Азербайджан
4 600 0000 га
пiд сільське господарство
1 800 000 га
землі під рослинництвом
бавовна, овочі, виноград, фрукти
основна продукція рослинництва на експорт
$1000 га
вартість земель сільськогосподарського призначення
Азербайджан

Мірза Джумшудов. Приклад того, як аграрій, починаючи із сімейного бізнесу, поступово стає успішнішим за батьків


Основні культури

кукурудза
пшениця
соняшник
соя
ДОВІДКА

Ісмаїлбейлі, Тертерський регіон, західна частина Республіки Азербайджан.

СIМЕЙНИЙ БIЗНЕС

Дитинство пана Джумшудова пройшло на фермі. Він разом зі своїми батьками висаджував овочі та сіяв пшеницю. Пізніше взяв у батьків невелику ділянку землі 3 га, де почав вирощувати овочі. Але юний аграрій зіткнувся з низкою проблем: зокрема, брак води, відсутність технології, низька купівельна спроможність населення, що створювало великі перешкоди для розвитку бізнесу.

Пан Мірза не втрачав надії й сподівався на поліпшення ситуації. Й кращі часи не примусили себе довго чекати. Уряд разом із президентом створили умови для розвитку сільського господарства у країні: були побудовані багато зрошувальних каналів, які використовували дощову воду. Це стало відчутним поштовхом для розвитку агросектора країни.

«Я з дитинства виявляв інтерес до сільського господарства. У нашій сім’ї кожен працював на землі. Сьогодні ми продовжуємо цю роботу», — каже пан Мірза.

Найбільшими його помічниками є члени родини. Великі площі господарства потребують значних трудових ресурсів, тому він залучає додатково працівників з інших сіл, створюючи таким чином робочі місця.

 

Врожайність

5 т/га
пшениця
53 т/га
буряк
6 т/га
ячмінь
5,6 т/га
соняшник
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

Щоб забезпечити собі фінансову стабільність і мати кілька джерел фінансових надходжень, азербайджанець диверсифікував господарство і завдяки цьому досяг успішних результатів: розширив фермерство до 430 га, на яких вирощує пшеницю, бавовну, кукурудзу, соняшник, цукрові буряки та сою, а також займається тваринництвом.

«Диверсифікована ферма, застосування системи сівозмін та дотримання належних агротехнічних робіт дозволяють отримувати високі врожаї», — стверджує пан Мірза.

Держава підтримує вирощування бавовни й виплачує фермерам субсидії за площу культивування. Тому пан Джумшудов скористався цієї програмою й засіває площу розміром 50 га. Державні субсидії дають змогу вчасно застосовувати всі необхідні агротехнічні заходи й отримувати гарні врожаї на рівні 35 ц/гектар.

Більша частина земель господарства виділена під зернові — пшеницю та ячмінь. Завдяки своєчасному внесенню гербіцидів, боротьбі зі шкідниками та бур’янами аграрій отримує врожай 4,5 т ячменю та 5 т пшениці на гектар. Кліматичні умови регіону дозволяють збирати два врожаї на рік, і стільки ж разів пан Мірза отримує субсидії. Держава субсидує виробників зернових, оскільки більша частина імпортується з Казахстану та Росії, а не вирощується у країні. Відтак збільшення площ вирощування пшениці та ячменю є стратегічно важливим, а тому має великі перспективи.

Врожай буряків фермер отримує на рівні 53 т/га й продає його місцевому цукропереробному заводу. Врожайність соняшника становить 5,6 т/га, кукурудзи — 8,5 т/га. Минулого року пан Джумшудов посадив сою, яка показала гарні результати, тому він планує розширяти площу її вирощування. Соя — чудовий корм для тваринництва, і значну частину врожаю азербайджанець використовує на власних фермах як корми.

ПРОГРАМИ ПІДТРИМКИ

Сьогодні домогосподарствам країни надається державна допомога. Паливо, добрива, пільгові кредити є великою підтримкою для фермерів. Особисто пан Джумшудов зміг прискорити роботу, скориставшись пільговими кредитами з річною ставкою 7%.

«Тепер у нас є своє обладнання для посадки, й ми намагаємося розширити ферму, яку створили власними зусиллями. Працюючи в цьому напрямку, ми робимо внесок у зростання частки вітчизняної продукції на ринку», — каже аграрій.

В автопарку господарства чотири комбайни, шість тракторів та інше обладнання.

Азербайджанець стверджує: все, чого він досяг, сталося завдяки напруженій роботі та державній підтримці.

«Підприємці, які використовують сприятливі умови, створені бути бізнесменами. Вони здатні постійно збільшувати свій щорічний врожай. Субсидії, надані урядом, знижки на моторні мастила, придбання добрив сприяють успішному розвитку агробізнесу», — пояснює аграрій.

І щодо планів на майбутнє: пан Джумшудов збирається збудувати ферму для шовкопрядів — у цьому він бачить для себе великий потенціал.

СТЕЦЕВИЧ АНДРІЙ ІГОРОВИЧ ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК»

Або ж можна скористатися програмою від Ощадбанку, Європейського інвестиційного банку та Європейського інвестиційного фонду, які надають кредит до 5 000 000 євро строком від 6 до 120 місяців, і побудувати лінію з переробки сої. Таким чином, фермери матимуть можливість збільшити додану вартість власного продукту й отримувати набагато більші прибутки.

Український уряд також всіляко підтримує вітчизняних агровиробників та через Ощадбанк пропонує спеціальні умови кредитування із компенсацією відсотків у розмірі 1,5 облікової ставки НБУ, що діє на дату нарахування відсотків, але не вище розміру, передбаченого кредитним договором, зменшеним на 1 відсотковий пункт. Тобто якщо ставка по кредиту становить 19%, держава компенсує з них 18%.

Програма доступна усім господарствам, чистий річний дохід яких не перевищує 20 млн гривень, і сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам. Щоб отримати компенсацію, до банку потрібно подати заявку, копію статуту фермерського господарства, витяг з Єдиного державного реєстру та довідку про відсутність податкової заборгованості. Детальніше про те, чим Ощадбанк може бути корисний українським аграріям, можна дізнатися на сайті.

Наші репортажі