Рейтинги    06 жовтня 2018 10:05

Топ-15 найзатребуваніших професій в агросекторі


Коли мова заходить про перспективи розвитку аграрної галузі, в усьому світі не в останню чергу згадують про проблеми з кадрами. І український агропромисловий сектор тут не виключення. Журнал Landlord вирішив з’ясувати, яких саме спеціалістів бракує аграріям. Для цього ми звернулися безпосередньо до компаній та до кадрових і консалтингових агентств.

В експертно-аналітичному центрі міжнародного кадрового порталу hh.ua ми дізналися, що у першому півріччі 2018 року роботодавці шукали переважно головних агрономів та агрономів-консультантів, ветеринарних лікарів, механіків з ремонту та випуску сільськогосподарської техніки, агрохіміків, завідувачів складу, аналітиків з впровадження CRM, менеджерів з продажу, зоотехніків, трактористів, рибоводів, технологів-консультантів з виробництва комбікормів, зернотрейдерів, інженерів з ремонту, управлінців.

Серед вимог, які висувають роботодавці до потенційних співробітників, була наявність профільної вищої освіти, знання технологій виробництва, наявність усіх потрібних допусків та дозволів, знання порядку ведення звітності тощо.

За словами спеціалістів «HeadHunter Україна», надходження найбільшої кількості пропозицій від роботодавців спостерігається, як правило, у березні. Наступна хвиля йде у червні-липні. Пошукачі починають більш активно шукати роботу також сезонно — протягом останнього року піки активності припали на лютий-березень та червень-липень. Кажучи про рівень конкуренції, аналітики зазначають, що впродовж І півріччя 2018 року він перебував на позначці три-чотири особи на місце по усьому ринку праці. Показник hh-index, який визначає співвідношення кількості резюме до кількості вакансій, був найвищим у березні та квітні — 3,7. Найнижчий рівень конкуренції припав на червень — 3,1. В аграрній сфері спостерігається досить низький рівень конкуренції й можна говорити про потребу у фахівцях. Співвідношення вакансій і резюме свідчить про те, що кількість активних пошукачів значно менша, ніж кількість вакансій. Наразі роботодавцям доводиться конкурувати за кваліфікованих працівників, а не навпаки. Аналіз бази вакансій та резюме, а також опитування роботодавців та пошукачів показують, що агросектор тримає доволі стабільні позиції. І це притому, що українським роботодавцям цієї сфери доводиться докладати все більше та більше зусиль, щоб утримувати співробітників та залучати нових.

Спираючись на ці дані, ми проаналізували за останній місяць понад тисячу наявних в інтернеті вакансій на порталах hh.ua та work.ua. Знаючи загальну кількість наявних вакансій та кількість вакансій, що припадає на кожну професію, ми виявили спеціальності, на які існує найбільший попит.

На зазначені у рейтингу 15 спеціальностей припадає понад 80% усіх запитів роботодавців.

Текст: Марина Брикимова

№1 Менеджер з продажу/торговий представник

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 26%

Початкова заробітна платня: 10 000–30 000 грн

Необхідний досвід роботи: 1–2 роки

Досвідчені фахівці кажуть: якщо ви вмієте продавати, то зможете продати будь-що. Потреба у таких спеціалістах доволі висока. Компанії шукають менеджерів з продажу запчастин, сільгосптехніки, засобів захисту рослин, насіння, добрив. У більшості випадків від кандидатів вимагають наявності хоча б мінімального досвіду роботи в активних продажах. Усьому іншому обіцяють навчити.

Особливу увагу роботодавці приділяють особистим якостям претендентів. Понад усе цінують цілеспрямованість, активність, комунікабельність, вміння переконувати та працювати на результат, а також відповідальність та стресостійкість. Наявність вищої освіти бажана, але не обов’язкова умова, на відміну від наявності водійських прав.

Кандидатів заохочують можливістю добре заробляти та розвиватися.

2 Агроном

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 12%

Початкова заробітна платня: 8000–60 000 грн

Необхідний досвід роботи: 2–5 років

Зазвичай на посаду агронома розшукуються спеціалісти із вищою агрономічною освітою та практичним досвідом роботи. Особливо на керівні посади на кшталт головного агронома.

