Новини / Аналітика     14 вересня 2019 17:02

Глобальний ринок зернових: 5 цифр, що змінять уявлення

П’ять цифр, що змінять ваше уявлення про глобальний ринок зернових та місце України на світової торговій мапі.

До кінця 2019/2020 маркетингового року сумарні світові запаси пшениці та фуражного зерна становитимуть 585 млн т.

Це абсолютний мінімум останніх років. Зазначимо, що темпи використання резервів щорічно прискорюються. У порівнянні з позаминулим роком обсяги запасів скоротяться втричі. В першу чергу йдеться про постійне зниження світових резервів кукурудзи. Прогнозується, що у поточному сезоні вони знизяться ще на 50 млн т. завдяки Китаю та США. Натомість перехідні запаси інших видів зерна збільшуватимуться. Можна відзначити зростання по пшениці та ячменю.

З початку 2019/2020 маркетингового року, станом на 28 серпня, за даними Мінагропроду українські аграрії експортували 7,6 млн т. зернових і зернобобових культур.

Це на 61% більше, ніж на аналогічну дату минулого року. Вже відвантажено понад 4 млн т. пшениці, 1,8 млн т. ячменю та стільки ж кукурудзи. Нагадаємо, що у 2018/2019 маркетинговому році Україна експортувала 49,7 млн т. зернових та встановила рекорд за всю історію незалежності держави. Попередній рекорд експорту зернових в Україні був зафіксований у сезоні 2016/2017. Він становив 43,8 млн т.

З 2014 по 2019 рр. обсяг експорту зернових культур з України в Китай збільшився у 20 разів.

За ці п’ять років, згідно з даними Європейської Бізнес Асоціації у грошовому еквіваленті експорт українського зерна до Піднебесної стартував з $ 26 млн та сягнув вражаючих $ 533 млн. Нажаль, експорт ячменю в КНР ускладнився. Так, у 2018 р. він скоротився вдвічі в порівнянні з 2017 р — з 788 тис. т. до 381 тис. т. В цілому, за оцінками експертів, сьогодні українські трейдери використовують потенціал експортних відвантажень аграрної продукції в Китай менш, ніж на 10%.

Читайте: Мінус 0,5 млн т: USDA знизило прогноз щодо кукурудзи і пшениці в Україні

У сезоні-2018/19 експорт української пшениці остаточно переорієнтувався на країни регіону MENA (біля 40% від загального обсягу експорту цієї продукції) і Південно-Східної Азії (понад 45% від загального обсягу).

Зростання відвантажень по цим напрямках у порівнянні з позаминулим маркетинговим роком становило більш, ніж 3%.  Наприклад, в сезоні, що завершився, більш, ніж 86% українського ячменю було продано саме до країн MENA. За прогнозом Cotecna Inspection, у поточному сезоні тенденція збільшення поставок з України у даний регіон продовжиться, а процес  поставок буде оптимізовано. Вітчизняні трейдери будуть зміцнювати свої позиції на ринках Єгипту, Лівану і Саудівської Аравії. Зокрема очікується збільшення відвантажень пшениці. Водночас, частка європейських країн і решти Африки скорочується.

Аналітики Української зернової асоціації переглянули прогноз виробництва та експорту зернових і олійних культур у поточному сезоні. Передбачається  зростання виробництва зернових і олійних культур із 94,7млн т. у минулому сезоні до 95,1 млн т. у 2019/2020 маркетинговому році.

Експорт також збільшиться з 56,9 млн т. до 58, 1 млн т. Зокрема, мова про суттєве зростання експорту пшениці та збільшення виробництва ячменя. Найбільш оптимістичними є прогнози з виробництва та експорту кукурудзи. В УЗА підрахували, що врожай культури складе 34,5 млн т. проти минулорічного показника в 32,2 млн т.   Експорт теж збільшиться на 1 млн т. до 27 млн т.

Текст: Еліна Московчук

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також