Новини / Думки     08 жовтня 2020 15:15

Зниження ставки ПДВ на агропродукцію поглибить сировинну модель галузі

Однократне зниження ставки податку лише на етапі поставки первинної сільгосппродукції негативно відіб’ється на переробній галузі, зменшить її інвестиційну привабливість і створить нерівні умови на ринку

Практична реалізація законодавчої ініціативи, спрямованої на однократне зниження ставки ПДВ лише на етапі поставок сільгосппродукції містить потенційні ризики для переробних підприємств та учасників процесів переробки агропродукції в Україні в цілому. Про це зазначив завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», кандидат економічних наук Леонід Тулуш.

Мова йде про можливі наслідки ухвалення законопроекту №3656 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість з операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції», яким передбачено зниження ставки ПДВ на агропродукцію до 14%.

На його думку фахівця, попри декларації, що від зниження ставки ПДВ на етапі сільгоспвиробництва виграють не лише сільгоспвиробники, а й переробники, проведена науковцями Інституту оцінка показує, що переробні підприємства можуть чи не найбільше постраждати від практичної реалізації законопроекту.

Зокрема, у документі серед вигод для переробних підприємств наводиться аргумент відносно того, що термін сплати основної суми ПДВ для них переміститься з дати оплати сировини на дату оплати зобов’язань по операціях з реалізації продуктів її переробки.

«Втім, відповідні суми ПДВ необхідно буде сплачувати відразу, оскільки на відповідну величину зменшиться обсяг податкового кредиту переробних підприємств. А отже, заявлена розробниками перевага насправді відсутня. Слід пам’ятати, що зміна ставки ПДВ на будь-якому етапі ланцюга поставок насправді означає втручання в ціноутворення», – зауважив Леонід Тулуш.

Читайте: Європарламент підтримав визнання системи сертифікації насіння України

Для усунення негативного впливу, ціни на сільгосппродукцію мають знизитись на 5% (тобто на питому вагу ПДВ у ціні з урахуванням даного податку). Проте все залежатиме від ринкової спроможності покупців та продавців, яка різнитиметься залежно від виду продукції. Оскільки внаслідок зниження податкових зобов’язань, які направляються на відшкодування сум податкового кредиту, сільгосппідприємства понесуть певні втрати від зниження ставки ПДВ, вони будуть намагатися компенсувати їх за рахунок збереження наявної ціни з ПДВ, спрогнозував науковець. У разі ж, якщо ціна з ПДВ на сільгосппродукцію не знизиться на необхідні 5%, то зменшиться рентабельність діяльності переробних підприємств або вони будуть змушені піднімати ціни на власну продукцію.

Крім того, практична реалізація норм документу матиме дестимулюючий вплив, оскільки у трейдерів втрачається мотивація працювати з продуктами переробки – адже у разі роботи з сировиною замороження фінансових ресурсів на сплату ПДВ, який підлягає поверненню з держбюджету, буде на 30% меншим.

«Серед негативних ефектів запровадження даної законодавчої ініціативи слід також виділити формування нерівномірного середовища функціонування для окремих категорій переробних підприємств.  Частина переробних потужностей після зниження ставки ПДВ на сільгосппродукцію за рахунок дроблення бізнесу може перейти на схему функціонування без ПДВ. Надалі така продукція буде спрямовуватись до споживача без ПДВ, а учасники схем податкової оптимізації отримають конкурентні переваги», – додав Леонід Тулуш.

Отже, зниження ставки ПДВ на окремі види сільгосппродукції, без поширення дії такої ставки на продукти їх первинної переробки, може спровокувати поглиблення сировинної моделі розвитку аграрної галузі України – підсумовує експерт.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв, що за прогнозом Світової організації торгівлі, глобальна торгівля у 2020 році впаде на 9,2%.

Фото: myc.news

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також