Новини / Аналітика     10 травня 2019 11:36

Чому злетіли ціни на цибулю і хто на цьому заробив

Вартість цибулі в Україні сьогодні досягла історичного максимуму. Причинами значного подорожчання став низький минулорічний урожай в українських господарствах, а також зростання кількості країн-імпортерів цибулі на зовнішньому ринку. У результаті при імпорті цибулі українські трейдери отримали маржу до $800 за тонну.

Про це повідомляє Delo.

Ціна на цибулю в Україні становить сьогодні 34–42 грн/кг, що є історичним максимумом і в 15 разів перевищує вартість цієї продукції у відповідний період минулого року. Для великих оптових партій ціна цибулі досягла $1000 за тонну.

Читайте: Цього року агробізнес менше скаржиться на рейдерство

Причини подорожчання цибулі:

  • різке скорочення площ під цибулею в Україні  у 2018 р. (до 54,4 тис. га);
  • низька врожайність цибулі в українських господарствах, зумовлена несприятливими погодними умовами (періоди посухи змінювалися затяжними дощами);
  • збільшення кількості країн-імпортерів цибулі на зовнішньому ринку (додалися Євросоюз, Туреччина, Росія), що своєю чергою зумовило підвищення ціни країнами-експортерами цибулі.

Динаміка цін

Із квітня динаміка зростання ціни на цибулю в Україні становила до 100% за тиждень, що було зумовлено внутрішніми і зовнішніми чинниками.

Низький урожай цибулі в Україні призвів до швидкого вичерпання її запасів і скорочення пропозиції на ринку від українських виробників. У результаті за перші два місяці 2019 р. Україна імпортувала цибулі в 62 (!) рази більше, ніж за січень–лютий 2018 р., а саме – 35,4 тис. т.

Імпорт тимчасово загальмував зростання цін, проте до березня на зовнішньому ринку вартість цибулі стрімко зросла внаслідок конкуренції з боку інших країн-імпортерів.

Так, Євросоюз, який традиційно був експортером цибулі, через скорочення врожаю внаслідок аномально посушливого літа, тепер змушений закуповувати цибулю на зовнішніх ринках – причому на тих самих, що й Україна.

До імпортерів несподівано додалася Туреччина, яка сама завжди експортувала овочі. У сезоні 2018–2019 ця країна закупила понад 1,2 тис. т цибулі у Казахстані.

Також  почала імпортувати цибулю Росія (через зростання цін на внутрішньому ринку), і це теж підігріло ціни в постачальників.

З огляду на це сьогодні ціни на цибулю в Таджикистані, Узбекистані, Киргизстані, Казахстані зросли в 2–3 рази за тиждень і становлять $260–300 проти квітневих $80–150 за тонну.

Вигідні умови для трейдерів

Хоча роздрібні ціни на цибулю в Україні не найвищі в Європі, проте за рівнем маржинальності для трейдерів, що ввозять цибулю, український ринок поза конкуренцією.

Аналітики агентства ЕastFruit відзначають, що Україна є найбільш привабливим ринком збуту, адже вона ближче, ніж Євросоюз. За умовними розрахунками, при закупівлі цибулі в Узбекистані по $300 за тонну можна заробити $700-800 на тонні. Для прикладу при імпорті цієї ж цибулі в Польщу заробіток становитиме $50–150 за тонну.

Як повідомляв Landlord, у новому сезоні українські господарства планують відвести під цибулю великі площі, що зумовлює високий ризик падіння ціни на цю продукцію. Тож експерти радять виробникам не закладати цибулю на тривале зберігання, а реалізувати максимальні обсяги відразу під час збирання, оскільки ймовірність поступового зниження ціни протягом усього сезону досить висока.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також