Більше 80 представників українських аграрний компаній і холдингів, а також окремих дрібних фермерів узяли участь у семінарі «Україна-Ізраїль: інновації й технології в агробізнесі», що відбувся у Києві.
Захід організував проект LANDLORD спільно з Інститутом експорту Ізраїлю. Усього в ньому взяли участь дев’ять провідних компаній Ізраїлю, котрі мають свої напрацювання у сфері агротехнологій.
У вітальному слові Гілад Пелед, директор агротехнологічного департаменту Інституту експорту Ізраїлю, відзначив тенденцію до активного запровадження новітніх інновацій та технологій у вітчизняному українському агробізнесі. За приклад український бізнес мав би взяти ізраїльський зразок господарювання, оскільки у світі сільське господарство невеликої країни давно називають феноменальним. До слова, у країні, де менше 20% земель придатні для ведення сільського господарства, фермери забезпечують потреби населення в продуктах харчування на 95%. Ізраїль не лише покриває власні продовольчі потреби, а й успішно експортує свою продукцію в кілька десятків країн світу, а також у Європейський Союз.
Про те, що за допомогою провідних напрацювань у агросекторі Україні вдасться досягти ще кращих результатів у царині ведення бізнесу, висловилася Елізабет Соловйова, голова Торгово-економічної місії держави Ізраїль. Адже секрет успіху ізраїльського агросектора – у технологіях, частину з яких було презентовано на семінарі.
На прикладах запрошених до Києва компаній, що розробляють системи точного землеробства, системи аналізу ґрунтів й датчики для контролю за станом рослин, як от Mottes i Taranis, учасники семінару змогли відслідкувати, як інноваційні підходи до ведення сільського господарства знижують кліматичні ризики і сприяють раціональному використанню найцінніших для пустельного клімату водних ресурсів. Розробки компаній дають можливість використовувати метеорологічні прогнози для «розумного» господарювання, повідомляти фермерам мікропрогнози конкретно для їхніх ферм і планувати обробку поля з урахуванням цих прогнозів. Що стосується статистики, то вона вражає – в Ізраїлі один фермер годує 98 осіб, в той час як український землероб – лише десяток.
Сучасні зрошувальні системи представили піонери у галузі крапельного зрошення – компанії Netafim та Naandanjain. Їхні інновації нині допомагають багатьом країнам в всьому світі економити воду й кошти, поливаючи рослини чітко визначеною необхідною кількістю води. Метод крапельного зрошення розробив у 60-х роках ізраїльський інженер-винахідник Сімхі Бласс. Сьогодні Netafim є провідним світовим виробником систем крапельного зрошення, й економить фермерам 30-70% води.
Особливо цікавими для українських молочників стали експерти із запровадження ефективних автоматизованих ферм, а також аналізаторів молока, датчиків для контролю за станом тварин й програмного забезпечення управління фермою компанії Afimilk та SCR. Ізраїльськими експертами доведено, що, за умови запровадження на фермі ізраїльських технологій, ту ж саму кількість молока можна отримати від 80 корів замість сотні. Свого часу ізраїльтяни добилися підвищення надоїв до 10 000 літрів в рік за рахунок технологій контролю над станом і поведінкою тварини. Нині в Ізраїлі найвищий рівень надою молока з однієї корови в світі – у середньому 12,5 тонни на рік. В Україні цей показник складає близько 4-4,5 тонни.
Системи переробки молока – охолоджувальне обладнання, аналізатори, сепаратори, пастеризатори, обладнання для виробництва молочної продукції із коров’ячого та козячого молока, презентувала у Києві компанія ABL. Наприклад, компанія має розробку для тих фермерів, котрі обмежені у виробничих площах. До їхніх послуг – модульний молочний завод на колесах «Dairy On Wheels» – контейнер, облаштований як виробниче приміщення. Компанія з 35-річним досвідом засвідчила свою готовність проінформувати українських виробників стосовно інвестицій у виробництво включно із супроводом до ринку збуту.
Зі створення сільськогосподарських проектів за методом 2BFresh (гідропонічні свіжі трави) консультувала українських аграріїв компанія TAP. Вона виробляє сільськогосподарську продукцію на основі передових методів і є досвідченим гравцем на сільськогосподарської арені з 1958 року. Гідропоніка і NFT-метод (спосіб біогенної плівки) – запатентований TAP. Компанія активно розробляє і впроваджує міжнародні сільськогосподарські проекти по усьому світу, а зараз налаштована на співпрацю з Україною.
За словами представників компанії з виробництва обладнання для переробки, сортування й упаковки овочів, ягід і фруктів для подальшого транспортування Eshet, один із головних напрямків, на які зараз орієнтуються інноваційні технології, – зниження втрат під час збору врожаю. Вони можуть становити до 30%. Технології дозволяють вести постійне комп’ютерне спостереження за продукцією. Її поділяють на групи залежно від необхідних умов зберігання і якості. Завдяки цьому можна збільшити час зберігання і уникнути псування продукції.
Учасники семінару «Україна-Ізраїль: інновації й технології в агробізнесі» зійшлися на тому, що низький природний потенціал для розвитку галузі компенсується високою інтенсивністю і ефективністю впровадження інновацій. Саме у цьому й полягає феномен ізраїльського сільського господарства. Високий рівень інноваційності допомагає домогтися максимальної продуктивності галузі при мінімальних ресурсних витратах.
Окрім презентації, українські представники аграрного бізнесу мали змогу поспілкуватися з ізраїльськими компаніями-розробниками передових технологій у форматі В2В під час «круглих столів».
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!