Новини / Політика     23 травня 2019 16:24

Чому українським добривам важко конкурувати з імпортними

Санкції проти російських міндобрив сприяють українським виробникам. Але через високу ціну на сировину їм все одно важко конкурувати з імпортом. Для того, щоб дати шанс вітчизняним добривам, потрібна урядова підтримка.

Таку точку зору висловив виданню Landlord Сергій Москаленко, генеральний директор ПрАТ «Дніпровський завод мінеральних добрив» під час зборів Союзу хіміків України, що відбувалися 17 травня на ПрАТ «Кременчуцький завод технічного вуглецю». Зокрема, під час зборів обговорювали стратегію розвитку хімічної галузі та пропозиції до уряду, серед них і заходи з імпортозаміщення, і урядової підтримки українських виробників.

Сергій Москаленко згоден із тим, що заборона ввезення добрив з Росії не позначиться на українських аграріях, і знайти заміну буде неважко. Але, на жаль, більше шансів має імпорт, а не вітчизняна продукція. «Дніпровський завод мінеральних добрив» наразі стоїть, і головна причина – висока ціна на сировину.

Читайте: Забороненим російським добривам знайдуть заміну – Мінагрополітики

– В Україні є чим замінити російські добрива. Крім них, на ринку багато білоруських. Тобто дефіциту аграрії не відчують. З іншого боку, чи сприятливо це відіб’ється на роботі нашого підприємства, я теж поки що сказати не можу, бо є ще маса інших факторів. Ми не можемо виробляти конкурентоздатну продукцію, бо в нас дуже дорога сировина. Ми повністю залежні від сировини: вона вся імпортна. Навіть сірчану кислоту ми купуємо за кордоном, і завдяки певним діям нашого уряду, ціна на неї виросла з 2 до 4,5 тисяч гривень, – каже Сергій Москаленко.

– Який вихід ви бачите з цієї ситуації?

– Державна підтримка, адже українські підприємства є стимулом для стабілізації цін на ринку.

– Чи згодні ви із твердженням Мінагрополітики про те, що ціна на добрива не підвищиться? Адже ви сказали про дорогу сировину.

– Так, для нас сировина дорога. Усе залежатиме від кон’юнктури ринку. Якщо зовнішні ринки підуть вгору – то й у нас ціна піде вгору. Залежатиме й від курсу долара. Поки що, на мою думку, сприятлива ситуація для українських товаровиробників – маса пропозицій, вони можуть вибирати.

Наш співрозмовник каже, що на підприємстві готові запустити виробництво. Кадри зберегли, придбали частину необхідної сировини. Але самі лише урядові санкції проти російських міндобрив не допоможуть виробникам.

Хіміки хочуть запропонувати уряду механізм підтримки українських товаровиробників. Олексій Голубов, Президент Союзу хіміків України, під час зборів говорив про модель підтримки, яка діє в Казахстані: держава відшкодовує аграріям 50% вартості добрив, якщо вони купують вітчизняні, і 30%, якщо купують імпортні. Такі заходи стимулюють надавати перевагу вітчизняним товарам.

Як повідомляв раніше Landlord, Кабмін ввів нові обмеження на поставки товарів з Росії. До переліку продукції, на яку поширюється ембарго, додали мінеральні добрива, агропродукцію та транспортні засоби.

Читайте також

Матеріали по темі