Відкриті вакансії є не лише у великих агрохолдингів, а й в невеличких господарствах. Рівень заробітної платні залежить від посадових обов’язків, кваліфікації спеціаліста, а інколи й розміру самого роботодавця.

Аграрії готові забезпечувати агрономів службовою автівкою (тож наявність водійських прав є обов’язковою умовою) та навіть житлом.

«Треба, щоб агроном був упевненим користувачем ПК, а не хрестився, беручи до рук планшет чи сідаючи за комп’ютер. Сьогодні агроном — це не той, хто пам’ятає, що росло на конкретному полі 30 років тому, а той, хто здатен розвиватися та не боїться застосовувати новітні технології», — каже операційний директор UkrLandFarming Галина Ковток.

№3 Ветеринар

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 10%

Заробітна платня: 12 000–20 000 грн

Необхідний досвід роботи: 1–2 роки

Самої лише впевненості, що тварини кращі за людей, кандидатові не достатньо. Наявність вищої або середньої спеціальної освіти для ветеринара обов’язкова. Як і бажання працювати з тваринами. Досвід роботи за фахом вітається. Що ж до особистих якостей кандидатів, тут роботодавці цінують уважність та відповідальність, здатність приймати рішення. Адже співробітнику доведеться моніторити та діагностувати стан здоров’я тварин або птахів, лікувати їх і навіть контролювати виконання санітарних правил утримання.

Від претендентів на посаду ветеринара роботодавці вимагають також знання програм годівлі тварин та птахів. Бо, швидше за все, саме ветеринару доведеться корегувати та збалансовувати їх раціон, а харчування значно впливає на результат у тваринницькій галузі/птахівництві.

№4 Тракторист/комбайнер/водій/механізатор

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 9%

Початкова заробітна платня: 9000–30 000 грн

Необхідний досвід роботи: 1–2 роки

Тракторист, комбайнер, водій, механізатор — усі ці спеціальності об’єднані в одну категорію. Роботодавці висувають до кандидатів ідентичні вимоги або шукають спеціаліста, що може усі ці функції поєднати.

Необхідною умовою зарахування на посаду є наявність у претендента посвідчення тракториста, комбайнера та відповідних водійських прав. Досвід роботи з імпортною сільгосптехнікою, вміння проводити за необхідності її технологічні регулювання та налаштування відповідно до виконуваних робіт обов’язкові.

У пошукачах агрофірми цінують порядність, працездатність, відсутність шкідливих звичок, неконфліктність, акуратність, уважність. Зі свого боку забезпечують спеціалістам не лише своєчасну виплату заробітної платні, а й гарячі обіди, спецодяг та навіть житло.

№5 Керівник відділу/директор підрозділу

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 6%

Заробітна платня: до 30 000 грн

Необхідний досвід роботи: 5 років

Вища освіта (залежно від сфери та напряму діяльності вона може бути технічною, агрономічною, економічною, юридичною) та наявність суттєвого успішного досвіду роботи — обов’язкові вимоги до кандидатів на такі посади. Ініціативність, відкритість, харизматичність, вміння спланувати, організувати та проконтролювати роботу дорученого підрозділу, вміння керувати персоналом та знаходити спільну мову зі співробітниками, вміння аналізувати та прогнозувати, аби бути на крок попереду конкурентів, вважаються найціннішими якостями.

Бажані вимоги — вміння нестандартно мислити та знаходити вихід у найскладніших ситуаціях.

Зазвичай керівникам надається службова автівка та засоби зв’язку. Кандидатам з інших регіонів, що згідні на переїзд, роботодавці ладні компенсувати навіть вартість оренди житла.

№6 Інженер із сервісно-гарантійного обслуговування сільгосптехніки

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 5%

Заробітна платня: 9000–25 000 грн

Необхідний досвід роботи: 1–5 років

Від кандидатів на посаду сервісного інженера вимагається знання сільгосптехніки, вміння проводити її діагностику та ремонт, що має свідчити про наявність досвіду роботи. До обов’язків таких спеціалістів входить сервісний супровід техніки та обладнання, які реалізує роботодавець, та навчання клієнтів користуватися придбаними агрегатами.

