Новини    13 лютого 2024 16:03

Близько 1,4 млн га орних земель не обробляється внаслідок повномасштабного вторгнення рф – оцінка ІАМО

Загальні втрати українських посівних площ (занедбаних, або захоплених рф) становляять понад 6 млн га, або 18% загальної посівної площі 2021 року

Внаслідок повномасштабного вторгнення рф не менше 1,4 млн га українських земель уздовж фронту залишилися необробленими, зазначили в аналізі Лейбніц-Інституту аграрного розвитку у Центральній і Східній Європі з використанням супутникових знімків Sentinel-2. З них 800 000 га знаходиться на підконтрольній Україні території.

Фахівці ІАМО наголосили, що необхідні значні зусилля і багато часу, щоб знову зробити придатними для використання ці сільськогосподарські території, які серйозно постраждали від незліченних мін, вибухових пристроїв і артилерійських воронок.

Так, загальна площа занедбаних орних земель на проаналізованій території вздовж лінії фронту становить майже 1,4 млн га, з яких 57% знаходяться на території, яку контролює Україна. Ще 5,2 млн га оброблюваних українських земель з початку вторгнення перебували на окупованій території, пише forbes.

47b4583a7f02a002b7c3a93e9c4a9b32

Загальні втрати українських посівних площ (занедбаних, або захоплених рф) становляять понад 6 млн га, або 18% загальної посівної площі 2021 року.

Деякі орні землі у Донецькій та Луганській областях вже були закинуті з 2014 року, значні додаткові орні землі залишилися необробленими після великомасштабного вторгнення у 2022 році, особливо на Запоріжжі та західній частині Донецької області. Це всі території, які знаходилися в центрі бойових дій з початку 2022 року і до сьогодні. У результаті по обидва боки лінії фронту утворилася смуга занедбаної землі завширшки близько 60 км, що мало змінилася за останні півтора року.

Невдовзі після вторгнення у лютому 2022 року російські війська захопили значну частину Харківщини, майже знищивши сільське господарство в регіоні. Згодом того ж року українські війська звільнили великі території. Враховуючи порівняно низьку інтенсивність бойових дій та нетривалість російської окупації, сільське господарство у цьому регіоні вже значною мірою відновлено.

Новини за темою:  Україна повертає європейський ринок: експорт кавунів у 2024 році зріс у 39 разів

На Херсонщині також утворилася смуга занедбаних орних земель. Однак у цьому регіоні занедбаність оброблюваних земель менш масштабна, оскільки річка утворює природний барʼєр, що знижує інтенсивність бойових дій.

У грудні програма NASА з продовольчої безпеки та сільського господарства оцінила обсяги сільськогосподарських культур, які вирощуються в тимчасово окупованих рф регіонах України. Як показала оцінка супутникових знімків, у 2023 році в окупованих територіях зібрано близько 6,4 млн т пшениці та майже 1,5 млн т насіння соняшника.

Оцінені NASA Harvest обсяги у майже 8 млн т хоча й недостатні, щоб змінити глобальний баланс, все ж є значними і не врахованими у галузевих звітах, які трейдери використовують для оцінки постачання та експорту, що може вплинути на ринкові ціни.

Раніше ми повідомили, що через повномасштабне вторгнення понад 5 млн га орних земель в Україні наразі не використовується, а шкода, завдана українським грунтам, становить понад 900 млрд гривень, повідомив консультант із земельних питань Академії аграрних наук України Анатолій Разгон.

Через війну Україна втратила 19,3% посівних площ, понад 5 млн га орних земель сьогодні не використовується. Це ті території, які сьогодні понівечені війною. За оцінками Міндовкілля, через війну грунтам завдано збитків на понад 900 млрд грн, – зазначив Разгон.

Станом на 2023 рік площа деградованих сільськогосподарських угідь може оцінюватися у 10-15 млн га. Враховуючи кліматичні зміни, під загрозою деградації перебуває більш ніж половина таких земель. Якщо не вжити відповідних заходів, ці землі опиняться у зоні ризику і з часом будуть виведені з обробітку.

Експерт застеріг, що після завершення війни, без вжиття надзвичайних заходів на державному рівні та підтримки міжнародної спільноти, Україна може на роки втратити третину посівних площ – 10-12 млн га. Це 30-35 млн тонн зерна, які можуть забезпечити продовольством значну частинку жителів планети.

Новини за темою:  Очікується складний агросезон: через погодні аномалії урожай зерна в Україні може зменшитися на 10% — Віталій Коваль

Нагадаємо, в Україні до розмінування територій планують залучити штучний інтелект. Мінекономіки розробило цілісну стратегію, яка базується на data-орієнтовному підході.

Оновлено План пріоритетного повернення сільськогосподарських земель у господарську експлуатацію. Відтепер першочерговому обстеженню та в разі необхідності, очищенню та розмінуванню підлягають понад 512 тис. га сільгоспугідь.

Український виробник сільгосптехніки спільно з данською компанією виготовлятиме комбайни для розмінування полів.

“Мед мінних полів” – проєкт Міністерства закордонних справ України та Saatchi & Saatchi Ukraine у кооперації з агропромисловою компанією Kernel, який стане потужним засобом комунікації про проблему замінованих земель.

Держава буде сертифікувати приватні компанії для розмінування території.

Сапери протягом 2023 року обстежили 274 тис. га сільськогосподарських земель. Це 58% того, що заплановано зробити за чотири роки.

Анна Лиса

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...