Новини    28 березня 2023 20:37

Деблокада українських портів забезпечить додаткові $18 млрд валютної виручки

Через блокування вантажообіг портів України у 2022 році скоротився на 60%, а це падіння ВВП, недоотримання податків та втрата валютної виручки

Деблокада українських портів пришвидшить відновлення економіки України і дасть змогу наростити додаткові 18 млрд доларів валютної виручки, повідомляє ЦТС з посиланням на інформацію Федерації роботодавців України.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Через блокування вантажообіг портів України у 2022 році скоротився на 60%, а це падіння ВВП, недоотримання податків та втрата валютної виручки. Завдяки повному розблокуванню портів країна отримає 135 млрд додаткових податкових надходжень на рік та плюс 10% ВВП.

Окрім цього, це дало б змогу відновити 0,5 млн втрачених робочих місць.

Деблокада портів сприятиме відновленню завантаженості портів та логістичних операторів, зняттю обмежень та здешевленню вартості логістики у сільському господарстві, відновленню експорту хімічної продукції та нарощенню експорту кольорової металургії.

В лютому 2022 року рф оголосила північно-західну частину Чорного моря районом проведення “спеціальної воєнної операції”, заблокувавши морську логістику України, порушивши таким чином 9 міжнародних конвенцій з морського права. Зокрема, перекриваючи морські шляхи, країна-агресор практично унеможливила свободу судноплавства у зазначених районах та можливість суден вільно заходити до морських портів України, особливо в Азовському морі, що є прямим порушенням Конвенції ООН з морського права 1982 року.

Крім того, рф обмежує експорт агропродукції в рамках “зернової угоди”, затримуючи огляд суден у Босфорі.

Україна неодноразово вимагала відновити вільне торговельне судноплавство в Чорному морі. Задовго до 18 березня, коли мав закінчитися термін зернової угоди, було запущено процес перемовин з партнерами з ініціативи – ООН та Туреччиною – щодо її строків та умов пролонгації. В планах української сторони було продовження терміну мінімум на рік. Заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Юрій Васьков зазначав, що наявність українського зерна на світових ринках позначається на цінах та підтримує світову продовольчу безпеку.

Також Український бізнес та влада наголошують на тому, що критично необхідно не просто продовжити ініціативу на колишніх умовах, але й повністю відкрити торговельне судноплавство в Чорному морі.

Нагадаємо, після укладення “зернових угод”, підписаних Україною, Туреччиною, Генсеком ООН та рф, світові ціни на пшеницю знизилися на 8%.

З 1 по 20 березня експорт склав 530 тис. тонн проти 520 тис. тонн у лютому та 385 тис. тонн у січні за аналогічний період. Березневий експорт автомобілями включає 101 тис. тонн кукурудзи, 58 тис. тонн пшениці, 45 тис. тонн соняшнику, 43 тис. тонн соняшникової олії та 34 тис. тонн соєвих бобів.

Україна планує восени провести другий саміт Grain from Ukraine (“Зерно з України”), аби забезпечити подальше функціонування цієї гуманітарної ініціативи.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...