Обов’язковою умовою успішного працевлаштування є наявність водійського посвідчення та вища або хоча б середня спеціальна технічна освіта. Деякі компанії ладні брати на цю посаду навіть випускників та студентів.

Кандидати повинні прагнути розвиватися, бути активними, креативними. Це сприятиме розробці та впровадженню заходів з поліпшення експлуатації, якості ремонту та підвищенню рівня технічної готовності машин й устаткування.

№7 Зоотехнік/зооінженер

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 3%

Заробітна платня: 7000–30 000 грн

Необхідний досвід роботи: 0–5 років

Обов’язковою умовою отримання посади зоотехніка є наявність вищої зоотехнічної або ветеринарної освіти, знання специфіки розведення та відгодівлі тварин. Досвід роботи, звичайно ж, бажаний і є конкурентною перевагою. Проте компанії готові брати на роботу і студентів.

Спеціалістів обіцяють забезпечувати житлом.

Зазвичай до виробничих обов’язків зоотехніка входить здійснення селекційно-зоотехнічної роботи з покращення племінних та продуктивних якостей тварин. Відбір тварин для запліднення, безпосередньо штучне запліднення, вирощування племінного молодняка, облік продуктивності, лабораторний контроль якості запліднювального матеріалу.

У кандидатах роботодавці цінують професіоналізм, високу працездатність, увагу до деталей, системний підхід.

№8 Різноробочий

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 2,5%

Початкова заробітна платня: 5000–10 000 грн

Необхідний досвід роботи: без досвіду

Навіть до некваліфікованих працівників роботодавці висувають пені вимоги. Кандидати мають відрізнятися працелюбністю, порядністю, відповідальністю, дисциплінованістю, не повинні мати шкідливих звичок.

Найманих працівників українські роботодавці зазвичай забезпечують житлом у гуртожитках, спецодягом, іноді навіть годують обідом.

Між тим саме за цю категорію співробітників українським аграріям найважче змагатися із закордонними роботодавцями, передусім через високу зарплатню, обіцяну іноземцями. Там некваліфікованим працівникам ладні платити до 60 000 грн на місяць, проте годувати і забезпечувати житлом їх ніхто не поспішає. Отже, питання, чи варто їхати за кордон, чи буде варта та шкурка вичинки, враховуючи витрати на проїзд, харчування та проживання, лишається відкритим.

№9 Менеджер із закупівель сільгоспкультур/зернотрейдер

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 2,3%

Початкова заробітна платня: 9000–20 000 грн

Необхідний досвід роботи: 0–2 роки

Нерідко на дану позицію роботодавці прагнуть брати переважно дівчат із досвідом роботи та без шкідливих привичок. Загалом до кандидатів висувають такі вимоги: дипломатичність, гнучкість, відповідальність, здатність переконувати, цілеспрямованість, клієнторієнтованість. Перевагою будуть аналітичні здібності, вміння прогнозувати та аналізувати ринок.

Менеджеру із закупівель доведеться вести електронну клієнтську базу, постійно підтримувати зв’язок з контрагентами, консультувати їх щодо асортименту та якості товару, оперативно вирішувати нагальні складні питання.

Окрім фіксованої заробітної платні роботодавці приваблюють кандидатів можливістю отримання суттєвого відсотку (10–20%) з кожного підписаного договору.

№10 Еколог

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 2%

Початкова заробітна платня: 6000 грн

Необхідний досвід роботи: 2–5 років

Звісно, для еколога обов’язковою є освіта у галузі екології та охорони навколишнього середовища, знання природоохоронного законодавства, діючих екологічних норм та стандартів. Цінним є вміння інтерпретувати законодавчі норми та захищати інтереси підприємства роботодавця.

Еколог має розробляти та контролювати дотримання правил екологічної безпеки на підприємстві, складати відповідні звіти, взаємодіяти з природоохоронними структурами під час перевірок і з організаціями, що видають дозвільні документи та погоджують проектну документацію. Також еколог повинен планувати витрати у сфері поводження з відходами, інспектувати місця їх зберігання на підприємстві, видавати рекомендації щодо поводження з відходами, контролювати їх своєчасну утилізацію.

Особливих вимог до спеціалістів, окрім освіти та відповідного досвіду роботи, зазвичай роботодавці не висувають.

