Новини / Аналітика     06 вересня 2019 14:08

Долар по 32: українська економіка не витримає зміцнення гривні – Сергій Будкін

З відкриттям ринку землі очікується зростання потоку інвестицій в Україну. Як це вплине на курс гривні? Якщо долар зростатиме, то до якої межі? І як розцінювати девальвацію гривні – це позитивне чи негативне явище для української економіки?

Про це розповів у ексклюзивному інтерв’ю журналісту Landlord інвестбанкір, співзасновник і керуючий партнер FinPoint, Україна, Сергій Будкін.

Як змінить очікуване зростання потоку інвестицій фінансову ситуацію в Україні?

Додатковий приплив іноземної валюти в будь-якому вигляді, і, зокрема, у вигляді інвестицій, приведе до можливості збільшення грошової маси в країні. Своєю чергою, це зумовить ситуацію, при якій Нацбанк і Мінфін матимуть більшу свободу в тому, що вони зможуть, у буквальному сенсі, надрукувати гроші, не побоюючись неконтрольованої девальвації, – для того, щоб фінансувати розвиток української економіки. І сьогодні налаштування саме таке: оптимізувати валюту, що надходить, і потік якої зростатиме.

Читайте: Щоб фермери могли купити землю: в Україні планують створити Агентство гарантування кредитів

Чи є реальні підстави очікувати девальвації гривні?

Підґрунтя для ослаблення гривні є. Річ у тім, що сьогодні Україна внаслідок зміцнення гривні стала неконкурентоспроможною порівняно з іншими державами. В усіх країнах, економіка яких перебуває на стадії розвитку, валюта девальвувала. Гривня була єдиною валютою в цій категорії, яка демонструвала зростання.

З чим пов’язано це зміцнення гривні?

Це пов’язано насамперед із перехідним періодом, зумовленим виборами і зміною влади в країні. Збільшення грошової пропозиції потребує, в першу чергу, політичного рішення. А політичні рішення у нас, через те, що було незрозуміло, хто буде президентом, затримувалися.

У результаті виборчої кампанії ми отримали консолідацію суспільства – і під час президентських, і (ще більше) під час парламентських виборів. Із точки зору зовнішнього світу, відбулася консолідація суспільства навколо ідеї послідовних змін.

Отже, очевидно, що найближчим часом долар зростатиме. Це позитивне чи негативне явище?

Важливо, з якою швидкістю це відбуватиметься. Якщо гривня впаде по відношенню до долара, наприклад, на 7 грн протягом місяця, то це вкрай негативно. Якщо ж буде поступова девальвація, скажімо по 50 копійок у місяць, то це буде адекватно сприйнято суспільством. Тобто, має значення плавність девальвації гривні.

Зараз в уряді говорять про зниження відсоткової ставки за кредитами. Наскільки це реально і на чому можуть базуватися доступні кредити?

Насамперед, має відбутися зростання грошової маси. Повинна створитися ситуація, в якій банки отримають великі суми грошей, які їм треба буде кудись прилаштувати. Якщо донедавна ліквідність у банківській системі була недостатньою, то зараз вона починає потроху ставати надлишковою. Але повторю: має виникнути ситуація, в якій у банку буде надлишкова ліквідність і він шукатиме позичальника. Ринок має розвернутися від ринку позикодавця до ринку позичальника. Однак без збільшення грошової маси цього не досягти.

Чи вплинуть виплати зовнішнього боргу на курс гривні?

Уже ні. Це впливало на початку року, але зараз уже ні. Кілька днів тому Україна зробила найбільший платіж у цьому році.

Підведемо підсумки. Гривня все-таки знизиться, але наскільки?

Катастрофічного падіння гривні не буде. Найімовірніше – курс зміниться до 30–32 гривень за долар. І я сподіваюся, що це матиме довгостроковий сприятливий ефект.

А якщо припустити зворотну ситуацію – падіння долара?

Виключати цього, звичайно, не можна, але це буде бомба сповільненої дії. Річ у тім, що українська економіка не дозволяє витримати довгострокового зміцнення гривні щодо долара. І якщо ця бомба рване – то в якийсь момент дуже сильно.

Записав інтерв’ю – Роман Кирієнко

Landlord раніше повідомляв про те, що одним із перших кроків нового уряду стане поліпшення умов надання кредитів для українців.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також