Новини / Садівництво     18 березня 2023 12:07

Оливкові дерева в Європі вразила смертельна хвороба, від якої немає ліків


Дослідники кажуть, що економічні витрати від смертельного патогену, що вражає оливкові дерева в Європі, можуть досягти понад 20 мільярдів євро. Вони змоделювали майбутні найгірші наслідки збудника Xylella fastidiosa, який вбив багато дерев в Італії. Поширювана комахами, бактерія зараз становить потенційну загрозу для оливкових плантацій в Іспанії та Греції. Хвороба може збільшити вартість оливкової олії для споживачів.

Про це  повідомляє BBC.

Xylella вважається одним із найнебезпечніших патогенів для рослин у всьому світі. На цей момент не існує ліків проти інфекції. Він може заразити вишневі, мигдальні та сливові дерева, а також оливки. Він став тісно асоціюватися з оливками після того, як штам був виявлений на деревах в Апулії в Італії в 2013 році.

Мікроорганізм передається комахами, які смокчуть сік, наприклад жужками. Інфекція обмежує здатність дерева переміщувати воду та поживні речовини, і з часом воно в’яне та гине. Рослини, заражені бактерією, необхідно знищити, щоб запобігти поширенню.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

В Італії наслідки поширення хвороби були руйнівними: за оцінками, врожайність знизилася на 60% з моменту першого виявлення в 2013 році.

“Пошкодження олив також спричиняє знецінення землі та туристичну привабливість цього регіону, — сказала доктор Марія Сапонарі з Інституту стійкого захисту рослин CNR в Італії, – Це сильно вплинуло на місцеву економіку та робочі місця, пов’язані з сільським господарством”.

Окрім Італії, бактерію Xylella зараз знайшли в Іспанії, Франції та Португалії. Боротьба з нею нині передбачає видалення заражених дерев і спроби стримувати рух рослинного матеріалу та комах, які поширюють хворобу.

У  дослідженні також змоделювали різні сценарії, включаючи те, що станеться, якщо все зростання припиниться через загибель дерев. Вони також порівняли цей найгірший випадок зі сценарієм, коли відбулася пересадка стійких сортів. Команда зробила прогнози для Італії, Іспанії та Греції, на які припадає 95% європейського виробництва оливкової олії.

Читайте також: Соняшникова олія за корисністю не поступається оливковій

В Іспанії, якщо інфекція пошириться і більшість дерев заразиться та загине, витрати можуть досягти 17 мільярдів євро протягом наступних 50 років. Подібний сценарій в Італії становитиме понад п’ять мільярдів, а в Греції – менш як два мільярди. Якщо швидкість зараження уповільнити або натомість висадити стійкі сорти, ці витрати значно зменшаться.

Однак, на думку авторів, що б не трапилося, це, швидше за все, матиме непрямий вплив на споживачів.

“Очікуваний ефект може полягати в тому, що виникне дефіцит пропозиції, — сказав провідний автор Кевін Шнайдер з Університету Вагенінгена в Нідерландах, – І я б очікував, що якщо ціни зростуть, споживачам буде гірше”.

Автори кажуть, що хоча їхній аналіз розглядає економіку, існують також потенційно великі туристичні та культурні втрати, спричинені бактерією, які не можна ігнорувати.

Нагадаємо, у Туреччині місцеві виробники досягли цілей, які поставили 15 років тому. Загальна кількість оливкових дерев у країні досягла 196 млн, з яких вироблено 2,9 млн тонн оливок. При цьому близько 28 млн із цих дерев ще не дали врожаю.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також