Спецпроекти / Рентабельність соняшника     26 серпня 2019 10:28

Запилення та сівозміна: складові успішної культивації соняшника від Анатолія Кибки

У продовження спецпроєкта «Рентабельність соняшника» редакція Landlord разом із менеджером технічної підтримки олійних культур компанії «Сингента» Геннадієм Малиною завітали до господарства «АПК Докучаєвські чорноземи», що розташоване в Карлівському районі Полтавської області, та з перших вуст дізналися про особливості культивації соняшника до фази цвітіння.

Директор «АПК Докучаєвські чорноземи» Анатолій Кибка відзначив позитивну динаміку росту соняшника, передумови якої він вбачає у збільшенні сонячної енергії, кількості тепла й вологи.

«Цього року соняшник значно кращий. Раніше почалося цвітіння, він рівномірний та навіть трішки випереджає розвиток. Це, на мою думку, пов’язано із сонячною енергією та кількістю тепла і вологи, яку рослина отримала за цей період», — прокоментував пан Кибка.

Крім того, в господарстві зазначили, що цього року їм пощастило із запиленням соняшника, адже неподалік від полів стоять приватні пасіки. Як розповів Анатолій Кибка, обов’язково один із вуликів стоїть на вагах, аби пасічники розуміли, скільки бджоли несуть меду. Так, на третій день з початку медозбору бджоли почали нести максимум. І бджолярам потрібно було зупиняти і готуватися до викачки меду на десятий день медозбору. Тож із запиленням соняшника все гаразд.

Окрім цього, у господарстві розвінчують міф ніби високоолеїновий соняшник, зокрема, СИ Експерто, дає менше меду. Пан Анатолій запевняє, що цей соняшник у потенціалі збирання меду не відрізняється від класичного гібриду. А на бджіл впливає скоріше погода, аніж сам гібрид.

Читайте: Сівба, підживлення, обробіток: Анатолій Кибка поділився досвідом вирощування соняшника

Загалом у господарстві окремо виділяють високоолеїновий гібрид СИ Експерто. «Ми його сіяли по різних технологіях, як під Clearfield®, так і під ґрунтові гербіциди. Залишилися задоволені, гібрид чудово показав себе в обох випадках. Ми не йдемо на високоінтенсивні технології. Це обумовлено тим, що, на нашу думку, велика кількість добрив не завжди супроводжується оптимальною кількістю опадів. Через що ми не хочемо вносити їх велику кількість», — розповідає пан Кибка. На майбутній сезон змінювати технології також не планують.

У свою чергу, менеджер технічної підтримки олійних культур компанії «Сингента» Геннадій Малина відзначив, що технологія вирощування високоолеїнового соняшника абсолютно не відрізняється від класичних гібридів. При цьому завдяки преміям та більшій врожайності такий бізнес є значно прибутковішим.

«Варто відмітити, що, коли на ринку України з’являлися перші високоолеїнові гібриди, обставини були іншими — виходила різниця по врожайності у порівнянні з класичними, крім того, були відсутні премії, — зауважив Геннадій Малина. — Із виходом високоолеїнових гібридів саме компанії «Сингента» ситуація докорінно змінилася. Господарства, що відпрацювали для себе сталу технологію вирощування, отримують максимальну врожайність високоолеїнового соняшника».

Тож вітчизняні фермери бачать, що по таких гібридах отримують гарну врожайність, і на додаток ще й премію. Зокрема, премія на високоолеїновий соняшник може окупити як мінімум насіння на гектар та захист. Це вже плюс, додав він.

За словами експерта, господарству для вирощування високоолеїнового соняшника не потрібно змінювати технології. Єдине — лінолеві та високоолеїнові гібриди потрібно розвести в полях, зробити просторову ізоляцію. «Рекомендована ізоляція 200–400 м. Решта — по обробітку ґрунту, мінеральному живленню рослин, фунгіцидному захисту, контролюванню кількості шкідників — те саме», — резюмував пан Малина.

Директор «АПК Докучаєвські чорноземи» Анатолій Кибка у прогнозах урожайності квітки сонця достатньо обережний. Проте йому, як і усім фермерам, хочеться отримати гарні показники.

«Цього року очікують на гарний врожай. Адже цьому сприяють декілька факторів. По­перше, земля «відпочила» — соняшник не сіяли на полі шість років, по­друге, культура отримала багато опадів. Попередники — пшениця та кукурудза, тож віддача соняшника максимальна», — наголосив він.

Нагадаємо, що спецпроєкт «Рентабельність соняшника» покликаний наочно продемонструвати процес вирощування соняшника в Україні та оцінити його рентабельність у різних виробничих умовах.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також