Новини    19 червня 2023 18:14

Bloomberg: В Італії стрімко дорожчає піца – все через стрибок цін на оливкову олію

Індекс піци Bloomberg об’єднує дані про борошно, помідори, моцарелу, оливкову олію та споживання електроенергії, необхідної для живлення духовки

Минулого місяця в Італії вартість приготування класичної піци “Маргарита” зросла більш ніж удвічі швидше, ніж загальна інфляція, що було спричинене різким зростанням цін на оливкову олію та сир моцарела.

Згідно з підрахунками Bloomberg на основі даних Istat і Міністерства економіки, загальна сума, витрачена на інгредієнти та енергію для приготування квінтесенції неаполітанської страви, зросла в травні на 18,4% порівняно з роком раніше.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Місячний показник продовжує значно випереджати загальний рівень інфляції, який минулого місяця становив 8%. Одначе, темпи зростання цін уповільнилися з квітня і порівнюються з листопадовим піком понад 30%.

Вартість купівлі готової піци зросла лише на 7,7% порівняно з минулим роком, збільшивши привабливість виходу на вулицю.

Індекс піци Bloomberg об’єднує дані про борошно, помідори, моцарелу, оливкову олію та споживання електроенергії, необхідної для живлення духовки. Найбільше в місячному обчисленні подорожчали помідори, які на 7,5% подорожчали порівняно з квітнем. Енергія була єдиною статтею, яка впала на 1,4%.

Ось розбивка зміни цін на інгредієнти в травні:

  • Борошно подорожчало на 9,4% в річному вимірі та на 0,3% в річному вимірі
  • Моцарелла подорожчала на 22,1% в річному вимірі та на 0,3% в річному вимірі
  • Помідори подорожчали на 18,2% в річному вимірі та на 7,5% в річному вимірі
  • Оливкова олія подорожчала на 24,6% в річному вимірі та на 1,0% в середньому
  • Електроенергія подорожчала на 13,5% в річному вимірі, але впала на 1,4% в річному вимірі

Згідно з даними Istat, у травні вартість макаронів також знову зросла. Група захисту прав споживачів Assoutenti закликала до загальнонаціонального бойкоту макаронних виробів з 22 червня після того, як уряд у Римі вирішив не діяти проти вищих цін на зустрічі минулого місяця.

Нагадаємо, дослідники кажуть, що економічні витрати від смертельного патогену, що вражає оливкові дерева в Європі, можуть досягти понад 20 мільярдів євро. Вони змоделювали майбутні найгірші наслідки збудника Xylella fastidiosa, який вбив багато дерев в Італії. Поширювана комахами, бактерія зараз становить потенційну загрозу для оливкових плантацій в Іспанії та Греції. Хвороба може збільшити вартість оливкової олії для споживачів.

Окрім Італії, бактерію Xylella зараз знайшли в Іспанії, Франції та Португалії. Боротьба з нею нині передбачає видалення заражених дерев і спроби стримувати рух рослинного матеріалу та комах, які поширюють хворобу.

Капуста, морква та цибуля найбільше подорожчали в Україні від початку року. Натомість споживчі ціни на гречані крупи у квітні 2023 року зменшились проти грудня 2022 року на 19,9%, на буряк — на 20%. Це найбільш суттєве зниження серед 33 найменувань продуктів  за даними Держстату.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...