№11 Оператор тваринницького комплексу

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 1,6%

Початкова заробітна платня: 8000–15 000 грн

Необхідний досвід роботи: без досвіду

На цю посаду роботодавці шукають переважно людей віком до 40 років. Для кандидатів бажана спеціальна зоотехнічна чи ветеринарна освіта. Вітається здатність до навчання та підвищення кваліфікації.

В обов’язки такого оператора входить догляд за тваринами: годування, прибирання. Якщо на роботу запрошує молочна ферма, то додається ще доїння, миття обладнання, перевірка поголів’я на мастит, виконання ветеринарно-санітарних робіт з догляду за вим’ям та профілактика маститу.

Зазвичай ферми пропонують кандидатам безкоштовне навчання, пільгове харчування та мотиваційні програми.

№12 Лаборант (аналіз зерна)

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 1,5%

Початкова заробітна платня: 7000–10 000 грн

Необхідний досвід роботи: 1–2 роки

Лаборантів, здатних аналізувати зерно, шукають не лише у лабораторії на елеватори, а й на зернові термінали та борошномельні підприємства. До кандидатів зазвичай висувають такі вимоги: відповідальність, уважність, середня технічна або вища аграрна освіта, наявність хоча б мінімального досвіду роботи в зерновій лабораторії.

На перший погляд ця робота зводиться до контролювання відбору проб та фізико-механічних дослідів зерна. Проте від отриманих результатів залежать умови допрацювання, зберігання та транспортування врожаю.

Іноді роботодавці шукають лаборантів на сезон, та частіше забезпечують працевлаштування на постійній основі.

№13 Слюсар-ремонтник

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 1%

Початкова заробітна платня: 6000–8000 грн

Необхідний досвід роботи: 0–2 роки

Слюсарі потрібні не лише на сервісних підприємствах з ремонту сільгосптехніки, а й на елеваторах та комбікормових заводах — усюди, де є важке металеве обладнання. Наявність аналогічного досвіду роботи для кандидатів є конкурентною перевагою.

Особливих вимог до претендентів, окрім спеціальної технічної освіти та знання специфіки роботи, роботодавці не висувають. Працевлаштовують зазвичай на постійній основі.

Сервісні підприємства можуть відправляти співробітників у відрядження.

Ця робоча спеціальність гарна тим, що будь-який досвід роботи дозволяє слюсарю підвищити кваліфікацію.

За таких спеціалістів аграрії конкурують з автопромом та іншими галузями, де попит на них значно вищий, як і заробітна платня.

№14 Оператор на виробництво

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 0,8%

Початкова заробітна платня: 5000–15 000 грн

Необхідний досвід роботи: без досвіду

Основний обов’язок оператора на виробництві — стежити за виробничими процесами (виходом, якістю та фасуванням продукції). Зазвичай таких фахівців шукають борошномельні підприємства, виробники олії чи молока. На олійноекстракційних заводах їм, наприклад, доводиться контролювати повноту зливу цистерн, готувати трубопроводи та обладнання до ремонтних робіт, проводити чищення резервуарів. А на молокозаводі — контролювати процес розливу молочної продукції: вагу, якість фасування, перевіряти маркування.

Наявність технічної освіти у кандидатів в оператори вітається.

Роботодавці надають перевагу працьовитим, відповідальним та уважним до деталей працівникам.

№15 Збирач грибів

Частка від загального обсягу наявних на ринку вакансій: 0,7%

Початкова заробітна платня: 5000–15 000 грн

Необхідний досвід роботи: без досвіду

Роботодавці пропонують постійну роботу на спеціальних фермах у закритих приміщеннях кандидатам без досвіду.

На цю посаду найчастіше запрошують жінок віком від 25 до 55 років. Претендентки мають бути відповідальними, акуратними, без шкідливих звичок. Окрім безпосередньо збору грибів мають займатися їх фасуванням, а іноді навіть вирощуванням.

Заробітна платня тут не надто висока, але й робота не така важка. Особливо сумлінним збирачам, що виконують завдання у відповідні терміни, роботодавці обіцяють підвищення заробітної платні та можливості кар’єрного росту до бригадира, а згодом і керуючого фермою.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...