Новини / Садівництво / Фінанси     20 квітня 2024 17:26

Садівники не очікують високих цін на фрукти цього сезону


Високі температури в першій половині весни й раннє цвітіння дерев збільшують ризики для майбутніх плодів у разі можливих приморозків. Якщо ж сильних знижень температур не станеться протягом найближчого місяця, цьогоріч в Україні не варто очікувати на високі ціни на фрукти.

Про це в етері Громадського радіо розповів Тарас Баштанник, президент Української плодоовочевої асоціації.

“Насправді, врожай під питанням щороку. Ранні високі температури призвели до надмірного активного розвитку всіх рослин. Це підвищує ризики, що несе можливе підмерзання в квітні або травні. Воно може суттєво пошкодити врожай як на ягідних, так і на плодових культурах. Це неможливо передбачити, і ситуація залежатиме від регіону й температурних умов. Втрати можуть бути від 5% до 100%, тому ризики дійсно високі. Крім того, зараз по більшій частині території України ми бачимо похолодання і дощі, а це погіршує запилення тих культур, які вже квітнуть, особливо у плодових та кісточкових. Але наразі нічого критичного не відбулось. Подекуди обіцяють приморозки наприкінці тижня, але сподіваємося, що більшість виробників вони оминуть”, — говорить Баштанник.

Також зниження температур і дощі, які спостерігаються останнім часом, негативно впливають на активність бджіл, що займаються запиленням частини культур.

Читайте також: Через аномально теплу погоду сади в Україні зацвіли раніше строку: чи буде урожай фруктів

“Питання запилення вирішується, хоча воно й недешеве. Є джмелі, які літають у холодну погоду й навіть невеликий дощ, на відміну від бджіл. Але більшість виробників цього року були не готові до того, що цих джмелів потрібно так рано завозити”, — каже президент Української плодоовочевої асоціації.

Сьогодні зарано говорити про майбутні ціни на українські фрукти, але, якщо приморозків не станеться, то мова про великі суми не йтиме, стверджує Баштанник.

“Ціни на фрукти залежатимуть від врожайності. Поки нічого критичного не відбулося, тому ми не можемо говорити, що ціни будуть високими. На мою думку, це буде зрозуміло у першій половині травня. Наразі все добре, тому я думаю, що ціни високими не будуть, якщо ми нормально пройдемо найближчі тижні”.

Нагадаємо, дані анонімного опитування, проведеного профільним виданням EastFruit, вказують на те, що у сезоні 2024/25 років цибуля може стати найприбутковішою овочевою культурою. Результати опитування, які були аналізовані аналітиками, виявилися несподіваними через врахування втрат, понесених фермерами і трейдерами на цибулі.

Новини за темою:  10 фатальних помилок початківця-садівника: як уникнути втрати врожаю і не нашкодити ґрунту

В Україні, за словами першого заступника міністра аграрної політики та продовольства Тараса Висоцького, не передбачається підйом цін на овочі цього сезону, як це було у 2022-2023 роках. Він пояснив, що минулого року фермери значно розширили посівні площі овочів у центральних і західних регіонах, що призвело до зниження цін на 2-3 рази порівняно з попереднім роком.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також