛОН” для сушіння зерна використовується виключно газ. У компанії зазначили, що на сьогодні ринкова ціна на газ на 55-65% вища ніж влітку, та на 35-45% вища ніж у жовтні минулого року.
Компанія “НІБУЛОН” стала учасником нової програми приватного партнерства USAID – US Agency for International Development! Агенція виділяє кошти на підтримку проєкту з будівництва перевантажувального термінала в м. Ізмаїл (Одеська обл.)

“Нібулон” надав свої баржі на початку широкомасштабного вторгнення, щоб зупинити можливий російський вхід у води міста.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...